Yazı Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 16:59 Bu yazı 526 kez okundu
 
ARAYIŞ ve ADANIŞ’la RASÛLULLAH’ı ÇAĞA TAŞIMAK
Abdulnasır KIMIŞOĞLU
abdlnsr.kmsgl@gmail.com
 
 

Kitap Tanıtım Yazı Serisi - 1

ARAYIŞ ve ADANIŞ’la RASÛLULLAH’ı ÇAĞA TAŞIMAK

 

Her yıl özellikle Ramazan aylalarında siyer kitabı okumaya gayret ederim. Velev ki ramazan ayı içerisinde okuyamasam, yıl içerisinde kesinlikle okumaya gayret ederim. Bu, sekiz yıldır geleneksel hale getirdiğim bir okuma programıdır.

Bu sene Kur’an mealine ağırlık verdiğim için ramazan ayı içerisinde siyer-i nebi okuyamamıştım. Ta ki “arayış ve adanış” kitaplarıyla karşılaşana dek. Kitapları elime alınca bu yılın siyer sayısı işte bunlar olmalı dedim. Ve kitapları okurken ne kadar nasipli olduğumu anladım. Şimdiye kadar okuduğum bütün siyer kitaplarından farklı bir usul ve üslupla Peygamber Efendimiz (sav) çağa taşınıyor ve anlatılıyordu.

Yüzleşme yayınevinden 1 Haziran 2020 tarihinde ilk baskısıyla okuruyla buluşan bu iki naif kitap, Sayın Mehmet GÖZÜTOK ve Sayın Selim YAVUZ beyefendinin beraberce bizlere kazandırdıkları bir çalışmadır. İki eser “rasûlullahı çağa taşımak” ilkesiyle efendimizi daha güzel nasıl anlatabiliriz derdini dert/dava edinerek yola çıkmıştır. Özellikle kitapların kapağında ki yazılar, tamamen bu derdi/davayı destekleyip ve daha kuvvetli kılmaktadır.

 “Arayış” isimli cilt-1 olan kitap Pakistanlı büyük mütefekkir merhum Muhammed İkbal’in: “O, vahyin kaynağı bakımından eski dünyaya, fakat vahyin ruhu bakımından yeni dünyaya aittir.”

“Adanış” ismiyle cilt-2 olan kitap ise “Dünya hayatı bir aldanış veya adanış öyküsüdür. İnsanın yolculuğu, ya felaketine ya selametine doğrudur” sözüyle devam etmektedir.

Mizanpaj ve kapak tasarımı ise büyük bir emeğin mahsulü olduğu adeta kendisini htirmektedir. Her iki kitap üzerinde ki desen, Arapça “Muhammed” yazısıyla ince bir estetiğe bürünmüş. Kitapların mizanpajı üzerinde tatlı bir göz yorgunluğunun olduğu da hissedilmektedir. Özellikle renklendirilmesi ve çizimlerin olması da ayrıca kitapları müzeyyen hale getirmiş. Peygamber tasavvurunu ihtiva eden yazıların mavi renkli pasajların Mehmet Gözütok’a siyah renkli olan pasajların ise Selim Yavuz hocaya ait olduğunu ilk sayfanın dipnotundan öğreniyoruz. Çizimlerin ise Mutlu Horasan beyin ve Gözde Geyik hanımefendinin alın teri olduğuna şahitlik ediyoruz.

Kitap-lar, Mehmet GÖZÜTOK ve Selim YAVUZ hocalarımızın soru-cevaplı sohbet / muhabbet havasıyla ilerleyerek Efendimizi (sav) yaşamış olduğu zamandan alıp, günümüz dünyasında birebir yaşadığımız nice durumlarla karşılaştırıp, kronolojik bir siyer anlatmaktan ziyade, “rasûlullahı çağa taşımak” ilkesiyle günümüze ulaştırıp özellikle okuyucusunu tefekkür ettirmektedir. Her yaştan ve her seviyeden okuyucuya hitap edebilen bir üslupta olması, kitapların samimi çalışma olduğunu ve gök kubbede hoş sada bırakabilme güzelliğini kuvvetleştirmektedir.

Hira kelimesinin bir anlamının da “arayış” olduğunu Mehmet GÖZÜTOK hocamdan işitince Efendimizin hira mağarasında ki inzivasının ne kadar manidar ve deruni olduğunu anlamış oldum. Özellikle kitabın bu isimle çıkmış olması ise bizlere, aslında her insanın bir “hirası/arayışı” olduğunu hatırlatmakta ve bu arayış içerisinde ruhumuzun sesini dinleyerek kendimizi bulabilme arayışıdır. Ki “kendini bilen rabbini bilir” sözünün hikmeti de bu şekilde olsa gerek.

“Dünya hayatı bir aldanış veya adanıştır” sözünü “hayırlı yolculuklar” ile “adanış’a” işaret ederek özellikle Efendimizin hicretten sonrasını konu alan ikinci kitap Adanış, Yesrip’i “Medine” eyleyen nebevi ahlakın izleriyle bizleri baş başa bırakmaktadır. Nebevi ahlakının, bir adanış olduğunu ta ruhumuzda htiğimiz bu eser, yolların hayırla neticeleneceği bir nebevi adanışla yaşamanın muştusunu göstermektedir.

Özellikle her iki eser de Efendimizi, kelime-i şehadette olduğu gibi “abduhu ve rasûlühü” olarak anlatmakta ve bizlere tanıtmaktadır. Her iki kitabın en güzel özelliği ise bir kul peygamberi olarak ifrat ve tefrit meselesinden uzak vasat bir anlatıma sahip olmasıdır. Her yaştan ve her seviyeye hitap eden latif bir anlatımının olması da bu yüzdendir.

Ön sözde “dostluk” üzerine yapılan vurgu ile Efendimizin sıddıkıyet makamında olan sahabelerinin / dostlarının varlığıyla neleri başardığını ve bu başarılarla da bizlere “sizler de böyle olabilirseniz neler başaramazsınız ki” durumunu; bir dost meclisinde birbirlerini tanıyan ve keşfeden iki dost Mehmet Gözütok ve Selim Yavuz hocalarımız bizlere nadide iki eser sunmakla çok güzel şekilde kanıtlamış oldular.

Dostluklarının ebedi olmasını diliyor bu iki eseri bizlere kazandırdıkları için de kalbi muhabbetle şükranlarımı arz ediyorum.

Arayış ve Adanış’ın bahtı açık ve şuurlu okurlarının bol olması duasıyla…

 

 

 
Etiketler: ARAYIŞ, ve, ADANIŞ’la, RASÛLULLAH’ı, ÇAĞA, TAŞIMAK,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı