Yazı Detayı
11 Nisan 2020 - Cumartesi 03:04 Bu yazı 968 kez okundu
 
UTKAN KOCATÜRK İÇİN
Ali Kurt
alikurt1@gmail.com
 
 

     Prof. Dr. Utkan Kocatürk, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kadın Doğum hocamız olmuştu. Yedi Meşalecilerden şair, yazar ve eski Gümüşhane milletvekili Vasfi Mahir Kocatürk’ün oğludur.

     1937’de Gümüşhane’de doğdu. 1961 yılında Ankara Tıp Fakültesini bitirdi, 1967’de kadın doğum uzmanı, 1973’de doçent, 1979’da profesör oldu. Atatürk Üniversitesinde görev yaparken kadın doğum anabilim dalı başkanlığına ek olarak Atatürk Devrimleri Enstitüsü başkanlığı da yaptı. Bilgili, görgülü, disiplinli ve otoriter bir hocaydı.

     1980’de Tıp Fakültesini bitirip patoloji anabilim dalına asistanlık sınavını kazandıktan sonra, patoloji ihtisasını bitirdiğimde kadın doğun servisine alacağını, böylece onkolojik cerrah olmamı istediğini söylemişti. O yıllarda Tıpta Uzmanlık Sınavı yoktu. Her fakülte asistan kadroları için kendi sınav yapardı. Peşpeşe iki ihtisas yapma fikri zor gelmişti.  Kendisine teşekkür etmiştim.  O yıllarda, dünyada yeni yeni emekleme durumunda bulunan jinekolojik onkolojik cerrah yetiştirme, dönemi aşan ileri bir fikirdi.  

     1980’de Danışma Meclisine Erzurum Temsilcisi seçildi. 1983’de Atatürk Araştırma Merkezi başkanı oldu. 12 Mart 2011’de Ankara’da öldü.

     Atatürk ve devrimler üzerine 10 civarında kitap yazdı. Bazıları; Atatürk’ün Toplanmamış Telgrafları, Atatürk’ün Sohbetleri, Atatürk’ün Yazdırdıkları, Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri, Atatürk ve Türk Devrimi Kronolojisi, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kronolojisi 1918- 1938, Atatürk …

     Hakkında genel olarak yazılanlardan ayrılıyoruz ve 14 Mart 2011 günü, yani bir tıp bayramında, daha önce 10 yıl başkanlığını yapmış olduğu Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu önünde cenaze töreni yapılan bu hocamızın tıbbi eserlerinden bahsetmek istiyoruz.

1-Kadın Hastalıklarında Ameliyat Sonu Bakım: Kadın hastalıklarında ameliyat sonrası hasta bakımından kısaca bahsedilmektedir. Atatürk Üniversitesi yayınıdır. O yıllarda cerrahlar iyi ameliyat yapmakla övünürler, ancak ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasını pek de önemsemezlerdi. Bu konuda, o dönemde yazılan nadir kitaptan biridir. Atatürk Üniversitesi Yayını. Erzurum, 1975, 87 sayfa.

2-Gebenin Kitabı: Hamile kadınları bilgilendirmek için yazılmıştır. 1983’de basıldı, 144 sayfa.

3-Tıp Terimleri El Sözlüğü. 1989, 533 sayfa.

4-Açıklamalı Tıp Terimleri Sözlüğü. Atatürk Üniversitesi Yayını, 1981, 760 sayfa. Daha sonra, 1986, 1994, 2000, 2005 … 10 baskı yapmıştır. Konusunda önemli bir kitaptır, uzun yıllar öğrenciler ve hekimler tarafından tercih edilmiştir.

     Kitap yazan az sayıda hocamızdan biri olduğunu söylemiş oluyoruz.

     İnsanlar genellikle hassas işlerde sağ el ve ayaklarını kullanırlar. Sol tarafı kullananlara (toplumda yüzde iki kadar) solak denirken sağ tarafı tercih edenlere genellikle böyle bir tanımlama yapılmaz, normali bu sayılır, bir ad vermek gerekirse sağlak denilebilir. Utkan Hocamız her iki elini de kullanabilen az sayıda insandan biriydi. Ameliyatlarda her ii tarafı de gayet iyi kullanabiliyordu.

     Hekimlik teorisini ve pratiğini bilen ve uygulayan, aynı zamanda tıp dışı sahalarda da verimli ve çalışkan bir hoca olduğunu söylemiş oluyoruz.

 
Etiketler: UTKAN, KOCATÜRK, İÇİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı