Yazı Detayı
12 Nisan 2020 - Pazar 16:54 Bu yazı 1030 kez okundu
 
“ERZURUM’DA BASIN”
Ali Kurt
alikurt1@gmail.com
 
 

Erzurum’da Basın, Kemal Alyanak tarafından yazılarak 1999’da bastırılan, Erzurum Basın Tarihi üzerine ilk kapsamlı, müstakil kitap.

     Milletin Sesi Gazetesi sahibi Kemal Alyanak’la 1987 yılında başlayan tanışıklığımız gazetesinde sıkça yazmamla yakınlaşmış, ahbaplık düzeyine yükselmişti. Gazetesinde günlük köşe yazıları yanında özellikle Erzurum’la ilgili dizi yazılar da yazmakta idi; Erzurum Belediye Başkanları, Erzurum Valileri, Salnamelerin yeni yazıya çevrilmesi,… gibi. Bunlardan biri de Erzurum basınının geçmişi üzerine yazdıklarıydı. Kendisine bu yazı dizilerini kitap haline getirmesini söylerdim. O da her seferinde zile basar, “Cahit gelsin” der, gazetenin idare müdürü, makinisti, dağıtım patronu, baş dizgicisi, haber müdürü, patronun vekilharcı kısaca her şeyi olmasının yanısıra matbaa müdürlüğü gibi bir vazifeyi de gayet güzel başaran Cahit Hınıslıoğlu gelir, “Buyur Amca” der, Kemal Bey, “Cahit Efendi bak, Doktor Bey ne diyor” der, sözlerimi aktarır,  bazen de o susar, biraz önce söylediğim sözleri ben tekrar ederdim. Bunun üzerine Cahit Bey, “amca, her şey hazır, kâğıt… “ der, Kemal Bey de “Tamam, kâğıdı buluruz” der, bu konuşmalar hemen her hafta tekrarlanırdı. Bu haftalık yinelemeler zamanla haftada 3 kereye yükseldi,. Nihayet gün geldi kâğıt bulundu ve kitap hazırlandı. Prova baskı elimize geldi. İki nüsha basılmıştı. Biri Kemal Beye, biri bana verildi. Okuyup bazı küçük düzeltme tekliflerinde bulundum. Son anda, Kemal Bey kitabı beğenmedi ve “Bu olmadı” dedi. Kitabı yazmaya yeniden başladı, birçok ilaveler yaptı. Nihayet kitap yeniden hazırlandı ve matbaada basıldı.

     Kemal Bey “Bu kitap senin sayende basıldı” demişti. Kapak ise bir başka matbaada bastırıldı. İç sayfalar oraya götürüldü, kapak geçirildi ve bir cumartesi günü gazeteye gittiğimde haber geldi “Kitap hazır”. Cahit Bey’le gittik ve kitaptan ilk posta olarak elli tane alarak getirdik. Kitap Kemal Beyin elindeydi. Çocuk gibi sevinçliydi Kitabı evirip çeviriyor, kapağına bakıyor… “İlk kitap benim için imzalanacak” dedim. Kemal Bey son derece mutlu bir şekilde “Tabii ki, senin emeğin çok” diyerek imzaladı. Tek yaptığım “kitapları bastırın” diye tekrarlamak ve basılmadan önce okuyan kişi olmaktı.

     “Sayın Dr. Ali Kurt

     Kırkbeş yıllık mesleğimin ilk semerelerinden olan bu eseri takdim etmekle şerefyab olacağım. 22.7.1999 Saygılarımla (imza)”

     Kitabın, başkanı olduğu Erzurum Tarihini Araştırma ve Tanıtma Derneği (Erzurum Tarih Derneği) yayını olarak bastırılmasını teklif etmiştim. Kabul edildi, Masrafları tamamen Kemal Alyanak tarafından karşılandı, dernek adıyla yayınlanmış oldu ve Erzurumlu tarihseverlere ücretsiz olarak dağıtıldı.

     236 sayfalık eserde şehrimizde yayınlanmış dergi ve gazetelerin tamamına yakınının listesi ve bazıları hakkında kısa bilgiler yer alıyor. Konusunda ilk kitap.

     20 yıldan fazla oldu.

     Korona virüs molasından istifade kitaplığımı düzenlemeye çalışırken, Kemal Bey tarafından imzalanan kitaba rastlayınca o günleri hatırladım.

 
Etiketler: “ERZURUM’DA, BASIN”,
Yorumlar
Haber Yazılımı