Yazı Detayı
25 Mart 2018 - Pazar 02:54 Bu yazı 3041 kez okundu
 
Muhsin Reisi Rahmetle Anarken…
Zekayi İslam
ii.25@outlook.com
 
 

“..Huzur dolu içimde
Ben sonsuzluğu düşünüyorum
Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum
Durun kapanmayın pencerelerim
Güneşimi kapatmayın
Beton çok soğuk, üşüyorum..” 

Yirmi beş yıl önce yazarken bu şiiri bilemezdi elbet ölümün onu bu kadar soğukta bulacağını.

Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde, bir kış günü hayata gözlerini açtı. Sanki daha o günden belliydi, ömrünün kış ayazında geçip karlar arasında son bulacağı. Kendini vatanın bekasına adayan bir adam ve mücadele ile geçen acı ve özlemlerle dolu bir ömür.

Her şeyiyle Türk Gençliğine büyük bir örnek oldu Muhsin Yazıcıoğlu. Ne diyordu “İnanmadığım yolda milyonlarla yürüyeceğime, inandığım yolda tek başıma yürürüm.” İnandığı değerler için her şeyi göze alabilecek bir yiğitti o.

Türkiye’nin en karanlık en karmaşık yıllarında önemli görevler üstlenmişti. 1972 de eğitimi için Ankara’ya geldiğinde doğru bildiklerini savunmak için Ülkü Ocaklarına katıldı. Kısa bir süre içinde Ülkü Ocakları Genel başkan yardımcılığına ve daha sonra Genel Başkanlığa seçildi. Her mecrada Türk Dünyası birlikteliğinden ve İslam Coğrafyasının birlikteliğinden bahsediyordu. O dönemde Türkiye çalkantılı günler yaşıyor Sağ sol diye Türk gençleri birbirlerine kırdırılıyordu. Muhsin Yazıcıoğlu bu karanlık oyunları çevirenler ile mücadele ederken 12 Eylül gelmiş dayanmıştı kapıya. Artık onun için cezaevi yılları başlayacak işkencelere maruz kalacaktı. Ama bu onu yolunda ne geri çevirecek nede yavaşlatacaktı.

Bir konuşmasında “ Çileyi edebiyat kitaplarında okumadım, hayatın içinde yaşadım.” diyordu. Mamak’ın soğuk betonlarında üşüyordu Reis ama vatanını düşünerek, milletini düşünerek ısıtıyordu içini. Onunla aynı cezaevinde mahkûmiyet hayatı yaşayan solcular bile onun vatan sevgisinden, dürüstlüğünden ve insanlığından laf açıyordular. Mahpus hayatı bittikten sonrada aktif siyasetin içinde rol aldı.

Beş arkadaşıyla kurduğu Büyük Birlik Partisiyle siyasetin içindeki kirliliklerle mücadele etti. Derken takvim yaprakları 25 Mart 2009 a kadar yırtılmıştı. Muhsin Başkanın dava arkadaşlarıyla beraber Kahramanmaraş mitinginin ardından Yozgat mitingi için yola çıktığı Helikopteri  Kes Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde düştü. İki gün süren arama çalışmaları sonucu Muhsin Yazıcıoğlu’nun cansız bedenine ulaşıldı.

Evet artık o yoktu ve zikre dalmıştı her şey. Biz, kırlarda koşup peygamber çiçekleri toplarken o çeşme başında uzanmak istiyordu. Sonsuzluğun sahibine ulaşmak istiyordu ve ulaştı..

Vefatının 9. seneyi devriyesinde merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz.

Bu millet sana her zaman minnettar kalacak Reis     

 
Etiketler: Muhsin, Reisi, Rahmetle, Anarken…,
Yorumlar
Haber Yazılımı