Yazı Detayı
10 Nisan 2020 - Cuma 16:53 Bu yazı 1980 kez okundu
 
Bu hâl nedir ey şehir?!
M.Hanefi İSPİRLİ
m_h_ispirli@hotmail.com
 
 

Bu hâl nedir ey şehir?!

Dağlarına bakarken gözlerimin alıştığı örtünün böyle yaralı bereli görünmesine alışık değilim. Ben mi sana benzedim yoksa sen mi “ben” olmaya karar verdin? Nedir bu ahval; anlat hele dinleyeyim.

Binlerce yılın yükünü omuzlarında taşırken; yalansız, riyasız, satılmadan, ısınmaya zaman bulamazken şimdi bu hâl nedir ey şehir?!

Kardan adamların buzdan adama dönüştüğü, yüreklerine “buz” aşklar kondurduklarını zaten beraber biliyoruz. Ama ben alışkın değilim senin bu haline.

Tipilerin esip, yollarımı kapatacak ki; karınla iliklerime kadar üşümeliyim ki kendime geleyim. Yoksa toprağını, bağını, dört bir yanı sarmış dağını “çiğneyenler”in hal-i pür melâlini izahtan yoksun kalacak ısınmak.

Bu hâl nedir ey şehir?!

Biliyorum, yaşıyorum, anlıyorum ama çok zorlanıyorum. Halden hale giren bu yüzyılın ins-cins arası varlıklarının senin eserlerin arasında attıkları taklalarla kendilerine kurdukları gelecek için gülümsüyorsun.

Epi topu yetmiş yıl değil mi? Onlara bakarken nasıl bir tufanın içinden geçiyorsundur kim bilir? Kendilerine yaptıkları kaymaktan kalelerin içine kadar giren üşütmelerin bile sarsıp ayağı kaldırmıyor diye mi küstün üşütmüyorsun?

Bu hâl nedir ey şehir?!

Bak halime, seninle paylaştığım bu yükü taşırken bazen sızısı yüreğime oturan üşütmelerinden olan şikâyetlerimi bile geri aldım.

Bu hâl nedir ey şehir?!

Yamalı bohça gibi işte her yan. Beyaza kara karışmış, kara is ve pis. Suların akıyor ama başka türlü. Yıkamaya bile gücü yetmiyor bu karanlığın işgüzar yalakalarını.

Esatirden gelen bir hak ile, gökten dua ile yağacak ak ile, içimi üşütecek kadar titretip örtüneceğim bir yaprak ile yağ üstüme ey şehrin kaderi.

Sende mi bunlara benzedin yoksa?

Korkutma beni…

Bunlar ağızlarında taşıdıkları ile göğüslerinde taşıdıkları arasında bile münkir oluyorlar.

Gözleri zaten vel fecr.

Emaneti getirip dağlarına örttüğünde üşümeyecekler.

Yürekli adamlar bir gün üşümenin ne olduğunu bilecekler.

Ne kaldı şurada.

Üşüt artık…

 
Etiketler: Bu, hâl, nedir, ey, şehir?!,
Yorumlar
Haber Yazılımı