Yazı Detayı
21 Mart 2019 - Perşembe 23:07 Bu yazı 1723 kez okundu
 
KADER GAYRETE AŞIKTIR
Serdar KAYHAN
 
 
Avrupalı bir adam bir Türk düşünüre sorar:
 
 Türkiye neden bu kadar geri kaldı, bu kadar verimli topraklara sahip olan bir ülke neden bu durumda?
 
Türk düşünür cevap veriyor; 
 
İki türlü dua vardır, kavli dua , fiili dua, yani dille yapılan dua diğeri ise hareketlerle yapılan duadır. Kahvedeki insan her gün akşama kadar oturarak ya Rab rızkımı arttır dese fakirliği büyük ihtimalle yine devam eder.
 
Şimdi bu kahvede dua eden adamın fakirliği kader midir?
 
Tarlasını süren, tezgâhta çalışan hal ile dua ediyor, rızkı artıyor
 
Biz Müslümanlar daha çok dille dua ederiz o yüzden kalkınamıyoruz, siz hal ile dua edenlerdensiniz...
 
Kuranı Kerim'de Allah şöyle buyuruyor:
 
 "İnsan için ancak çalıştığınıın  karşılığı vardır"
 
Gayret etmek başarmanın yarısıdır. Zira kainatın kuralları vardır. Güneşe doymayan buğdayın başakları olgunlaşabilir mi?
 
Allah, nedensiz sonuçları yalnızca peygamberlerine mucize olarak bırakmıştır.
 
 Bir baba düşünün, 2 evladı var. Her ikisine de aynı oranda miras bırakmış, aynı zekaya sahipler. Biri bırakılan mirası har vurup harman savuruyor ve  her gün dua ediyor Yarabbi beni zenginlerden yap.
 
Diğeri kalan mirası ticarete dönüştürmüş gecesini gündüzü ile bir ederek çalışıyor. Alın teri dökerek  gayret ediyor sizce Allah hangisinin  kazancına bereket verir.
 
Bir öğretmen düşünün 2 öğrencisi var biri zeki ama tembel; diğeri daha az zekalı ama çok gayretli ve çalışkan. Sınavda ikisi de geçme noktasına kıl payı kalacak not almışlar Siz hangisini insiyatifinizle geçirirsiniz.
 
İnsanı değerli kılan ona verilen değil onun gösterdiği emek ve gayretdir. Asıl değerli olan miras değil alın teridir. İnsana büyük bir Servet miras bırakılabilir Ama hiçbir ilim miras yoluyla elde edilmemiştir.Bu nedenle ilim sahipleri mal sahiplerinden her zaman daha değerlidir 
.
Hayatında hiç bir kitap okumamış hiç bir alimin  sohbetini dinlememiş bir insan "Ya rabbi bana ilim ver "derse bu ne kadar rasyonel olur?
 
Peygamberimizin huzuruna bir sahabe gelir Peygamberimiz ; deveni ne yaptın diye sorar
Sahabe cevap verir: Ey Allah'ın resulü Devemi Allah'a emanet ettim der Peygamberimiz;  Hayır Deveni önce bir kazığa bağla Ondan sonra Allah'a emanet et der ..
 
Bir ordu düşünün hiçbir teknolojik silaha sahip değil askerleri hiçbir eğitimden geçmemiş. Savaş oluyor ve bütün Ordu dua ediyor Ya rabbi bizi Muzaffer kıl sizce Allah o orduyu Muzaffer kılar mı?
 
Bir hususu atlamayalım insanın her gayreti sonuç doğuracak anlamına da gelmez. İnsan bazen çalışır gayret eder ancak neticeyi elde edemeyebilir.   Bir sel vurur bütün mahsulü yok olabilir.
 
İşte insanın duası ve tevekkülü burada lazımdır . insan elinden gelen bütün gayreti gösterir sonrasını Allah'a bırakır sonrası onun ya imtihanıdır ya da rızkıdır. Ancak çalışmanın sonucunun heba olması bir istisnadır .
 
Unutmayalım ki dünyada çalışarak kazananlar çalışarak kaybedenlerden her zaman fazladır.
 
 
 
 
 
Etiketler: KADER, GAYRETE, AŞIKTIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı