Yazı Detayı
24 Kasım 2017 - Cuma 21:49 Bu yazı 1581 kez okundu
 
Aşkı Anlat Deseler...
Zekayi İslam
ii.25@outlook.com
 
 

Aşk nasıl anlatılır, hangi kelimeler kullanılır?

Zor bir soru. Hz. Mevlana’nın karanlıktaki fil hikâyesi gibi, herkes bir ucundan tutar, kimi gözü der, kimi kaşı der, yanmış yüreklerinin kokusunu anlatırlar, nasıl yandığı konusunda bir şey anlatamazlar. Çünkü Aşk bir kuş gibidir, ne ele gelir, ne kafese girer, o kendi başına uçar gider.

Ne söz dinler, ne makam dinler, yürekleri titretir, kelimeler onun yanında zavallı kalır, onu anlatamaz.

Aşk için ne söylersem söyleyeyim, beş para etmez onu karanlıkta kimse aydınlatamaz onu insanın kendi aydınlığında anlatması lâzımdır.

Eğer kalbinizde güzelliği görüyorsanız - o aşkı yaşıyorsanız, siz bu dünyada cenneti yaşıyorsunuz demektir.

Aşk, sessizliğin içinden kulağa çalan bir namenin, kalbe çarpmasıyla duyulan heyecan gibi. Kara kışın ortasında toprağın bağrından kopup gelen kardelenlerin açması gibi. Gerçek aşka ulaşabilmek için gönül pencerelerimizi ardına kadar açmamız gerekir.

Aşık Veysel’in Dünya gözü görmüyordu ama, gönül gözü açıktı. Ne diyordu?  "Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa" O’nun güzelliği görmesi için gözlerine ihtiyacı yoktu, güzelliği kalbi ile gören insanlardandı.

Aşkı tarif etmek mümkün değil ama onu anlamak için şöyle bir düşünce yardımcı olabilir; Aşk insanın dünyadaki kirliliğe karşı, kalbine sürdüğü bir merhemdir. Katı kalpleri, koyu kalpleri incelten ve onun içindeki güzelliği ortaya çıkartan bir iksirdir.

Aslında aşk bu dünyaya ait değildir. Hani bir şarkıda da derya “Biz aşkı meleklerden çaldık.”

Aşk öyledir ki dili yoktur, rengi yoktur, tadı, kokusu veya bir görüntüsü yoktur. Yalnız adı vardır birde huzuru.

Aşk öyledir ki insanın içinden çıkartırsan vahşi bir hayvandan farkı kalmaz ki bunun örnekleri de mevcuttur. Aşk fani olanla yola çıkıp baki olana ulaşmaktır. Bir canlıyı sevmekle başlar her şey, o sevginin verdiği ilham ruhu Allaha kavuşturur ve işte o zaman onun adı aşk olur. Sonu mutlak teslimiyettir, aşkın sahibine koşulsuz bağlılıktır.

Aşk olmasaydı leylaya mecbur olan mecnun, onu leylaya mecbur kılana teslim olur muydu?

Mecnun’un edası, Yunus’un sedasıyla aşka teslim olmanız dileğiyle..


 

 
Etiketler: Aşkı, Anlat, Deseler...,
Yorumlar
Haber Yazılımı