Yazı Detayı
23 Mayıs 2021 - Pazar 23:29 Bu yazı 664 kez okundu
 
Nazmi Ilıcalı'nın vefatı...
İsmail BİNGÖL
bingolismail@gmail.com
 
 

Bugün facebooka baktığımda ilk karşılaştığım paylaşım, Erzurum'un büyük bir kesimi tarafından tanınan  Nazmi Ilıcalı'nın vefat haberi oldu.

Zaten bu günlerde bu sosyal mecrada bundan başka da pek birşey yok. Eskiden de böylemiydi, yoksa insanlar durum gereğince artık bütün vefat haberlerini buradan vermeye alıştılar mı? Orası biraz karışık. Neyse...


Rahmetli Nazmi ağabeyle organik tarım üzerine birçok program yaptık TRT Erzurum Radyosunda... En son geçen günlerde telefon etti ve sitemde bulundu arayıp sormadığımız için. Belki haklıydı ama ortam belli.  Kendisiyle program yapmak için pandeminin etkilerinin azalacağı zamanlara sözleşmiştik.

Yıllarca edebiyat öğretmeliği yapan ve birçok öğrenci yetiştiren Nazmi ağabey, emekliliğe hak kazanınca hemen ayrılmış ve sonrasında tarıma merak sarmıştı. Bu işi  bir müddet  babadan kalma usullerle gerçekleştirmiş, ama bundan pek memnun olmamış, daha fazla verim, daha kaliteli ürün konusu kafasını kurcalamaya  başlamıştı. İşte bu sorunun cevabını 1999 yılı içerisinde katıldığı uluslararası bir tarım toplantısında almış ve sonrasında etrafına topladığı çiftçilerle bir dernek kurmuş,  bu işi bilimsel metodlarla sürdürmüştü. Organik tarıma  verdiği emekten ve bu işle  büyük bir ciddiyetle, gayretle uğraşmasından mülhem,  artık adı da "Organik Nazmi"ye çıkmıştı.


Yaptığım programlar ve ağabeyim Vahit Bingöl'ü yakından tanıyor olması sebebiyle, ara sıra sohbet ettigimiz Nazmi Ilıcalı'nın en göze çarpan yönü, yaptığı işe karşı duyduğu aşk ve   fiziksel olarak da gösterdiği heyecanıydı. Bir konuyu anlatırken bitmez tükenmez bir enerjinin varlığına şahit olurdunuz.


Erzurum medyasının hemen hepsi tarafından bilinen Nazmi agabeyin binbir güçlükle ortaya koyduğu faaliyetlere ülkenin ve dünyanin önemli kuruluşları  da kayıtsız kalmamıştı. Bunu internete adını yazdığınızda veya 11 Ekim 2009 yılında Sabancı Vakfı'nca yapılan "Fark Yaratanlar" adlı programı seyrettiginizde göreceksiniz. "Gelen gider, konan göçer" sözünün anlatmak istediği mana itibarıyla tıpkı ondan öncekiler gibi,  O'da bu dünyadan göçtü.


Ömür penceresinden seyredeceği manzara bu kadarmış ve kaderin hükmü böyleymiş. Başka ne denir ki? Erzurum'un renkli kişiliklerinden biriydi. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun.

 
Etiketler: Nazmi, Ilıcalı'nın, vefatı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı