Yazı Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 21:30 Bu yazı 1067 kez okundu
 
SAKIN ZULMEDENLERE MEYLETME….
Hasan H.TOKUŞ
hasanhuseyintokusæ@gmail.com
 
 

SAKIN ZULMEDENLERE MEYLETME….

 

 

İnsan iyi veya kötü ne yapıyorsa kendine yapıyor. Yapıp-ettiklerimiz dönüp bizi buluyor. Bir zamanlar – Maliye Bakanlığı-nın bir reklamı vardı : “ …verdiğiniz vergiler, yol, su, elektrik ve köprü olarak size geri dönüyor…”  Çoğu yaptığımız şeylerde bize yol, su, elektrik, köprü olarak dönmüyor. Yaptığımız her olumlu ve güzel şey en azından gönüllerimizde duyduğumuz sevinç, mutluluk ve halevet olarak bizi peşinen mükafatlandırıyor.

 

 Her olumsuz tavır ve davranış ayağımıza takılıyor, burnumuzu sürtüyor. Derecelerine göre sıkıntılara salarak gönlümüzü daraltıyor. Hele birde yaptığımız şey bir zalimin zulmüne yardım etmekse, başta yardım ettiğimiz o zalimin eliyle cezalandırılıyoruz.

 

Tarih bunların yüzlerce örneğiyle labalep doludur. İktidarı ele geçirmek için fitne çıkaran kişiler, iktidarı ele geçirdikten sonra ilk yok ettikleri zulümlerin yardım ve yataklık eden hainlerdir. Hemde bunu topluluklar nezdinde iktidarlarını meşrulaştırma ve adalet adına yapmışlardır. Belki de bu azda olsa suçluluk duyan vicdanlarını susturmak için yapılmış şeylerdir.

 

 Kimse etrafında yaptığı zulüm, haksızlık ve hilebazlığı hatırlatacak insanları görmek istemez. Dolayısıyla ilk onlarla işe başlar, işlenen zulmü onların üstüne yıkarak ortadan kaldırır ki halk nezdinde, adaleti tesis ettiği izlenimini de bu şekilde verir. Adaletsizliğini ve zulmünü bir başka zulüm ve adaletsizlikle örter, oradan kendine – adaletli – payesi devşirir.

 

“ Sakın zulmedenlere meyletme yoksa nar sizi tutar.” ( Hud-13/113)

 

“ Allah Teala zalime biraz fırsat tanır, ama birde yakaladı mı artık paçayı kurtaramaz. “ (Hadis-i Şerif)

 

“Asabiyet : Zulümde kavmine yardım etmendir.” ( Hadis-i Şerif )

 

Evet haksızlık ve zulme rıza gösterip, meyledip, hele birde yardım ettikse iyi bilelim ki ilk darbeyi yardım ettiğimiz zalimlerin elinden yiyeceğiz. En hafifinden, ilk onlar bizi dışlayacak. Yardımlarımızla hedeflerine ulaştıklarında, yani artık ihtiyaçları kalmadığında bir posa gibi fırlatıp atacaklar.

 

Derler ki, mal, ilim, kişilik(şahsiyet) beraberce yolculuğa çıkmışlar.Mal : Bana müsaade edin şu köşeye kadar gidip geleceğim, der. Biraz sonra ilim de : Bana da müsaade edin bende şuraya kadar gidip geleyim, der. Kişilik, yani şahsiyet, yani insanı asıl insan yapan karekter, gidip dönen arkadaşlarına bakıp der ki : “ Arkadaşlar siz gidip tekrar dönebilirsiniz ama ben bir gidersem bir daha dönmem. “

Evet hiçbir menfaat kişiliğimizi, şahsiyetimizi kaybetmemize değmez değil mi ?

 
Etiketler: SAKIN, ZULMEDENLERE, MEYLETME….,
Yorumlar
Haber Yazılımı