Yazı Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 01:20 Bu yazı 894 kez okundu
 
“VATANIN BAĞRINDA ELLİ YEDİ GÜN”
Ali Kurt
alikurt1@gmail.com
 
 

     Yirmiüç Temmuz günü Atatürk Üniversitesi rektörünün davetiyle Nenehatun Kültür Merkezindeki sergi açılışına gittik.

     Erzurum Kongresinin 100. yıl dönümünü kutlama programlarından biri olarak düzenlenen  “Vatanın Bağrında Elli Yedi Gün Ya İstiklal Ya Ölüm” adlı sergi büyük ilgi gördü. Açılışta şehrin hemen her kesiminden pek çok kişi bulunuyordu.

     Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Hadi Kadıoğlu’nun, çini mürekkep kullanarak hazırladığı Atatürk resimlerinden oluşan sergide, Mustafa Kemal Paşa’nın Erzurum Kongresi hazırlıkları ve Kongre devamı süresinde Erzurum’da kaldığı 57 günün her biri için farklı bir Atatürk portresi yer alıyor. Her resmin yanında bir de Atatürk tarafından söylenen vecize yer alıyor. Resimleri çizen Prof Dr. Hakan Hadi Kadıoğlu, gerçekte bir beyin cerrahı, bilimci ancak üniversite yıllarından beri sadece bilim ve resim sanatındaki ustalığıyla değil, aynı zamanda şair ve yazar olarak da tanınıyor. Onun yazdıklarını okumayan kişi Pasinler bölgesini nasıl tanıyabilir?

     Serginin açılışında konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesinin, Amasya, Sivas ile Erzurum’dan geçerek vatan sathına yayıldığını ve Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla yeni bir safhaya ulaştığını” dile getirdikten sonra “Erzurum’un Ermenilere verilmek istendiği bir dönemde üstlendiği misyon, yeni ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne giden yolda son derece önemli bir rol oynamıştır. Erzurum Kongresi, hiç şüphesiz Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde tüm Anadolu’nun işgale ve direnişe karşı duruşunun simgesidir.” dedi.

     Erzurum’un, Mustafa Kemal Paşa’nın gelmesinden önce vatanperverlerin çabalarıyla Millî Mücadele ruhuna bürünmesinin kongrenin Erzurum’da yapılmasına zemin hazırladığını aktaran Çomaklı, öte yandan Erzurum, Atatürk ve Millî Mücadele arasında var olan güçlü bağın önemine değindi; “Atatürk’ün Cumhuriyet konusundaki düşüncelerini ilk kez Erzurum`da açıklaması, ilk kez Erzurum`un hemşehrisi olması, ilk nüfus cüzdanını buradan alması, milletvekili olarak ilk önce Erzurum’dan seçilmesi ve elbette ki Cumhuriyet’e giden yol haritasını buradan çizmesi bu bağın ne kadar güçlü olduğunu bizlere göstermektedir” ifadelerini kullanan Çomaklı: “Dahası mensubu olduğumuz üniversitemizin gurur duyduğumuz ismiyle bu bağ ebedileşmiştir” şeklinde konuştu. Biliyoruz ki “Doğu Anadolu’da bütün şubeleriyle bir üniversite kurulması” Mustafa Kemal Atatürk’ün ölmeden önce dile getirdiği son vasiyet/ talimatlardan biriydi.

      Açılış sırasında Kadıoğlu, çizdiği karakalem porte çalışmasını Çomaklı’ya hediye etti.

      Hafta sonuna kadar ziyaretçilere açık olan sergide yer alan karakalem Atatürk Portreleri aynı zamanda Atatürk Üniversitesi tarafından kitap olarak, 500 adet bastırıldı. Kadıoğlu birkaç gün önce de Kongre sırasında gerçekleştiğinden söz edilen olaylara atıfta bulunan olaylardan esinlenen “Kongre Öyküleri” kitabını yayımlamıştı.

     Kısaca, Büyük Kurtarıcının adını taşıyan üniversiteye yakışan bir sergiydi.

 
Etiketler: “VATANIN, BAĞRINDA, ELLİ, YEDİ, GÜN”,
Yorumlar
Haber Yazılımı