Yazı Detayı
11 Nisan 2020 - Cumartesi 14:11 Bu yazı 739 kez okundu
 
Endişe etmek yerine çareler aramak
 
 
 

 

Merhaba sevgili okurlar krizi yenmenin yollarını ararken daha büyük krizlere el sallıyoruz . Hem diyologlarımızla hem de yaptıklarımızla daha dikkatli olmaya çalışmak yerine birine bin katıyor hale geldik . Aslında bu yasağın çıkması güzel oldu ancak haberli olması bir o kadar daha yararlı olabilirdi . Çünkü insanlar iki günlük yasağı büyümeye mahal verilesi bir zarara çevirebilirler.  Bazı kesimdeki insanlarda  “ 2 gün aç kalsanız , ölmezsiniz yazıyor “ Bunu söyleyen ortamın fitilini ateşlemeye çalışıyor aşikar... Elbette bir çok anne bu iki günlük yasak dahilinde telaşa kapılabilir , endişelenebilir. Peki bir başka anne de bunun üstüne “ ölmezsiniz ya “ diyebiliyor . Küçük çaplı provakasyon yapmaya gerek yok.Herkesin telaşı kendine bir yerde ...Peki biz anneler olarak bu sıkıntılı süreçte neler yapabiliriz ? 

 

Empati kurmak, bir çocuğun nasıl hissedeceğine karar veremeyeceğiniz için çok önemli. Eğer çocuklarınız endişeliyse, onlara 'endişeli olmana gerek yok' demeniz bir işe yaramayacaktır. Eğer korkmuşlarsa, 'korkacak bir şey yok' demek de doğru olmayacaktır.

Onların duygularını hiçe saymak yerine, onları gerçekten anladığınızı hmelerini sağlayın. "Seni anlıyorum, bu korkutucu bir durum gibi gözükebilir ama aslında risk az ve biz kendimize dikkat edersek güvende oluruz inan bana" diyerek onları rahatlatabilirsiniz.

 

3 yaşından 17 yaşa her çocuğun Koronavirüs hakkında doğru veya yanlış bir bilgisi, en azından Korona lafını duymuşluğu var. Bunun sonucunda da; aynen yetişkinlerde olduğu gibi bazı çocuklar da çok stresli ve gergin.

20 yaşın altına gelen sokağa çıkma yasağı ile birlikte, çocuklarımızın artık bu konu hakkında daha bilinçli olmasının da vakti geldi.

 

Psikolog Steven Tobias'a göre, ebeveynlerin çocuklarıyla bu konuyu konuşması gerçekten çok önemli.

"Ancak bunu doğru şekilde yapmazsanız, tek yapacağınız çocuğunuzun kaygısını arttırmak olacaktır." diye vurguluyor Tobias.

 

Steven Tobias, çocuklara bunu doğru şekilde anlatabilmek için, öncelikle anne babaların duygularını kontrol etmeyi öğrenmesi gerektiğini vurguluyor.

"Eğer çocuğunuza panik olmamasını söylerken siz aslında çok kaygılı iseniz, bu sadece çocuğunuzun kafasını karıştıracaktır."

Öncelikle kendiniz sakin olmalı ve duygularınızı kontrol altına almalısınız.

 

Anne babalar öncelikle kendilerini eğitmeliler. Koronavirüs hakkında bilgi sahibi olurken sosyal medyada paylaşılanlara dayanarak değil bilimsel verilere dayanarak araştırma yapın. Unutmayın, sosyal medyada olan bilgilerin bir çoğunda yanlışlık veya eksiklik olabiliyor.

Bu yaşanılan sıkıntıda herkes davranışlarına ve hareketlerine olması gerekenden fazla dikkat etmeli, Bu zamanda evdeki hesap çarşıya uymuyor 

 

Bu yasak sadece ona değil. Çocuklar bazen bu tip yanlış düşüncelere kapılabilir. O sebeple, ülkemizde tüm çocukların şu anda evde olduğunu, hatta sadece ülkemiz değil dünyada da durumun böyle olduğunu anlatın. 

Güzel günler yolda geliyorlar 

 
Etiketler: Endişe, etmek, yerine, çareler, aramak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı