Yazı Detayı
10 Mart 2021 - Çarşamba 15:05 Bu yazı 2249 kez okundu
 
“İSTANBUL ŞEHRENGİZİ”
Ali Kurt
alikurt1@gmail.com
 
 

“İSTANBUL ŞEHRENGİZİ”

Şehrengizler şehirlerden bahseden kitaplardır. Monografilerden farklı olarak resmi rakamlara, bilimsel araştırmalara değil, yazarın gözlemlerine dayanırlar. Bu yüzden duygusallıklar içerirler, hatalı hatırlamalar, yanlış yorumlamalar barındırabilirler.

Bugün sizlere Mehmet Kâmil Berse tarafından yazılan ve birinci cildi 2020 yılında Kalem Kitabevi’nce yayınlanan İstanbul Şehrengizinden bahsetmek istiyoruz. Üstad kitabını şöyle imzalamış; “Kıymetli Ali Kurt Hocam’a sevgi ve muhabbetlerimle. 31.12.2020. Mehmet Kâmil Berse”. Teşekkür ediyoruz.

Alt başlık “okurken müzik dinleyeceğiniz bir kitap”. Gerçekten bazı sayfalarda bulunan karekod işaretleri usulüne uygun olarak kullanılırsa konuyla ilgili müzik dinlenebiliyor. Eserde gerekli yerlerde İstanbul ve önemli bazı İstanbulluların resimleri de ihmal edilmemiş.

Önceki yüzyılda Kırım’dan göç eden ve o günden beri İstanbul’un göbeğinde yaşayan bir ailenin mensubu olan Kâmil Bey bu kitabında İstanbul’u diğer birçok yazarlar gibi bir tepeden seyredip tanımlamıyor, bizi yanına alıp sokak sokak, ev ev gezdiriyor. Gönderme lütfunda bulunduğu kitabı okurken, belki de gençliğimde yaşadığım bölgelerden bahsetmesinden, duygulanıp mutlu olduğumu belirtmeliyim.       
Evet, kendisini Eyüp Sultan’da, Dil ve Edebiyat Derneği Genel merkezinde tanıdığımdan beri yıllar geçti. Sonra kendisini Fatih Kıztaşı’nda bulunan, Millet Kütüphanesine ikiyüz metre mesafede yer alan,ve bir kütüphaneyi andıran bürosunda birkaç kere ziyaret ettim. Bu mekan, Büyükkaraman Caddesinde bulunan anneannemin evine sadece 150 metre mesafede.

Kâmil Bey, kitapçı bir ailenin evladı ve kitabının yayınlandığı Kalem Kitabevi de uzun yıllar önce Sahaflar Çarşısında başlayıp Beyazıt Beyaz Saray’da süren ve Fatih Darüşşafaka yakınlarında devam eden Kalem kitabevinin devamından başka bir şey değil.

Kalem kitabevine Milli Görüş önderlerinden Türkan Şoray’a kadar nice ünlüler müşteri olmuş… Bu kitapçının bulunduğu sokak, dayımla beraber Fatih’ten Fener’e giderken geçtiğimiz yol üzerinde, Darüşşafaka’ya yakın bir yerde. O bölgede daha küçük bir kitapçı daha vardı ve kitap kiraya verirdi. Kitabı düşük bir ücret mukabilinde alır, bir hafta okuyup iade edebilirdiniz. Adının Nur Kitabevi olduğunu hatırlayamayınca, Kâmil Beyden öğrenmiş oldum.

Kâmil Bey, özellikle suriçi İstanbul’unu çok iyi biliyor ve anlatımı da gayet güzel. Evet, sanat icra etmiyor, sade ve yalın bir dil kullanıyor. Olayları ve mekânları abartmıyor, olduğu gibi sunmayı seviyor. Bütün bunlar kitabın daha gerçekçi ve sevimli olmasını sağlıyor. Zaman zaman kendi aile tarihine de giriyor. Bu da kendisinin İstanbul’la özdeşliğini hatırlatıyor.

Suriçi İstanbul, Fatih’in fethettiği İstanbul, gerçek İstanbul. Dinlerin, dillerin, kültürlerin kavuşma yeri. Berse de kitabında bu gerçeği hatırlatıyor bizlere, camiler, kiliseler, mezarlıklar, okullar… Kısaca gerçek İstanbul, Dünya’nın merkezi.

Mehmet Kâmil Berse’nin mekânı, Beyazıt, Aksaray ve Fatih Camii ile Edirnekapı’ya yürüme mesafesinde. Muazzam kütüphanesi yetmiyor, Türkiye’nin en zengin kütüphaneleri olan Millet yazma eserler, Beyazıt, İstanbul Üniversitesi ile İl Halk Kütüphanesi de yürüyerek gidebileceği yerlerde.

Kâmil Bey için Deersaadet önemli bir kavram. Osmanlı seçkinleri için başkenti niteleyen önemli bir kavram. Kâmil Beyin başında bulunduğu “Dersaadet Kültür Platformu”nun da adı. Üstad zaman zaman kültürel yayın yapan bir televizyon kanalında kendini ifade ediyor. Bazen üniversite veya bazı derneklerde özellikle şehir ve İstanbul üzerine konuşmalar yapıyor. Kitap 29 başlığa bölünmüş durumda ve bunlardan sekizinde Dersaadet kelimesinin geçmesi boşuna değil. Üstad, İstanbul’un eski parlak dönemlerine, İmparatorluğumuzun yükseliş dönemine olan hayranlığını bazı Osmanlı terimlerini kullanarak şuuraltımıza işlemesini biliyor.   

Mehmet Kâmil Berse, yıllardır Şehir ve Kültür Dergisini yayınlıyor, çok sayıda yayınlanmış ve yayına hazır eseri bulunuyor.                      

Elbette kitabın ikinci ve üçüncü ciltlerini merakla bekliyoruz.

 

 
Etiketler: “İSTANBUL, ŞEHRENGİZİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı