Yazı Detayı
28 Mayıs 2018 - Pazartesi 23:51 Bu yazı 8995 kez okundu
 
"Dış Türkler Bakanlığı" Mutlaka Kurulmalı
M.Hanefi İSPİRLİ
m_h_ispirli@hotmail.com
 
 

Türkiye, 100 yıla yaklaşan Cumhuriyet döneminde çok ciddi bir şekilde yönetim anlayışında değişikliğe gidiyor.

Bu değişimin öncüsü ve mimarı Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bilgi ve birikimi ile, artık yürümeyeceği iyice orataya çıkan bu sistemi değiştiriyor ve dönüştürüyor.

Son on yıldır; özellikle Türk dünyasına sık sık seyahatler yapıyorum.

Türkiye, bütün alanlarda açık ara bü ülkelerin ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı coğrafyaların ilerisinde. Durum böyle olunca hepsinin kıblesi de Türkiye.

Türkiye, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Diyanet Vakfı, Dış Türkler Başkanlığı ve son olarak Maarif Vakfı kanalıyla buralara ulaşmaya çalışıyor, ciddi anlamda da çalışmalar yapıyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız, sık sık bakanlıkların azaltılacağını, daha işlevsel hale getirileceğini anlatıyor. Mesela; Kültür Turizm Bakanlığının Kültür kısmı büyük ıhtimalle Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlanacak. Bu ve benzeri düzenlemeler de en isabetli karar verilecektir.

Türkiye'nin bu yapılanma içerisinde mutlaka Dış Türklerle ilgili bir bakanlık kurması lazım. Fiziksel sınırların ne kadar anlamsız kaldığını, o ülkeleri gezdiğinizde görüyorsunuz. Tarih birliği, kültür birliği, dil birliği, din birliği olan yüz milyondan fazla Türkün kurumsal olarak Türkiye'de muhatap oalacağı, dertlerini aktaracağı; kitapları dolduracak kadar meselelerinin takip edileceği böyle bir bakanlık kurulması her anlamda ülkemizin yararına da olacaktır.

Siyaseten, ya da başka saiklerle söylemiyorum; Sayın Cumhurbaşkanımız o coğrafyalarda öyle bir kabul görmüş ki, o hüsn-ü kabulun karşılığı Türkiye sevdası ve Türkiye'nin gücüdür.

O güç, beklentilere "Dış Türkler Bakanlığı" ile karşılık vermelidir.

 

 
Etiketler: "Dış, Türkler, Bakanlığı", Mutlaka, Kurulmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı