Salı, 27 Haziran 2017

Emeğin Bereketi

(Erzurum Kitap Fuarı'na Dair)

Sevgili kari, 

Yazının başlığını düşünürken verilen emeği elbette ki göz ardı edemezdim. Çünkü ziyaretçi sayısına ve kitap satışlarına baktığımızda emekle bereketin iç içe geçtiğini söylemem gerekir. Dolayısıyla kitap fuarına yönelik kaleme aldığım bu yazıya, bundan daha  anlamlı bir başlık bulamadım, diyebilirim.

Evet, şehrimizde üç yıldır geniş katılımlı kitap fuarı düzenleniyor. Kitap fuarının ilkini şöyle gözümün önüne biraz olsun getirmek istiyorum. Yakutiye Medresesi'nin önündeki alanda düzenlenen bu fuar, yoğun bir ilgiyle karşılanmıştı. Yağmur altında bir çadırdan diğerine koşuşturmacalar, beraberinde birtakım heyecanlara da vesile oluyordu.

Aradığı yayınevini bulmaya çalışanların tuhaf soruları, hem çalışanları hem de ziyaretçileri bir hayli zorluyordu. İmza günü için çadırın dışına taşan ve diğer çadırın girişini kapatan ziyaretçilerin o mahzun halini tebessümle hatırlıyorum. Sinan Yağmur'un kitaplarını ayakta imzalamaya çalışması ise gözümün önünden hiç gitmiyor. Ne diyelim, ilk organizasyonların elbette ki birtakım eksiklikleri söz konusu olabilir.

Önemli olan bu eksiklikleri yerinde tespit etmek ve sonraki dönemlerde daha dikkatli olabilmektir.

İşte tam da bu noktada kitap fuarına yönelik beklentilerimizin/arzularımızın karşılık bulduğunu görmek, inanın bizleri çok mutlu etti ve etmeye de devam ediyor.

Geçenlerde sona eren kitap fuarına yönelik olumlu manada söylenecek o kadar çok söz var ki, biz sadece birkaçına değinmekle yetinelim.

Kitap fuarına yönelik organizasyon ve çalışmalar, her geçen gün dikkat çekici bir hal alıyor. Önceki dönemlerin acemilikleri atılmış ve yapılan iş, çok daha profesyonel bir şekilde vatandaşın hizmetine sunulmuş. Özellikle bu yıl gerçekleştirilen kitap fuarı, tüm konseptiyle takdire şayan bir organizasyondu.

Fuar alanının geniş ve ferah olması, park sorunun ortadan kaldırılması. Sonra stantların geçen yıla nazaran daha geniş olması. Yerel firmaların tamamının fuarda yer alması, şehrimizde faaliyet gösteren kurumlara ve STK'lara yer yerilmesi, çay/kahve sorunun çözüme kavuşturulması. Yayınevi çeşitliliğinin fazla olması, kitap fiyatlarının çok daha ekonomik olması, söyleşi salonunun ayrı konuşlanması, yazar söyleşilerinin doyurucu nitelikte olması, kültürel ve sanatsal etkinliklere fazlasıyla yer verilmesi(resim sergisi, şiir gecesi, konser vb.) gibi hususlar.

Bunlar dikkat çeken ayrıntılar olması bakımından önemliydi. Asıl önemli olan ise, fuar yetkililerinin, memnuniyeti sağlamaya yönelik içten ve samimi çabalarıydı.

Daha kapıdan girer girmez "hoş geldiniz" sözüyle sizi karşılayan, ellerindeki kitapçıklarla fuar alanını kolaylaştıran ve günde en az birkaç defa yayınevlerini ziyaret ederek hal hatır soran bu gönüllü arkadaşlar, güler yüzlü yaklaşımlarıyla hafızalarımızda kalıcı bir iz bıraktılar. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

Evet, on gün süren kitap fuarı, güzel hatıralarla geride kaldı. İşten güçten fırsat bulup ziyaret edemediğimiz dostlarımızı, fuar sayesinde görme imkânımız oldu. Hatırı sayılır dostlarla uzun uzun hasbihal etme şansımız oldu.

Eski dostlarımızla hasret giderirken, yeni dostluklara/arkadaşlıklara kapı aralamanın mutluluğunu yaşadık. Kısaca söylemek gerekirse bu yılki kitap fuarı, hem gönlümüze hem de gözümüze hitap etti. Fuar alanının içindeki neşe, büyüdü büyüdü ve etrafı kuşattı. İçeriye giren de dışarıya çıkan da her daim gülümsüyordu.

Fuar boyunca bu gülümseye vesile olan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Mehmet Sekmen Beyefendi başta olmak üzere, Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Ünsal Kıraç Bey'e, EBB Kültür A.Ş. ve çalışanlarına, emekleriyle fuarı bereketlendiren tüm gönül(lü) dostlarımıza, en kalbi teşekkürü bir borç biliyorum.

Bir sonraki yılın, bir önceki yıldan daha güzel olması temennisiyle...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Palandöken Belediyesi
Aziziye Belediyesi