Yazı Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 01:36 Bu yazı 1873 kez okundu
 
ERZURUM’UN LGS KAYGISI(!)
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 yılına ait LGS raporunu yayımladı. Raporda,  öğrencilerin sınav performansları incelendi ve detaylı bir rapor hazırlandı.
 
İşte kadim şehir Erzurum’un sınav başarısı(!)
 
Öncelikle şunu ifade edeyim ki bu konularda yapmış olduğum değerlendirmeler, bazı kesimleri, ister istemez rahatsız ediyor. Hatta bu konuda, neden bu tür yazılar yazıyorsun diye gayri ihtiyari de olsa uyarılar alıyorum. Ama önemli olan davayı, ülkeyi ve şehri dert edinmektir. Ben de bu şehri seviyorum ve bu şehrin sıkıntılarını kendime dert ediniyorum.
Efendim, LGS sonuçları açıklandığında hepimiz, şehrimizin başarı sıralamasını merak ettik.
 
Acaba ne oldu? Sıralamada düştük mü yoksa yükseldik mi? Verilen emekler heba mı oldu yoksa karşılığını buldu mu? Sunulan imkanlar, yerinde kullanıldı mı? Eğitimde 61. sıralarda yer alan şehrimiz, acaba belirlenen hedefe veya hedeflere ulaşabildi mi?
 
Bu ve benzeri sorular, her sınav sonuçları açıklandığında aklımızın bir köşesinde mutlaka yer edinir. Çünkü verilen emekler, sunulan imkanlar ve binbir umutla atanan yöneticilerden bir beklenti vardır; o da başarı, başarı, başarı....
 
Ama sınav sonuçları açıklandığında ve istatistikler ortaya konulduğunda gördük ki şehrimiz, eğitim alanında hak ettiği noktaya bir türlü gelemiyor ve her geçen gün, kan kaybetmeye devam ediyor. Merakınızı hemen gidereyim ve şehrimizin, LGS’deki başarı sıralamasını sizlerle paylaşayım:
 
Genel Sıralama: 58
Matematik: 64
Türkçe: 61
Fen: 56
 
Evet, sıralama bu...
 
Şimdi şunu soralım: Kim veya kimler bu sıralamadan sorumlu. Ya da şöyle diyelim; bu şehir, gerçekten bu sonuçları hak ediyor mu? Sizler de elinizi vicdanınıza koyun ve bu sorulara öyle cevap verin...
 
Elbetteki güzel şehrim Erzurum, bu sonuçları ve başarısızlığı hak etmiyor. Binbir umutlarla kurumların başına getirilen yöneticiler, ne hikmetse bir zaman sonra gerçek vazifelerini unutup, koltuk derdine düşüyorlar. Onlar için varsa yoksa koltukları... O koltuğu korumak için canhıraş bir şekilde mücadele ediyorlar. Önlerinde kim varsa veya kimi kendilerine rakip görüyorlarsa, türlü oyunlar, iftiralar ve hilelerle tehlikeyi bertaraf etmeye çalışıyorlar. Yöneticiler, aslında bu mücadeleyi okul için, öğrenci için, veli için verseler vallahi başarı kendiliğinden gelir. Koltuk için araya koydukları referansları, okulun gelişimi için, öğrencinin gelişimi için, velinin gelişimi için ve en önemlisi de projeler için ortaya koymuş olsalar, bu sonuçlarla karşılaşmayız. Soruyorum size, yıllardır yöneticilik yapan insanlardan ne bekleyebilirsiniz? Hemen söyleyeyim: Bunlar dava adamı değil, dönem adamıdırlar. Yönettikleri kurumlarda; gencin halinden anlamaz, derdini dinlemez, elini omuzuna atmaz, oturup konuşmaz, çay içmez, yemek yemez... Sonra da gelip, yabancı kaldığı bu öğrenciden başarı bekler. Öğretmenini anlamaz, işini kolaylaştırmaz, başarısını övmez, hastasını sormaz, ölüsüne gitmez.... Sonra da gelip bu öğretmenden başarı bekler.
Beyler, artık kendimizi kandırmayalım. Başarı; tecrübe ister, alana hakimiyet ister, samimiyet ister, fedakarlık ister, hedef ister, amaç ister, çaba ister, gayret ister... Eğer bunlar sizde yoksa başarı da yok demektir. Sizler de takdir edersiniz ki bu mızrak, bu çuvala artık sığmıyor. Okulları fiziki olarak güzelleştirebilirsiniz, çevre düzenlemesini en iyi şekilde yapabilirsiniz, hatta en iyi malzemeleri alıp, en iyi tanıtım filmini de çekebilirsiniz; ama sizin birinci hedefiniz eğitim ve eğitimdeki başarınızdır.
Şimdi söz sizde;
yukarıdaki sonuçlara bakın ve ne kadar başarılı olduğunuza siz karar verin.
Yapılması gereken mi?
Vallahi onu, sizden benden daha iyi biliyorsunuz.
 
Etiketler: ERZURUM’UN, LGS, KAYGISI(!),
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı