Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 01:26 Bu haber 2446 kez okundu
 
KUDAKA 2021 Yılı Teknik Destek Programını açıklandı
Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansının (KUDAKA) bölgedeki paydaşların, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek faaliyetlerine destek sağlamak için uygulamayı planladığı 2021 Yılı Teknik Destek Programı açıklandı.
EKONOMİ Haberi
KUDAKA 2021 Yılı Teknik Destek Programını açıklandı

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansının (KUDAKA) bölgedeki paydaşların, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek faaliyetlerine destek sağlamak için uygulamayı planladığı 2021 Yılı Teknik Destek Programı açıklandı.

 

KUDAKA Bölgesel Kalkınmaya destek sağlamak için hazırlanan programı açıkladı.

2021 yılı teknik destek programının amacının, TRA1 Düzey 2 Bölgesi’ndeki yerel yönetimlerin başta planlama çalışmaları ile bölge plan ve programlarını uygulayıcı veya yerel kalkınma kapasitesini artırıcı faaliyetlerine ve Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliğinin 7/A maddesinde belirtilen başvuru sahiplerinin yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek çalışmalarına destek sağlamak olduğu ifade edildi.

Teknik destek programı kapsamında belirlenen öncelikler şöyle açıklandı:

Turizmin Geliştirilmesi, TRA 1 Düzey 2 Bölgesi’nde Et ve Süt Sektörlerinin Geliştirilmesi,

TRA 1 Düzey 2 Bölgesi’nde Tabii Kaynakların Değerlendirilmesi, Yerel Kalkınma Fırsatları öncelik verilecek çalışmalar arasında sayılacak.

Destek miktarı ne kadar

2021 yılı teknik destek programı kapsamında yapılabilecek faaliyet türleri ve bütçe hakkında ise şu bilgiler verildi:

“Eğitim verme, Program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, Danışmanlık sağlama, Geçici uzman personel görevlendirme, Lobi faaliyetleri ve uluslararası ilişkiler kurma gibi kurumsal nitelikli ve kapasite geliştirici faaliyetler. 2021 Yılı Teknik Destek Programının Bütçesi ve Süresi: Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı 2021 yılı bütçesinden teknik destek faaliyetleri için ayrılan toplam yıllık tutar 1.000.000 TL’dir. Teknik destek faaliyetleri mevcut bütçe ve personel imkânları çerçevesinde Ajans uzmanları tarafından veya hizmet alımı yoluyla sağlanabilir. Teknik desteğin hizmet alımı yoluyla sağlanması durumunda her bir teknik desteğin Ajansa toplam maliyeti danışmanlık faaliyetleri için (KDV Dâhil) 75.000 TL’yi; eğitim vb. diğer faaliyetler için (KDV Dâhil) 50.000 TL’yi aşamaz. Program kapsamında yararlanıcı kuruluşa herhangi bir doğrudan mali destek verilmemektedir.

Yararlanıcılar kimler

Ajans tarafından sağlanacak teknik desteklerden Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliğinin 7/A maddesinde belirtilen başvuru sahipleri yararlanabilir: Yerel yönetimler, Üniversiteler, Diğer kamu kurum ve kuruluşları, Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, Sivil toplum kuruluşları, Organize sanayi bölgeleri, Sanayi siteleri, Teknoparklar, Teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketleri, Endüstri bölgesi yönetici şirketleri, Teknoloji transfer ofisi yönetici şirketleri, İş geliştirme merkezleri yönetici şirketleri, Birlikler ve kooperatifler, Kar amacı güden işletmeler.

Nasıl başvuru yapılır

Teknik Destek Başvuruları yıl boyunca sürekli alınır. Ancak başvurular, ikişer aylık dönemler halinde değerlendirilir. 2021 yılı için Ocak – Şubat döneminden başlanarak yılsonuna kadar 6 farklı dönem için başvuru alınacaktır. Teknik destek başvuruları her bir dönemin tamamlanmasını takip eden ilk on beş iş günü içerisinde değerlendirilecektir. Başvuru Formu ve başvuru için talep edilen diğer belgeler, www.kudaka.gov.tr ve www.kaysuygulama.sanayi.gov.tr adreslerinden ulaşılacak olan Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden elektronik ortamda doldurulacaktır. Başvurular taahhütnamenin teslim edilmesi ile birlikte tamamlanmış olacaktır. Her bir dönem için destek taleplerinin KAYS üzerinden tamamlanarak onaylanması ve taahhütnamelerin elektronik olarak imzalanması, taahhütnamelerin e-imza ile imzalanmadığı hallerde ıslak imzalı olarak elden veya posta yolu ile Ajansa teslim edilmesine ilişkin son tarih ve saatler aşağıda belirtilmiştir: 1. Dönem (Ocak – Şubat):28 Şubat 2021 – 5 Mart 2021, 2. Dönem (Mart – Nisan): 30 Nisan 2021 – 7 Mayıs 2021, 3. Dönem (Mayıs – Haziran):  30 Haziran 2021 – 7 Temmuz 2021, 4. Dönem (Temmuz – Ağustos): 31 Ağustos 2021 – 7 Eylül 2021, 4. Dönem (Temmuz – Ağustos):  31 Ağustos 2021 – 7 Eylül 2021, 5. Dönem (Eylül – Ekim): 31 Ekim 2021 –        5 Kasım 2021, 6. Dönem (Kasım – Aralık):         24 Aralık 2021 – 31 Aralık 2021. Tüm başvuruların KAYS’tan onayı için son saat 23:59, Taahhütnameler için ise son teslim saati 18:00’dir.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: KUDAKA, 2021, Yılı, Teknik, Destek, Programını, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı