Yazı Detayı
05 Ekim 2017 - Perşembe 15:10 Bu yazı 668 kez okundu
 
Kalbimizde Ne Çok Kabir Var?
Hasan H.TOKUŞ
hasanhuseyintokusæ@gmail.com
 
 

Allah rahmet eylesin efendim hazretleri her daim buyururdu ki; “ Evladım müminin kalbi sırların mezarıdır.” Hay koca sultan!  İnsanın gönlündeki mezarlardan haberi olması için demek ki orta yaşı bayağı bir sollaması gerekiyormuş…

 

İnsan yaşlandıkça gönlündeki kabirler çoğalıyor, gönül sathında koskocaman bir kabristan'la yaşıyor. Kötü bir şey mi? Zannetmiyorum… İnsan zahiri alemde de kabir ziyaretlerinde bulununca nasıl bu debdebeli ve bir o kadar ağdalı hayatın faniliğini görüp, derdinin de neşesinin de yalan olduğunu anlayıp teselli buluyorsa, gönülde ki mezaristan'ı da ziyaret etmek insanın hayatına bambaşka tatlar, lezzetler ve tecrübeler katıyor.

 

Müsaade ederseniz dostlarım, şöyle gönül kabristan'ımızı beraberce bir gezelim? Bakalım neler gömmüşüz gönlümüze….

 

*** İffetli, edepli ve çoğu platonik aşk’tan öteye geçmeyen, kimseye söyleyemediğimiz, bir ufacık sezilecek olsa yüzümüzün edepte tunç kesileceği, hayallerimizde yaşattığımız, gizli kuytularda sazlanıp,  efkârlandığımız, dudaklarımızın kenarları sarartırcasına sigaralar tellendir'diğimiz, ismini duyunca göğüs kafesimizi zorlayan kalp çarpıntılarımızı ellerimizle bastırdığımız sevdalarımızı gömdüğümüz mezarlar var gönlümüzde.

 

*** Ahrete uğurladığımız ana, baba, yar, yaren, evlatlarımızın kabuk bağlamamış, ince, ince, sızım, sızım sızlayan, kanayan, kaynayan burum buram hasret tüten sevgileri var gömdüğümüz…

 

***  Dostlarımızın, kardeşlerimizin dertlerine çare arama adına kulaklarımıza fısıldadıkları, hani bir gün olur ya dostluk ve kardeşlik hukukumuz bozulsa bile bizimle kabre girecek sırların gömüldüğü mezarlarımız var…

 

*** Hayatımız boyunca en yakınımızdan ya da en yakın sandıklarımızdan gördüğümüz ihanetleri, vefasızlıklar ve sırtımızdaki hançerleri gömdüğümüz mezarlarımız var..

 

*** Dile getirmeyi zül saydığımız hatalarımızı, günahlarımızı, isyanlarımızı, deli-dolu zamanlarımızın üzüntü ve utanç  tablolarını gömdüğümüz, yanlarından hızla uzaklaştığımız, üzerlerini tövbe kayalarıyla bastırıp, betonlarla sırladığımız mezarlarımız var….

 

*** Belli ki bu vakitten sonra gerçekleşmesi muhal, gerçekleşse de artık değeri kalmamış çoğu ütopik plan ve projelerimizin gömülü olduğu mezarlarımız var…

 

Evet, dostlar, gönlümüzde çok mezar var, belki dikkat kesilsek bir yığın irili ufaklı mezarlar önünden geçeceğiz …  Dedik ya insanın yaşı ilerledikçe içindeki mezarları çoğalıyor. Her günün tenhasında başlıyor yüreğinde ki kabirlerin ziyareti.

 

 Kimi mezarlarının üzerine dağları yıkıyor belki hortlayıp çıkar endişesiyle. Kimi mezarlarını sevip okşuyor, bası yor bağrına: “ Bekle anneciğim, bekle babacığım, bekle çiğerimin kanayan yarası yavrum, bekle yarim, yarenim az kaldı kavuşmamıza…”  diyor gözlerinde kanlı yaşlarla….

 

Kiminin üzerinde platonik aşkın Hak’cası, Allah’cası filizleniyor, gülleri açıyor, Mekke’leşiyor, Medine’leşiyor aşk…

 

“ Müminin kalbi sırların mezarıdır.”

 

 Müminin kalbi kabirler üzerine kurulmuş ihtişamlı, büyük bir medeniyettir aslında….

 
Etiketler: Kalbimizde, Ne, Çok, Kabir, Var?,
Yorumlar
Haber Yazılımı