Yazı Detayı
18 Eylül 2018 - Salı 17:51 Bu yazı 3110 kez okundu
 
Mart'a doğru hangi ilçede neler oluyor?
Ahmet RIFAT
erzurummedya@hotmail.com
 
 

Mart 2019 Yerel seçimleri yaklaşırken partiler değil ama aday adayları kendi çalışmalarını başlattılar. Hangi ilçeye gittiysem mevcut başkanlar büyük bir sessizlik içerisinde ne olacağını beklemeye başlamışlar.

Hele 3 dönemini tamamlayan başkanların duruşu aday belirleme sürecinin nasıl işleyeceğine dair ipuçlarını veriyor.

Tabi sahada yine Ak Parti ve MHP görünüyor. Güney ilçelerinde ise tuhaf bir sessizlik var. Karayazı, Karaçoban, Hınıs ve Tekman Büyükşehir ve kayyum başkanlardan hizmet almasına rağmen yine ideolojik davranacak gibi duruyor.

Aşkale’de mevcut başkan iyi bir isim ve halkla kucaklaşmış ama aday gösterilme ihtimali oldukça düşük. Aşkale’den aday adaylığını düşünen güçlü isimler var. Onların arasından sıyrılıp çıkabilir mi göreceğiz.

Pazaryolu 3 dönemi tamamlayan başkanlardan. Üst üste 4 seçimdir Erzurum’un Ak Parti’ye yüzde olarak en çok oy veren ilçesi.

Recep Kaplan’ın da diğer başkanlar gibi duruşu aşağı yukarı aynı; “Yaptık, aday gösterirlerse yine yaparız!”  Gösterirler mi; bana göre göstermezler.

İspir Belediye Başkanı Osman Çakır’ın Ak Parti serüveni hayli ilginçtir. 2004 seçimlerinde Ak Parti’ye rağmen bağımsız olarak girdiği seçimi büyük bir farkla kazanmıştı. 2 dönemdir de Ak Parti’den seçildi. Mevcut ilçeler arasında en rahat duruş onda. Gösterilmezse 15 yıl önce yaptığını yine yapar mı; evet yapar. İspirliler ile kurduğu gönül bağı, yaptıkları zaten ortada. Hem 3 dönemlik te değil…

Oltu İbrahim Ziyrek ile nereye kadar gider? Bunu ilçe halkı olsun, siyasi çevreler olsun soruyor. 3 dönem kuralı işletilirse Ziyrek zaten olmayacak işletilmezse bile olamayacak isimlerden biri gibi duruyor. Mevcut milletvekillerinin bölgelerine bakarak yeni isimler üzerinden yorumlarınızı geliştirebilirsiniz.

Uzundere M.Halis Özsoy ile âdete altın dönemini yaşıyor. Küçük ilçenin ismi ,basında ve birçok yerde öyle büyük hale gelmiş ki…  İlçe halkı Özsoy’dan memnun. 3 dönem kuralı işletilmezse devam edecek en güçlü isim Özsoy görünüyor.

Olur’da büyük bir yarış yaşanacak. Mevcut başkan dahil isimler şimdiden yarışa başlamış bile. Değişecek gibi duruyor.

Şenkaya belediye Başkanı ile ilgili elimde hiçbir veri yok. Ne tanışıklığımız var ne de basından biliyorum. Bu yüzden yorum da yok.

Diğer ilçeleri de yazacağız…

 

 

 

 
Etiketler: Mart'a, doğru, hangi, ilçede, neler, oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı