301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
02 Nisan 2022 - Cumartesi 08:56
 
Ceviz
Bülent Alpagut
 
 
   ENDÜSTRİ  MESLEK LİSESİ 
EMEKLİ  MÜDÜRLERİNDEN ALİ  ATLASI  DA  KAYBETTİK 
    Ali Atlas,bir Tavşanlı sevdalısıydı. 1976-1981 yılları arasında  5 yıl eski ifadesiyle Endüstri Meslek Lisesi  Müdürlüğü görevinde bulunmuştu. Sevgili meslektaşım Atlas ile genelde  geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz efsanelerikizden Moymullu Cemil Kalfa(Sarıfedai)’nın  kırtasiye dükkanlarında (önce Cumhuriyet Meydanı’nda sonra İstasyon caddesindekiler) mesai bitiminde,sebze ve meyva pazarı nın kurulduğu Cumartesi günlerinde buluşurduk.  Önce birkaç kişi sonra  8-10 kişi olurduk. Bazen içtiğimiz çayların sayısını unuturduk. Bir gün yanımdaki bir dostum yavaşca dizime dokunup.” Hocam  içtiğin çaylara 30 tane kesme şeker attın. Dendi ha!” demiş,hepimizi güldürmüştü. 
     Sohbet konularımız ağırlı olarak okullar,öğretmenler,öğrenciler,veliler,kitaplar,okul etkinlikleri olurdu. Zaman zaman da  fıkralar anlatır tebessüm ederdik. O altın günler bir daha geri gelmeyecektir.  Merhum Ali Atlas zaman içinde çeşitli rahatsızlıklara  direnmişti. İnançlıydı. Çoğunun hakkından gelmişti de. Tavşanlı’dan  Askeri Darbenin  ardından  bir yıl sonra başka bir yere atandı.sanıyorum Samsun’a gitmişti.  Ama merhum Ali Atlas Tavşanlı’dan kopmamak için kızını Tavşanlı’da bıraktı. Mine kardeşim ile oğlumuz Barış  evlendiler.Dolayısıyle  merhum Atlas ve eşi için Tavşanlı  yıllar içinde hep ziyaret edilmiştir. Birkaç gün önce  damadı Barış Demirsar  ile telefonla konuşurken rahatsız olduğunu öğrenmiştim. Bize dua etmemiz isteniyordu. Demek ki durumu iyi değilmiş.Vefat haberini  arkadaşım Taktak Hoca( Tandoğan)’dan öğrendiğimde  büyük bir  üzüntü yaşamıştım.  Ali Atlas’ın bugün hayatta olan yüzlerce öğrencisi,beraer çalıştığı meslektaşları(öğretmen arkadaşları)öğrenci velileri,dostları var. Onların duası kendisine yetecektir.  ÖNEMLİ OLAN BU DEVLETE DÜRÜST BİÇİMDE HİZMET ETMEKTİR.Merhum Atlas ta namuslu,vatanını,milletini seven,helal ekmek yiyen,haramdan uzak yaşayan bir güzel insandı.  Memleketinde toprağa verilmiş. MEKANI CENNET OLSUN. Ama bir gerçek asla göz ardı edilemez; merhum Atlas  Tavşanlı’da faaliyetleriyle  Türk Milli Eğitimi’ne büyük katkılar sağlamıştır.Yaşamında hiçbir olumsuzluk yoktur. Ankara’da  dostları vardı. Onu kırmazlardı. Zorlukları da yenmesini bilmiştir. Gönlünde  hep  daha büyük bir okul binası yatardı. Çok bölümlü bir Endüstri Meslek Lisesi görmek en büyük hayaliydi. Görev yaptığı okulunun  yeni binalarla  büyüdüğünü göremeyecek. Ali Atlas irticalen konuşurdu. Sohbetine doyum olmazdı. Ben bile çok konuşanlardan olmama rağmen merhum konuşurken kendisini zevkle dinlerdim.  Ne zaman mesajlaşsak,telefonla görüşsek hep birilerini sorardı.Bu da onun , Tavşanlı ile yatıp Tavşanlı ile kalktığını göstermiyor mu? Ben nice  Tavşanlı’da görev yapmışlar bilirim. Bir çoğu  bugün kayıptır. Tavşanlı’nın ekmeğini yiyen,suyunu içenlerden Tavşanlı’yı  unutmayanlara selam olsun. Daha birkaç hafta önce Öğretmenevini sormuştu.Ben de   AK Parti İlçe Başkanı Bilal Kıyak, ilçe Milli Eğitim Müdürümüz  Salim Karaboğa’nın  Ankara’dan bu konuda müjdeli haberler getirdiğini ifade ettiğimde sevinmiş,Binden fazla öğretmenin  görev yaptığı Tavşanlı’ya bir öğretmenevi’nin yakışacağını ifade etmişti.Atlas Ailesi’ne ve Atlas Ailesi’nin akrabalarına,mensuplarına, öğretmen camiasına,Tavşanlılılar’a başsağlığı diliyorum.   
      BENDEN   SÖYLEMESİ  ELÇİYE ZEVAL OLMAZ  
                  Kütahya’da en güçlü ikinci belediye  Tavşanlı  Belediyesi için  bana göre  bir sorunun çözümü,bir problemin  sonlandırılması, kaynak  meselesi   diye bir şey söz konusu değildir.Üstelik belediyenin başında bir Şehir Planlamacısı, siyaseten eli güçlü,neyin nasıl yapılacağını  iyi bilen ,deneyimli bir başkan sayın Mustafa Güler,bir belediye meclisi  ve Tavşanlı Lobileri  bulunuyor. 
                   Bana ta Tavşanlı’dan 550km uzaklıktaki  İzmir’e  çeşitli haberler geliyor. Örneğin  merkezi haberleşme  sistemi( hoparlörlerin  yerleştirildikleri  yerler) şikayet konusu. Birçok hemşehrimizin ölüm ilanlarını  anlayamadığı,hatta ölümleri benden öğrendiklerini duyunca  ben de  şaşırmadım desem  yalan olmaz hani. İlginç bir örnek vereyim mi? Bir vefat haberini alır almaz hem en yakınlarını aradığımda  şaşırmışlardı. Yakınlarının bile haberi olmamış demek ki. Bir zamanlar kulakları çınlasın ilçe müftüsüydü; Galip Akın zamanında  Merkezi  Ezan  Sistemi   devreye sokulmuştu.  Saat gibi işliyordu. Sonra vazgeçildi. Yine her camiden ezan okunmaya başlandı.  Halbuki Merkezi  Ezan Sistemi  aynı zamanda ezanın beş vakit ayrı makamda okunmasını sağlamıştı. Örneğin sabah ezanının Saba makamında okunması gibi. Bir ara birçok sokakta hoparlör vardı. Herkes ilçede  neyin olup bittiğinden haberdar olurdu. Gün geldi birileri:” Biz kulağımızın dibindeki hoparlörden şikayetçiyiz” diyerek  yakınlarındaki hoparlörü kaldırttı. Bu genişleyerek sürdü ve bugünkü manzara doğdu. Akustik  yöntemiyle istenildiğinde  hoparlörler düzenli ve verimli çalıştırılabiliyor. Bana kalırsa Tavşanlı Belediyesi  Cumhuriyet’in 100, Yıldönümüne az kala bu hoparlör sistemini  örnek duruma getirmelidir. Modern çağda haberleşmenenin zirve yaptığı  içinde bulunduğumuz zamanda   hoparlör konusu bana göre  üzücüdür.  Minarelerin etrafına çok sayıda hoparlör konuşlandırmak ta  sesin iyi anlaşılmasını zorlaştırıyor olsa gerek. Bir de ilanları okuyan elemanların daha iyi seçilmesi gerektiğine inanıyorum. Cümleler hakkını vererek ifade edilmeli,sözcükler yutulmamalıdır. Güçlü Tavşanlı Belediyesi’nin en yakın sürede bu haberleşme sistemine bir çözüm getirmesi dileğimdir. Sayın başkanım beni mazur görsünler..Söylemek zorundayım. Ben elçiyim . Elçiye zeval olmaz……
       Yıllar içinde Tavşanlı’da nice  cenaze namazlarına katıldım. Tabutlar taşıdım. Mezarlıklarda  definlerde   birkaç kürek toprak atmışlığım var. Dualara Amin dediğim  olmuştur. Ama  bazı kusurlarımızın olduğunu  söylersem kimse yanlış anlamasın,bana da kırılmasın. Erkek veya bayan cenazelerinde   tabut taşınırken bile konuşanlar gördüm Hiç unutmam  yıllar önceydi, bir tabutu taşıyordum. tabutun ilk kolunu omzuma almış,diğerine geçerken,kolun altına giren kişinin:” Hocam yengemin  iki buçuk gayme terlik borcu kalmış kapatıverem”dediğini asla unutmadım. . Cenazeler toprağa  verilmeden ve verildikten sonra  birçok kişinin muhabbet ettiğine tanık oldum. Hocaefendi okurken bile  bu muhabbetlerin devam ettiğini iyi biliyorum.  Cenaze toprağa verildikten sonra,mezardan ayrılırken çoğu kişinin dedikodu yaptığını da  çok gördüm. Ben  din adamı değilim. İmam,hatip,müezzin,mevlidhan değilim.  Bu konuyu benim gündeme getirmem  yanlış olur. Özellikle Cuma namazlarında Hutbelerde bu durum mutlaka dile getirilmelidir.Dini kurallar hatırlatılmalıdır.  Bu da sayın müftümüzün  ilgi alanındadır. Uyarıyı ancak sayın  müftülerimiz yaparsa anlamlı olur. Ben elçiyim.Söylemek zorundayım.Ben elçiyim. Elçiye zeval olmaz.           Şehir içi hat minibüslerinde gençlerin büyüklere yer vermediğini ifade eden  ve  bundan üzüntü duyduğunu ifade eden hemşehrim haklıdır. Ben bu yaşıma rağmen minibüs,otobüs ve diğerlerinde özellikle bayanlara ,yaşlılara ,bebekli annelere yer veriyorum. Bu benim atalarımdan aldığım bir terbiyedir. Zamane gençlerini de bizler yetiştiriyoruz. Terbiye aileden başlar. Okulda gelişir ve büyüdükçe de  süreklilik kazanır.  Çocuklarımıza gereken şeyleri öğretmek görevimizdir. Bugün bir yerden bir tabut geçerken eskiden olduğu gibi kimse ayağa kalkmıyor. Eskiden şehirlerarası araçlarda yolculuk yaparken  mezarlık yakınından geçerken müzik yayını kesilir,hatta bir kişi:” El Fatiha” diye bağırırdı. Aile bireylerini yitiren ailelere” Hüküm Allah’ın” ziyareti yapılır. Ama bu gelenek te yavaş yavaş  terk ediliyor.Bugün şehrin  ortasından akıp geçen Kocaçay( Adranos)  kıyısındaki söğüt ağaçlarının gerçek sahipleri halkımızdır. Tavşanlılı en azından akarsu kenarında vakit geçirirken kırdığı bir söğüt dalını toprakla buluşturur. Bu da yeni yeni söğüt ağaçları demektir. Kilometrelerce uzunluktaki bu yeşil kuşak böyle oluşmuştur.Söylemek zorundayım.  Ben elçiyim. Elçiye zeval olmaz.
   Meraların ranta açılması tam anlamıyla cinayettir. Tavşanlı’da  merkezde iki doğal mera( Karakova ve Moymul Ovası)  keşke gelecek kuşaklara olduğu gibi  bırakılsaydı. Ama Karakova maalesef bugün için artık imara açılmıştır. Bu ovanın  geleceği yoktur. Ama Moymul Ovası  ki bir doğal meradır hala  bir şekilde korunabilir. Bunu Tavşanlılı yapacaktır. Gerekirse  ranta açmak istenenlerin önünü bir duvar gibi kapatmalıdır. Hiç unutmam Moymul Halkı’ndan bazı hemşehrilerimiz bu ova için hapis bile yattılar. Eğer, 1980 Askeri Darbesi’nde ilçe kaymakamı olan merhum Ahmet Ülkü Onursal ile zamanın belediye başkanı asker kökenli Av. Abdullah İrfan Bali anlaşabilselerdi Karakova’yı da kaybetmeyecektik. Merhum Bali Karakova’nın imara açılmasını,merhum kaymakam da imara kapalı kalmasını savunuyordu.  Ankara’dan gelen müfettişer kaymakamı 33 maddeden sorguladılar. Netice itibariyle  merhum kaymakam alındı. Bir ilimize vali yardımcısı olarak atandı. Olan Karakova’ya oldu. Söylemek  zorundayım. Ben elçiyim. Elçiye zeval olmaz.     Merhum Çukurköy Belediye Başkanı Nazmi Sarı’nın   Çukurköy’ün üst başına   yaptırılacak  gölet için tahsis ettirdiği   bir milyon liranın   peşine düşülseydi,bu para en azından 10-15 milyon liraya çıkarılabilseydi,bugün Tavşanlı   Belediye Sınırları içinde  uzun yıllar su sorunu diye bir şey olmayacaktı.  Yaylacık Dağı’ndan Çukurköy üstlerine kadar gelen  kaliteli sular  içme ve kullanma suyu olarak değerlendirilecekti. Belki balık dahi  yetiştirilebilecekti. Bir mesire alanı kazanabilecektik.Merhum Nazmi Sarı’nın gözleri açık gitmiştir.Söylemek  zorundayım.  Ben elçiyim. Elçiye zeval olmaz. 
         Gazetede  kocaman bir ilan gördüm.” TC TAVŞANLI İCRA DAİRESİ ‘NDEN TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI”ydı.   İçim ürperdi. Bir hoş oldum. Bu taşınmaz Tavşanlı’nın ekonomik  yönden gurur duyulacak bir  tesisiyle ilgiliydi. 9 bin  037.59  metre kare  yüzölçümüne sahip  üç katlı  betonarme  mezbaha binası  ve arsası  niteliğinde taşınmazdı. Bu tesisi  oğlum ve torunumla gezmiştim.  Bu  binanın bir ucundan girecek büyükbaşlar diğer ucundan sucuk,pastırma,sosis,salam,kavurma,parça et,kıyma,bonfile,biftek,antrkot  olarak çıkacaktı. Hemşehrimiz,sevgili Abdurrahman Şirin bu komplekste   hem istihdam yaratacak,hem çevrede büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketliliği yaratacak,  Tavşanlı ve havalisindeki kesimleri  gerçekleştirecekti.  Ama ne olduysa oldu. Tavşanlılı  üzerine düşeni yapmadı. İş insanımız Abdurrahman Şirin’e destek olmadı. Mevcut tesislerin  bedelinin 10 milyon 354.00 metre karex 1.500.00 TL metre kare = 15.531.000 TL olduğu ifade ediliyor. Tavşanlı  kollarından birini kesmek üzere. Bu tesislerdeki ekipmanlar birer harikaydı. Bir daha temini mümkün olmayacaktır. Kulakları çınlasın görevden affedilen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bile lutfedip bu tesisleri görmedi.  O da vebal altındadır.  İlgilenebilselerdi durum bu noktaya gelmezdi. Ege’nin en büyük entegre tesisini   kaybediyoruz.  Sevgili Abdurrahman Şirin bana  Allah’ın bir kapıyı kapatırken bir diğer kapıyı mutlaka açtığını söyledi. İnançlı bir iş insanımız. Allah yardımcısı olsun. Ama tek  dileğim “ Şirin Sucuk’a bari sahip çıkalım diyorum. Söylemek zorundayım.  Ben elçiyim. Elçiye zeval olmaz. 
      MERHUM  FEVZİ COŞGUN VE  ALİ GÖKTEKİN  CEVİZ
                KONUSUNDA  ÇOK HASSAS  HEMŞEHRİLERİMİZDİ  
            Yıllar önce 1960-1962 yılları  arasında görev yaptığım Kayseri İli Erkilet Beldesi Emmiler Köyü’nden Tavşanlı’ya çeşitli vesilelerle gelirken yanıma mutlaka ceviz de alırdım. Çünkü Emmiler Köyü ve havalisinde dev ceviz ağaçları vardı.Zamanı geldiğinde  bu ceviz ağaçlarının altına  yaygılar,örtüler serilir,ağaçların dalları bir şekilde çırpılır,olgunlaşan cevizler tapır tapır  bu serilen yaygıların ve örtülerin üzerine  dökülürdü. Cevizler en az 15-20 gün güneşin altında kurutulurdu. Usta eller kuruyan cevizlere hassas bir çekiçle birkaç kez vurduktan sonra  bunları torbalara koyup,yüksek yerlere  asarlardı.. 
               Ben yalan olmasın her Tavşanlı’ya gelişimde  en az  5-6 kg iç cevizi  evime,dostlarıma ve arkadaşlarıma  dağıtmak üzere getirmişimdir. Yedek subay öğretmen olduğum ve kısa süreli misafir kalacağım için  köylü yurttaşlar beni el üstünde tutarlardı. Köy odalarında yerim  akülü radyonun hemen yanı olurdu. Altıma da çift minder koyarlardı. İki yıl süresince  elimi cebime asla sokmadım. Bana ikram edilenleri geri çevirmek  onlara gösterilecek en büyük saygısızlık olacağından  verdiklerini alırdım.  İkramlar arasında kabuklu ve iç ceviz ilk sıradaydı. Ceviz olur da pekmez olmaz mıydı? Pekmez de  Tavşanlı’ya gelişlerimde yükümün bir parçası olurdu. 
               Haklarını helal etsinler çok cevizlerini,pekmezlerini  yedim. Aradan 60 yıl geçti. Zaman zaman  arkada bıraktığım sevgili dostlarımı ararım. Ya vefat etmişlerdir. Ya yaşlanmış bir köşededirler.Ya da hastadırlar. Onlara  o   ceviz ağaçlarını da sorarım. Son olarak bir dostum.” Gadasını aldığım Hocam,kurbanın olurum; o senin sözünü ettiğin ceviz ağaçlarından hiç kalmadı desem yeridir.Belki   birkaç tane kaldı kalmadı . Birileri köylere dadandı. Bu arada bize de geldiler. Ceviz ağaçlarına iyi fiyat verdiler. Kerestesinden kaliteli gelin  sandığı,çeyiz sandığı  yapacaklarmış.  Komşuları ikna ettiler. Ceviz ağaçlarımızı kestiler,kamyonlara yükleyip götürdüler. Duyduk ki  marangozlar bu ceviz ağacı kerestesinden harıl harıl gelin sandığı,çeyiz sandığı yaparlarmış. İyi de para kazanırlarmış. Senin o sözünü ettiğin ceviz ağaçlarının yerinde yeller esiyor. Her biri  artık bir gelin sandığına dönüştü.” demişti . Meğer sonradan öğrendim ki ceviz ağacından yapılan sandıklara güve ve   haşarat girmezmiş. Onun  için tercih edilirmiş. Bu yaşa geldim vallahi yeni duydum.Vay be!.. Demek ki,.ekonomik sıkıntılar insanlara sadece arabasını,tavuk tesislerini,süt veren ineklerini,evlerini,tarlalarını,bahçelerini sattırmıyor,ceviz ağaçlarını da sattırıyormuş. Şu köpeklerin önüne atsan dönüp bakmadığı  para  nelere kadirmiş?
                Tavşanlı’da önce bir Yedek subay öğretmen,sonra bir  müdür yetkili köy öğretmeni, akabinde    merkezde  ilkokullarda  sınıf  öğretmeni ve okul müdürü ,daha sonra Halk Eğitim Merkezi ve Kurslar Müdürü,daha sonra  TEMA  Tavşanlı Gönüllü Temsilcisi ve Anavatan Dönemi’nde  Belediye Başkanı  merhum Fevzi Coşgun   ne zaman yanına gitsem cebinden birkaç kabuklu  ceviz çıkarır bana uzatırdı. Onları kıracak bir şey ararken.” ver ver” der parmaklarının arasına alarak kırar,kabuklarını bir kenara atar,içini  yemem için bana uzatırdı. Bir defasında :” Sana bir şey anlatacağım. Sen Çanakkale Savaşları’nda Mehmetçiğin  açlığını bir nebze  gidermek için  ceviz  yediğini duydun mu “ demişti.  Mehmetçik cephede, arazide, önüne çıkan ceviz ağaçlarından ceviz toplar,bunları cebine doldurur, acıktığında kırar yermiş. Birçok şehit Mehmet’in cebinden ceviz  içinin  çıktığın çok kişinin ağzından duyanların anlattıkları bunu doğruluyor.Mekanları cennet olsun. Ceviz ,iki  çenekliler sınıfının  cevizgiller familyasından ,büyük ve kalın gövdeli,beyazımsı,sarımsı  kabuklu ,kışın yaprağını döken,uzun ömürlü kerestesi  makbul ,yaprakları narin bir ağaçtır. Yaprakları  için.”Cevizin yaprağı narindir narin/İçerim yanıyor,dışarım serin” diye başlayan bir türkü bile  vardır. Ceviz ağacının  sert kabuklu(elle kırılamayacak kadar sert) iç kısmı yenen(ceviz içi)çok lezzetli,besleyici  yağlı ve nişastalı meyvesi  vardır.Ceviz ağacı  kerestesinden yukarıda ifade ettiğim gibi sadece gelin sandıkları,çeyiz sandıkları yapılmaz;masalar,sandalyeler,salon aksesuarları, dolaplar Gardrop,elbise askısı, kitaplık,ziynet kutusu,havan ve oklava,,yemek kaşığı,çorba kepçesi,ekmek tahtası ve ekmek dolabı, başka şeyler de yapılır. Güneydoğu illerinde ceviz sucuğu  sevilerek tüketilir. Ceviz içi pastanelerin vazgeçilmezidir. Ceviz ağaçlarının çok olduğu yerlere “cevizlik” adı verilir. Ceviz ağaçlarının sakinleri arasında  sincaplar ilk sıradadır. Kargalar da  ceviz ağaçlarını sever. ceviz yeşili, koyu  yeşil renk için  söylenir. 
                Ceviz; içiyle,yağıyla,yeşil kabuğuyla  birçok hastalığın tedavisinde  kullanılan doğal bir ilaçtır. Hazım bozukluğundan,müzmin öksürüğe, göğüs ve nefes  borusu ağrılarından kolesterole kadar,birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Vitamin ve mineraller yönünden son derece zengindir. Cevizler ezilip,içine bir kaşık bal,bir kaşık portakal suyu ve  dört kaşık da süt eklenip iyice karıştırılır. Cilde sürülerek 10 dakika hafif hafif masaj  yapılır ve yıkanırsa  deride gözle görünür bir canlılık meydana gelir.Ceviz bademle  birlikte  yenirse dalak, ağrısını ve mide zafiyetini giderir.SAFRAYI ÖNLER.Felce karşı iyi gelir.  İshale karşı son derecede  faydalıdır.  Doymamış yağ asitlerinden  meydana gelen ceviz yağları, kolesterol birikimlerine engel olur ve  damar sertliğini önler. Kabızlığı giderir.Bağırsak solucanlarını düşürür.Kan ağrısı,mesane taşı,idrar taşı ve tenyaya iyi gelir. Ayrıca boğaz ağrısının  tedavisinde  kullanıldığı gibi,deriyi yumuşatmak ve bağırsakları  rahatlatmak için de kullanılır.Yeşil cevizin kabuğu  çiğnenirse, dişlerin çürümesini yavaşlatır ve diş ağrılarını dindirir. Yeşil kabuğunun kaynatılmasıyla elde edilen su ile yapılacak gargara, boğaz ağrılarını  giderir. Kabuğun sıkılmasıyla  elde edilen özsu,ishali durdurur. Kaynatılıp sivilcelere sürülürse faydası görülür. Ceviz yaprağı kaynatılır,içine şeker  atılır içilirse, mide hastalıklarına birebirdir. İdrar zorluğuna, öksürüğe, halsizliğe ve romatizmaya  iyi gelir. El ve ayak donmalarında  ağrıları alır. Cevizin sert kabuğu, yakılarak elde edilen kül, dişlere sürülürse  dişleri beyazlatır,damakları da kuvvetlendirir. Yaprakları ve kabuklarıyla  hazırlanan ilaçlar,kanı temizler,kansızlığı giderir,ishal ve dizanteriyi  keser.Verem ve şeker hastalığında hem besleyici,hem de tedavi edicidir.  Kadınlarda rastlanan  beyaz akıntıyı keser. El ve ayak çatlaklarında  faydalıdır. Saç ve elleri boyamakta  da kullanılır. Özellikle sabah kahvaltılarında  ,peynirle birlikte yenmesi tavsiye edilir.
        Bin derde şifa derler ya ceviz işte öyle bir şey. Kütahyalı bunun farkında mıdır?” Tavşanlı’da 115 üreticiye 6 bin 400 ceviz fidanı” haberi  ilgimi çekti.
        Yıllar önce kaybettiğimiz merhum meslektaşım Fevzi Coşgun bir ara beni Tunçbilek7te linyit üretim alanlarında kömürü alınmış,alanlara götürmüştü. Bu alanlarda çok sayıda meyva ağacı ve ceviz fidanı görünce şaşırmıştım. Fevzi Hoca  köy muhtarlarına  sürekli ceviz yetiştirmelerini öğütlerdi. bu konuda büyük bir çaba içinde olmuştu. Merhum,  Tavşanlılı muhasebeci Ali Göktekin değerli bir arkadaşımdı. Haftanın  birkaç gününde  bürosuna uğrar çayını içerdim. Bana bir hayalinden bahsetmişti. Büyük bir arazi satın alacağını,buraya ceviz fidanı dikeceğini söylemişti. Ölmeden önce  hayalini gerçeğe dönüştürmüştü. Tavşanlı- Balıkesir yolu üzerinde,Sorkun Boğazı’ndan biraz  ileride  bir iki dekarlık bir arazi satın almıştı. Bir gün satın aldığı,bahçeye dönüştürdüğü  bu yere  beraberce  gittiğimizde karşımda bir cevizlik vardı  İnanamamıştım. .Bana sürpriz yapmıştı. . Yüzlerce ceviz fidanı boy atmış,yerini  de sevmiş olmalı,sevmiş meyva  bile vermişlerdi. İnsan boyunda kaliteli ceviz fidanlarıydı. .Halkın arasında bu ceviz  bahçesi nin adı” Ali Bey’in Çiftliği” olarak anılır. Ali Göktekin merhum mesai bitiminde otomobline atlar,soluğu bu   cevizlikte alırdı. Çok mutlu olurdu.Bu cevizliğin çok cevizini yedim desem yalan olmaz.  Ömrü vefa etmedi. Bütün hayalleri bir anda   yıkıldı. Çünkü bu cevizlik yetim kaldığı için gelişemedi ve   sanırım bugün  böyle bir cevizlik yok.    Ali Göktekin öldü,cevizlik te öldü.
          Önemli olan ceviz fidanı dağıtmak değil, bunlara sahip çıkmaktır. Bu fidanları ağaç haline getirmek,bakımını yapmak meyveye dönüşmelerini sağlamak,,hastalıklarıyla mücadele etmek  ve korumaktır.Gurk tavuğun civcivlerini   koruduğu gibi koruyacaksın. Üstüne titreyeceksin.Ceviz bugün hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Pazarlaması da, muhafaza edilmesi de ,değerlendirilmesi de önemlidir.Ev ekonomisini güçlendiren önemli bir  üründür.  Tavşanlı  Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü  yerinde bir  karar  vermiş. Çünkü  bu birimimizin değerli mensupları  Tavşanlı ikliminin ceviz için uygun olduğunu  görmüştür. Bu nedenle değerli   ilçe Tarım Müdürümüz  Özkan Parlak’ın şahsında tüm birim çalışanlarını kutluyorum. Üreticiye fidan dağıtımı töreninde hazır bulunan belediye başkanımız  Mustafa Güler’e,İlçe Özel İdare Müdürümüz  Ali Ertürk’e, Ziraat Odası Başkanımız  İsmail Akpınar’a,il genel meclisi üyelerimize,muhtarlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. 
            Belediye başkanımız,Şehir Planlamacısı  sayın Mustafa Güler fidan dağıtımı münasebetiyle duygu ve düşüncelerini ifade etmiş. Tarımsal girdilerin önemine değinmiş. “ Tavşanlı’nın bereketli topraklarını korumalıyız” demiş. Sevgili başkan bir köy çocuğudur. Toprağın ne denli mukaddes,kutsal,öpülüp başa konulacak bir nimet olduğunu,baktığında neler verdiğini  iyi bilir. Tarım Kredi Kooperatifi’nce üreticilere teslim edilen ceviz fidanları  6 bin 400  fidan ,400 dekar(dönüm) alanı ceviz ormanına dönüştürecek.  İnşallah bu fidanlar,ağaç olacak ve  2027-2032 yılları arasında   üreticimizi  sevindirecek. Halen yerli cevizin bir kilosu özellikle Tavşanlı’da  55 lira ve üzerinde alıcı buluyor. İşler yolunda giderse  sadece bu kadar ceviz ağacı ,Tavşanlı ekonomisine 15 milyon  TL  kadar bir  katkı verecektir. Ceviz üreticilerinden  Yusuf Keskin konuşmuş:” Ayvalı Köyü’nde 12 dekar(dönüm) alana 200 ceviz fidanını toprakla buluşturacağım. Herkese teşekkür ederim” demiş. Ben de bu  tür  törenlerle nice meyva fidanlarının  üreticimize kazandırılmasını   diliyorum. Ağacın piri Veysel Karani Hazretleri’nin ruhu şad olsun.Ceviz ağaçlarının ilçemizde yaygınlaştırılmasında öncülük yapan,  merhum arkadaşlarım Fevzi  Coşgun   ve Ali Göktekin’i  rahmetle anıyorum. Ne kadar çok ceviz fidanı o kadar çok ceviz ağacı ve kilolarca ceviz demektir. Ceviz  aileler için Tavşanlı’da  ek bir gelir kapısı olabilir. . Hiç olmazsa  87 köyümüzde en azından    10 000 tane ceviz ağacımız olsun.Güzel olmaz mı? Her Tavşanlılı bir ceviz fidanı dikse 100 bin küsur ceviz ağacımız olur.  
         
          
 
Etiketler: Ceviz,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
16 Mayıs 2022
NARKOTİK POLİSLERİNİN GÖREVİNİ ÖĞRETMENLERİMİZ YAPARDI
08 Mayıs 2022
Nisan Ayından
23 Nisan 2022
28 M A R T 1 9 7 O
16 Nisan 2022
TAVŞANLI HAYIRLI HİZMETLER VAKFI
09 Nisan 2022
SON KOMANÇİLERDEN
25 Mart 2022
S İ T E M
19 Mart 2022
KUSURLARI OLMUŞTUR
05 Mart 2022
DUALI AĞIZLAR
26 Şubat 2022
AHMET ERBAŞ SORU ÖNERGESİ
26 Şubat 2022
MADE İN
13 Şubat 2022
YEREL BASIN HALKIMIZCA KURULUŞLARIMIZCA DESTEKLENMEDİĞİ SÜRECE
08 Şubat 2022
C E M İ L K A L F A
30 Ocak 2022
HAKAN ŞAHİN’İ DE KAYBETTİK
23 Ocak 2022
TAVŞANLI’DA KÜLTÜREL MİRASLAR KORUNACAKMIŞ
23 Ocak 2022
YENİ BİR BUĞDAY ÇEŞİTİYLE TANIŞTI
17 Ocak 2022
TAVŞANLI 100 AVUKATI DA GÖRDÜ
14 Ocak 2022
T E R Z İ T A H S İ N
07 Ocak 2022
MANDA SAYISININ ARTMASI
07 Ocak 2022
KANCI ETHEM
01 Ocak 2022
KÜTAHYA PORSELEN
27 Aralık 2021
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
22 Aralık 2021
EKMEK ZAMLANINCA
18 Aralık 2021
EVSEL VE ENDÜSTRİYEL ATIKLARI NE ZAMAN AKARSULARIMIZA ATMAKTAN VAZGEÇECEĞİZ
04 Aralık 2021
TÜRK MADEN-İŞ SENDİKASI
28 Kasım 2021
İÇİMİ ACITAN ÖLÜMLER ve MUHTARLAR GÜNÜ
19 Kasım 2021
KAFA MEHMET
19 Kasım 2021
EĞİTİCİ KURSLAR
19 Kasım 2021
ESKİLERDE I0 KASIM
13 Kasım 2021
TAVŞANLI’DA DOST VE ARKADAŞ GRUPLARI
13 Kasım 2021
NESİL MARKET BİR ANLAMDA YETİM KALDI
08 Kasım 2021
CUMHURİYET BAYRAMI
30 Ekim 2021
Düşman işgali zabıtalarımız ve daha neler neler
23 Ekim 2021
GÜLE GÜLE ERDOĞAN BİLEN
23 Ekim 2021
90 YAŞINDA BİR ÇINAR
20 Ekim 2021
SAYIN VALİMİZ ALİ ÇELİK BEY’İ ALLAH NAZARDAN KORUSUN
20 Ekim 2021
KARAK HASAN VE OĞLU MEHMET ÇERÇİ
17 Ekim 2021
İyi ki yerel gazetelerimiz var
17 Ekim 2021
“BALIKÖY” ADI İLE BİR İLÇE
10 Ekim 2021
Cumhuriyet Meydanı büyüye büyüye
10 Ekim 2021
Tuba Duman kardeşim güzel bir haber yakalamış
03 Ekim 2021
TAVŞANLI GÜVECİ COĞRAFİ İŞARET ALMAYI HAKETMİŞTİR
03 Ekim 2021
12 EYLÜL 1980
25 Eylül 2021
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
25 Eylül 2021
VURAL KAVUNCU’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM
25 Eylül 2021
EKMEK VE TAVŞANLI’DA EKMEK
23 Eylül 2021
LEBLEBİ DENİLİNCE AKLA TAVŞANLI GELİR
18 Eylül 2021
Y E N İ A D L İ Y I L
18 Eylül 2021
ARTIK ECZACILAR DA “ ŞEHİT” OLARAK İLAN EDİLEBİLECEK
11 Eylül 2021
TAVŞANLI’NIN HANIMEFENDİLERİ
11 Eylül 2021
MEKANIN CENNET OLSUN KASIM HOCAM
11 Eylül 2021
AHMET KÖRHASAN
11 Eylül 2021
Kara panteri özledik
04 Eylül 2021
ATATÜRK 26 AĞUSTOS 1924’TE İŞ BANKASI’NI KURDU
13 Ağustos 2021
YILMAZLAR MADENCİLİK GURURUMUZ OLDU
07 Ağustos 2021
ÖĞRETMENEVİ
05 Ağustos 2021
KÜTAHYA’DA İL GENELİNDE BİR AVUÇ GAZETECİYİZ
31 Temmuz 2021
Bu hafta
24 Temmuz 2021
BAŞ TARIM YEM FABRİKASI
12 Temmuz 2021
TAVŞANLI EKSPRES 14 YAŞINA BASTI
10 Temmuz 2021
Bu hafta gazetemizdeki yazılar
03 Temmuz 2021
KÜTAHYA BAROSU GENEL KURULU ÖNCESİ
03 Temmuz 2021
TAVŞANLI’NIN 18.MÜFTÜSÜ SAYIN HÜSEYİN AKSOY’A YENİ GÖREVİ ATAŞEHİR’DE
29 Haziran 2021
Böyle güzel insanlar da var
27 Haziran 2021
TAVŞANLI EKSPRES 14 YAŞINA BASTI
27 Haziran 2021
TAVŞANLI İTFAİYESİ İÇİN GERÇEKTEN GÜZEL BİR YER BULUNMUŞ
27 Haziran 2021
ÇAĞIMIZIN SORUNLARINDAN BİRİ DE MÜLTECİ SORUNU
27 Haziran 2021
AĞLAYAN VE GÜLEN MEZARLAR
12 Haziran 2021
HERKES BİR ŞEY SÖYLÜYOR
06 Haziran 2021
NECATİ GÜLTEKİN’E TEŞEKKÜRLER
06 Haziran 2021
KÜTAHYALI AKILLI OLMALIDIR
29 Mayıs 2021
12 MAYIS DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ OLARAK KUTLANIR
29 Mayıs 2021
14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ
29 Mayıs 2021
TAVŞANLI’YA BİR KAPALI PAZAR YERİ YETMEZ
29 Mayıs 2021
DEMOKRAT PARTİ’ NİN İKTİDAR OLDUĞU TARİH
22 Mayıs 2021
T.H.K ‘NUN PLAKETLE ONURLANDIRDIĞI BAŞKAN HÜSNÜ ÇELİK
22 Mayıs 2021
TAVŞANLI ÖZEL İDARESİ’NDE YERİ DOLDURULAMAYACAK BİR MÜDÜR Ü YİTİRDİK
22 Mayıs 2021
DÜNYA VETERİNERLER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE
15 Mayıs 2021
AYNUR TEZCAN(KÖRHASAN) DA COVİD-19 KURBANI
09 Mayıs 2021
Nisan Ayından
26 Nisan 2021
BİR MÜHENDİSLİK HATASI
26 Nisan 2021
ALLAH RIZASI İÇİN AİLELER BİR SÜRELİĞİNE BİRBİRLERİNE GİDİP GELMEYİ BIRAKSINLAR
10 Nisan 2021
10 NİSAN POLİS GÜNÜ
10 Nisan 2021
8 NİSAN ROMANLAR GÜNÜ
10 Nisan 2021
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ SORUNU
04 Nisan 2021
İYİ Kİ DOĞMUŞSUN
04 Nisan 2021
TAVŞANLILI YER ALTI SU KAYNAKLARINI YETERİNCE KORUYABİLİYOR MU ?
27 Mart 2021
TAVŞANLI RESMİNİN MOZAİKLERİ
21 Mart 2021
TÜRK KIZILAY KÜTAHYA ŞUBESİ
21 Mart 2021
MART AYINDA TAVŞANLILI’YI YAKINDAN İLGİLENDİREN
14 Mart 2021
MART AYINDA TAVŞANLILI’YI YAKINDAN İLGİLENDİREN BAZI TARİHLER
14 Mart 2021
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN EFSANELERİ
14 Mart 2021
KÜTAHYA’NIN EN BÜYÜK İLÇESİ TAVŞANLI
07 Mart 2021
Musa Yılmaz
01 Mart 2021
MEHMET HARMANCIKLIOĞLU DA TEDİRGİN
01 Mart 2021
NECDET DEMİRAT’IN BİLDİKLERİ
01 Mart 2021
EMET İlçesi’nde
27 Şubat 2021
TAVŞANLILI KUTLAMAYI UNUTTUĞU BAZI ÖZEL GÜNLER
22 Şubat 2021
Sonrasında Bakan olmadı
21 Şubat 2021
NİCELERİ UNUTULDU
14 Şubat 2021
KÜTAHYA PROTOKOLÜ
13 Şubat 2021
KERAMİKA
07 Şubat 2021
KORANA VİRÜS SÜRECİNDE
28 Ocak 2021
YENİ YIL JESTİ
24 Ocak 2021
Basın ve gazeteciler konuları
17 Ocak 2021
Ocak ayı ikinci haftası gazete yazılarım
10 Ocak 2021
Bu haftaki yazılarım
19 Aralık 2020
HER KONUDAN BİR PARAGRAF
19 Aralık 2020
GÜVEÇ’İN PRENSLERİNDEN SAİM AKKOÇ
17 Aralık 2020
GÖBEL KAPLICALARI’NDA YENİDEN SONDAJ
10 Aralık 2020
YEM BİTKİLER İ ÜRETİMİNDE İYİ BİR İVME
07 Aralık 2020
HALKIMIZIN GÖZÜNDEN KAÇANLAR
07 Aralık 2020
POLİS DOSTU BİR KAYMAKAM BEKİR SITKI HANLIOĞLU
27 Kasım 2020
İTFAİYE ÖRGÜTÜ
23 Kasım 2020
KASIM AYININ ARAMIZDAN ALIP GÖTÜRDÜĞÜ
22 Kasım 2020
P T T 180 YAŞINDA
22 Kasım 2020
D İ L E R A İ L E S İ
14 Kasım 2020
HEY GİDİ KOCA MÜDÜR SENDE Mİ ?
08 Kasım 2020
Mehmet Madan
08 Kasım 2020
BİLAL KIYAK
30 Ekim 2020
HALİS KAHRAMAN
25 Ekim 2020
FAHRİ GÖNÜLLÜ HAYVANSEVER
23 Ekim 2020
KERAMİKA DÜNYA MARKALARI İLE AYNI LİSTEDE
13 Ekim 2020
AHMET YÜCESOY İLÇEMİZE HOŞ GELDİNİZ
19 Eylül 2020
ZENGİNLİKTE TIPKI İKTİDARLARDA OLDUĞU GİBİ
19 Eylül 2020
SABAHATTİN ALTINTAŞ
06 Eylül 2020
LİNYİTSPOR’A GEREKEN İLGİYİ GÖSTERMELİDİR
27 Ağustos 2020
TEBDİLİ KIYAFET
21 Ağustos 2020
HELAL OLSUN
12 Ağustos 2020
Bülent Alpagut Gündemi
24 Temmuz 2020
ARTIK BAZI ALIŞKANLIKLARIMIZA BİR SON VERSEK Mİ
24 Temmuz 2020
BİRAZ GÜLMEYE NE DERSİNİZ
13 Temmuz 2020
OSMANLI’NIN DOĞDUĞU TOPRAKLAR BİZE EMANET
09 Temmuz 2020
İŞİ GÜCÜ OLANLARA İKİNCİ BİR ÜCRETLİ MAAŞ
22 Haziran 2020
RECEP PEKER BULVARI VARDI
31 Mayıs 2020
GÜNLÜCE KÖYÜ’NDEN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ
16 Mayıs 2020
O R U Ç VE K O R O N A V İ R Ü S
09 Mayıs 2020
BU HAFTAKİ BAŞ YAZILARIM
02 Mayıs 2020
HAMİT BÜLBÜL’ÜN ANISINA
27 Nisan 2020
TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ
19 Nisan 2020
Eski Atatürk Lisesini Kimse Yıkamaz
14 Nisan 2020
KORONAVİRÜS EN ÇOK BENİ
03 Nisan 2020
TAVŞANLI’DAKİ SİYASİYUN
03 Nisan 2020
KORONAVİRÜS SELAMI
29 Mart 2020
D E F İ N E V E T A V ŞA N L I
28 Mart 2020
Yangın söndürme teşkilatı
28 Mart 2020
Yatırım yapan kazanacak
20 Mart 2020
MART KAPIDAN BAKTIRIR
06 Mart 2020
CÜCE ŞUBATTA NELER OLMUŞ
01 Mart 2020
Kuruyemişçileri kimler bitme noktasına getirdi ?
01 Mart 2020
Uzun metrajlı filmden hayatta olmayan Tavşanlılı
24 Şubat 2020
İlginç teklifler
17 Şubat 2020
BANDIRMALILAR EVLATLARINI
01 Şubat 2020
HEPSİ DE OCAK AYI İÇİNDE
31 Ocak 2020
TAVŞANLI İLÇE OLALI BERİ MAKAM ARAÇLARI
26 Ocak 2020
Y E N İ Y I L
10 Aralık 2019
KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN
07 Aralık 2019
BOR
27 Kasım 2019
KİMSENİN ALDIĞI MAAŞ VE ÜCRETLE İLGİLENMEMELİDİR
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
25 Ocak 2019
Muhtarlık
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
08 Temmuz 2017
VEFA
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
26 Nisan 2017
B A S I N
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
29 Ağustos 2016
S E B İ L
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
07 Nisan 2016
T A R H A N A
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
25 Mart 2016
P T T
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
08 Şubat 2016
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
21 Aralık 2014
CIZLAVET
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
23 Aralık 2013
SİTEM
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
02 Kasım 2012
Mobese
Haber Yazılımı