Haber Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 21:56 Bu haber 3170 kez okundu
 
İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde Akademik Açılış Bakan Yılmaz'ın Katılımıyla Yapıldı
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet YILMAZ’ın teşrifleriyle Kültür ve Kongre Merkezi Osmanlı Konferans Salonunda gerçekleşti.
EĞİTİM Haberi
İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde Akademik Açılış Bakan Yılmaz'ın Katılımıyla Yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet YILMAZ'ın katılımlarıyla Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

AĞRI (emha)-Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet YILMAZ’ın teşrifleriyle Kültür ve Kongre Merkezi Osmanlı Konferans Salonunda gerçekleşti.

Törene; Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet YILMAZ,  Vali Vekili Ejder DEMİR, Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT,  Ağrı 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet ÖMERCİKLİ, Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Tunay PULÇU, Ak Parti Ağrı Millet Vekili Cesim GÖKÇE, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Önder ŞİMŞEK, Dekanlar, idari ve akademik personel, Ağrı Kurum Amirleri ile öğrenciler katıldılar.

Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrenci ve akademisyenlerinin konseri ile başlayan törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet YILMAZ, Türkiye´nin gerçek mukayeseli üstünlüğünün, genç ve dinamik nüfusu olduğunu söyledi. Genç nüfusun, Türkiye´nin elmastan da değerli beşeri sermayesi olduğunu ifade eden YILMAZ, şöyle konuştu: "Beşeri sermayeyi nitelikli kılan, eğitimdir. Eğitim sisteminin iyileştirilmesi, okullaşma oranının artırılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması bakanlığımızın her döneminde değişmez hedefi olmuştur. Bu hedefe ulaşabilmek için öncellikle hükümetlerimiz döneminde milli gelirden en fazla payı eğitime ayırdık. Eğitim bugün de merkez hükümetin bütçesinden en fazla payı alır. Bir oran vermek istersek 2012 yılında eğitime bütçeden ayrılan pay 11 milyar lira bile değildi. Bütçeye oranı yüzde 11 bile değildi, yüzde 10´du. Şimdi ise üniversite bütçeleri dahil 122 milyar lira. Toplam oranı da yüzde 19-20´ye geliyor. Bir şeye ´önem veriyoruz´ dediğinizde önemin ölçüsü ona bütçenizden ayırdığınız pay ile orantılıdır."

Bakan Dr. YILMAZ, “Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP her yıl insani gelişmişlik raporu yayınlar. Bu raporda bir ülkenin insani gelişmişliği düzeyi ölçülürken üç unsur dikkate alınır. Birincisi ortalama yaşam süresi, ikincisi kişi başına düşen milli gelir, üçüncüsü ise ortalama almış oldukları eğitim süresi. Bu üç unsurda en iyi noktada olanlar en yüksek insani gelişmişlik seviyesine ulaşmış ülkelerdir. Türkiye 2002 yılında orta insani gelişmişlik seviyesindeydi. Bugün ise yüksek insani gelişmişlik seviyesine çıktı. İnanıyorum ki yakında Türkiye yüksek insani gelişmişlik seviyesine çıkacaktır.”

Törende konuşan Ak Parti Ağrı Millet Vekili Cesim GÖKÇE; “Yıllar önce Ağrılı vatandaşlarımızın bir üniversite hayali vardı. 2007 Yılında Yeni Türkiye’nin mimarı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın emriyle ilimiz üniversiteye kavuştu. Bugün kuruluşunun 10. yılını kutlayan üniversitemizde olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversitemiz mimarisiyle, yeşil dokusuyla, sosyal ve sportif alanlarıyla adeta ilimizin çehresini değiştirdi” dedi.

Bugün eğitim ve öğretimde çok iyi noktalara doğru hızla yürüyoruz, diyen Milletvekili GÖKÇE; “Bir zamanlar okullarımızda sınıf mevcutları 50 civarında iken bugün bu sayıların 24’e düştüğünü görüyoruz. İlimizde spor komplekslerine,  sosyal donatı ve yeşil alanlara sahip eğitim kurumlarımıza baktığımız zaman muazzam bir çevre ve çehre değişikliği görülmekte. Üniversite ilimize büyük bir değer kattı.  Üniversitelerin önemli bir amacı da illerdeki sosyal ve ekonomik kalkınmayı artırmaktır. Artık bizler de Üniversitemizden bunu bekliyoruz. Yeni vizyonuyla Rektörümüzün bunları başaracağına inanıyorum” dedi.

Törende konuşan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi yeni eğitim-öğretim yılına, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni umutlarla başlıyor. Öncelikle 2017-2018 eğitim-öğretim yılının tüm üniversite mensuplarımız, özellikle de öğrencilerimiz için başarılarla dolu bir yıl olmasını temenni eder, açılış törenimize katıldığınız için hepinize en derin saygı ve muhabbetlerimi sunarım. Yeni umutların ve hedeflerin başlangıcı olan 2017-2018 eğitim-öğretim yılı açılış törenimize, yoğun iş temposuna rağmen kıymetli zamanlarını ayırarak teşrif eden Milli Eğitim Bakanımız Sayın Dr. İsmet YILMAZ Beyefendiye ve tüm misafirlerimize tekrar hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Üniversitenin yeni dönemde ki parolası; “ Sevginin bilgiyle buluştuğu bir üniversite olmaktır” diyen Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT; “Bu bağlamda Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin mensupları olarak ülkemizi, memleketimizi, milletimizi ve özellikle birbirimizi severek, farklılıklarımızı da zenginlik sayarak çok şeyler başarabileceğimize inanıyorum. Çünkü sevgiyle bütünleşerek biçimlenen bilgi, doğru ve güvenilir bilgidir” dedi.

Prof. Dr. KARABULUT; “Üniversitemiz yerleşkesinin fiziki yapılanmasında büyük desteği olan ve üniversitemizin adını onurla taşıdığı hemşerimiz eğitim gönüllüsü saygıdeğer İbrahim ÇEÇEN Beyefendi, kurduğu IC Vakfı vasıtasıyla da akademik teşvik destekleri, öğrenci bursları, sosyo-kültürel vb diğer faaliyetlerimizi her zaman desteklemekte ve yanımızda olmaya devam etmektedir. Bu destekleriyle çevremizdeki üniversitelere göre bizleri ayrıcalıklı bir üniversite yapan Sayın İbrahim Çeçen Beyefendiye şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca memleketlerine olan vefa borçlarını unutmayarak üniversitemize yapmış oldukları değerli katkılarından dolayı eğitim gönüllüleri hemşerilerimiz Sayın Abdolbari Goozel Beyefendiyi, Sayın Celal Oruç Beyefendiyi, Rahmetli Hayrettin Atmaca Beyefendiyi ve Sayın Adalet Turan Beyefendiyi de şükranla yad ediyorum.”

Türkiye’nin 21. yüzyıl için belirlediği vizyon ve hedeflere ulaşmasında diğer üniversiteler gibi üniversitemiz de önemli rol oynayacaktır Rektör Prof. Dr. KARABULUT konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Gerek ülkemizin küresel güç olma,  gerekse 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşabilmesi için bilimsel araştırma faaliyetlerinde nitelikli insan gücü yetiştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Türkiye’nin stratejik hedeflerine ulaşabilmesinin üniversitelerimizin bölgesindeki performansı ve beşeri sermayenin geliştirilmesi ile yakından alakalı olduğu bilinmektedir. Bu hedeflere ulaşmak için, liyakati esas alan bir yönetim anlayışıyla, öğrenci merkezli eğitim-öğretim faaliyetleri ile inovasyona yönelik araştırmalara öncelik vereceğiz.”

Prof. Dr. KARABULUT; büyük bir özveriyle yıllar boyunca edinmiş olduğunuz birikim ve tecrübeyi yine aynı heyecan ve özveriyle öğrencilerimize aktaracağınıza olan inancım tamdır. Üniversitemizin asli unsurları olan siz değerli akademisyenlerin bu heyecanınızı hiç kaybetmeden ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiniz hususunda hiçbir tereddüttüm yoktur. İdealist kimliğiniz ve çalışkanlığınızla bir yandan eğitim faaliyetlerini yürütürken diğer taraftan araştırma-geliştirme çalışmalarınızı da yürütüyorsunuz. Bu yöndeki çabalarınıza her zaman destek vereceğimizi ifade etmek istiyorum.

Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT son olarak; “Bu mutlu günümüzde bizlerle oldunuz, güç verdiniz. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ailesi adına sizlere saygı ve şükranlarımı sunuyor, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının üniversitemize, Ağrı’ya, ülkemize ve insanlığa olumlu katkılar yapan üretken bir eğitim-öğretim yılı olmasını diliyor; hepinizi saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum” dedi.

 

 

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: İbrahim, Çeçen, Üniversitesi'nde, Akademik, Açılış, Bakan, Yılmaz'ın, Katılımıyla, Yapıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde Akademik Açılış Bakan Yılmaz'ın Katılımıyla Yapıldı
İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde Akademik Açılış Bakan Yılmaz'ın Katılımıyla Yapıldı
İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde Akademik Açılış Bakan Yılmaz'ın Katılımıyla Yapıldı
İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde Akademik Açılış Bakan Yılmaz'ın Katılımıyla Yapıldı
İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde Akademik Açılış Bakan Yılmaz'ın Katılımıyla Yapıldı
İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde Akademik Açılış Bakan Yılmaz'ın Katılımıyla Yapıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı