Yazı Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 22:30 Bu yazı 1927 kez okundu
 
ONLAR....
Hasan H.TOKUŞ
hasanhuseyintokusæ@gmail.com
 
 

Söz onların, kalem onların;sohbetleri ab-ı hayat ve kibrit-i ahmerdir.Onlar üstaddırlar,alimdir,her biri karanlığı delen Zühre yıldızlarıdır.Boşa konuşmazlar;faydasız iş işlemezler;saf ve engin ruhların terbiyesini üstlenen gerçek mürebbiyedirler.

Onlar kulluktan başka kulluktan üstün bir paye bilmezler.Onların gönlünde para-pul,makam ve şöhret bir değer ifade etmez.Onlar " Ben kulum,kul gibi oturur,kul gibi yerim " kelam-ı Nebeviyi düstur edinmiş kahramanlardır.Kul gibi otururlar,kul gibi konuşurlar ve kul gibi yerler.Salih kul yetiştirmenin derdindedirler.Namık Kemali'n şu beyiti onların durumunu bir nebze olsun anlata bilir belki.

" Bais-i şekva bize hüzn-ü umumidir Kemal;

Kendi derdi gönlümün billah gelmez yadına "

Kendi dertleriyle uğraşmak, kendi tasalarını,kendi meselelerini ortaya dökmek o büyüklere yakışmaz.Onlar kendilerini millete ve özellikle milletin geleceği olan gençlere adamışlardır.Kendi yaşayışlarını,mümin olma vasıflarını aynen o kahraman nesle aktarırlar.

Önde kendileri, arkada ve etraflarında yetiştirdikleri kahramanlarla her gün,hergünün 24 saati ümmetin imanını kurtarmak için çırpınırlar.Söylerler,söyletirler ağlarlar,ağlatırlar,yetiştirdikleri nesillerle destanlar yazarlar ve destanlaşırlar.Onlar..yani veliler,Allah'ı sevenler ve Allah'n sevdikleri,Allah'ın kendilerini muhabbeti için seçtiği,fazlı icabı basiretlerini açtığı,nur verdiği,iç alemlerini temizlediği ve saklı sırlarına vakıf kıldığı zatlar.Haklarında Rabb'imizi: " Ayık olunuz,Allah'ın veli kullarına korku yok,mahzunda olmayacaklar " diye tebşir ettiği iki cihanın taçsız sultanları..

Onlar müminlere karşı şefkatli ve keremli davranıp,konu kendileri olunca,uzlete çekildiklerinde nefislerini muhatap alarak : " Sen ancak ibadet için yaratıldın.Allah'a yemin olsun ki sana devamlı ibadet ettireceğim,yatak sende nasibini alamayacak " veya " Ey bütün şerrin yuvası kalk bakalım.Yemin olsun ki seni yorgun bir deve haline getirip bırakıncaya kadar ibadet edeceğim." diyerek sabahlara dek ayakları şişinceye kadar ibadet edip,iki büklüm ağlayarak yana-yakıla dua edenlerdir.

Onlar, asr-ı saadet gibi ebedi faziletlerin,kavi imanların,temiz vicdanların hüküm sürdüğü bir alemin özlemiyle yaşayan ve o özlenen alemi yeniden tesis etmek içi mallarıyla ve canlarıyla gayret eden,içleri huzurlu,dışları nurlu,kelimenin tam hakkı ve hakiki manasıyla İNSAN olan kamillerdir.

Onlar, imanları sıra dağlar gibi muhkem,başları Ağrı dağı kadar dik ve vakarlı,hiç bir zalimin karşısında eğilmeyen,kayalar gibi çetin,müthiş irade sahipleridir.Bulundukları asrın fitne ve din düşmanlarına karşı imanlı bağırlarını siper etmiş,Allah demiş,Peygamber demiş başka birşey söylememiş,kendileri için kurulan idam sehbaları ve sürgünlere rağmen Hakk'ı hakim kılma davalarında zerre misgal taviz vermeden imanlarından gelen sonsuz bir kuvvet ve cesaretle mücadele etmş," inanıyorsanız güçlüsünüz " ayet-i Celilesinin kendilerinde tecelli ettiği ESEDULLAH'tır onlar.

Onlar, aramızda kıyamete kadar Lütf-u Rabb'ani gereği, hiçbir asır onlardan yoksun olmayacak şekilde bulunacaklar.Yeter ki onları arayıp bulalım ve bulduğumuz zamanda kıymetlerini bilelim...

Yoksa? Yoksa? Allah korusun sizde çağın belamlarının zırvalarına aldanarak,o Hak aşıklarına,o gerçek eroğlu erlere inanmıyor musunuz ? Aman ha..aman ha..! Büyük İslam alimi,EbuTurab-ı Nahseb'i Hz.leri diyorki : " KULA,ALLAH'U TEALAYA YÜZ ÇEVİRME HALİ GELİNCE,EVLİYAYA SATAŞMAYA BAŞLAR.BÖYLECE ALLAH'A KUL OLMAKTAN ÇIKAR,DOLAYISIYLA İNSANLIKTAN ÇIKAR."

Amenna çağımızda da görmüyor muyuz ki. Kendilern den başka kutsal kalmasın diye İslamın değer verdiği bütün kutsalları saldıran ,yıkmak için uğraşan,Kendileri hariç bütün İslam-i cemaatlere kafir demekten bile imtina etmeyen zavallılar.

 
Etiketler: ONLAR....,
Yorumlar
Haber Yazılımı