Yazı Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 03:42 Bu yazı 1776 kez okundu
 
Bir Öğretmen Portresi-Ömer Duygun (2)
Ömer Özden
omerozden25@hotmail.com
 
 

İlk muallimliğine 1912 yılında başlayan Hafız Ömer Duygun, vefat tarihi olan 1950 yılı Kasım ayına kadar fiilen yaklaşık 40 yıl öğretmenlik yapmıştır. Böyle kutsal bir ödevi severek yapan Ömer Duygun’un görevine giderken vefat etmiş olmasından dolayı, Mumcu mahallesinde kirada oturan eşi ve çocuklarına, Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü’nce öğretmenlerden toplanan bağışlarla, Caferiye mahallesi, Kale Dibi mevkiinde bir ev alınarak hediye edilmiştir. Yerleştikleri bu mahallede bulunan ve İsmet Paşa İlkokulu’nun fazla öğrencilerinin nakledildiği 2. İnönü İlkokulu’na isim aranırken, görevine giderken vefat eden Ömer Duygun’un adı, bu İlkokula verilerek büyük bir vefalılık örneği gösterilmiştir. Ömer Duygun’un ölümünün üzerinden bir ay geçip geçmemişken toplanan Erzurum İl Genel Meclisi, aynı adla eğitim öğretim yapan iki okuldan ikincisine yani 2. İnönü ilkokuluna, önce adına bir dakikalık saygı duruşundan sonra, Ömer Duygun adı verilmesini oy birliğiyle kararlaştırmıştır. Haber şehirde duyulur duyulmaz, ilkokul başöğretmenleri İl Genel Meclisi’nin öğleden sonraki oturumuna katılmış ve İnönü İlkokulu başöğretmeni Fikri Saygın, tüm öğretmenler adına bu kadirşinaslığa mukabil şükranlarını ifade etmiştir. Bu konuşmadan sonra da İl Genel Meclisi adına Turhan Bilgin kürsüye gelerek “Sizler irfan ordumuzun en kıymetli bütünlerisiniz. İl Genel Meclisimiz bir ilkokula, sizlerden fazilet timsali bir meslektaşın ismini vermekten şeref duymuştur!” diyerek duygularını ifade etmiştir. Bu okul, Esat Paşa Yokuşu’nun güney tarafında olup Hanım Hamamı’nın biraz yukarısındadır. Okul daha sonra yıkılıp yeniden daha modern bir tarzda yapılmış ve bu isimle eğitim öğretime devam etmektedir.

Aile Fertleri ve Çocukları

Dedesi Şerif Efendi, Karslı Hoca olarak tanınmıştır. Mehmet Efendi’nin mesleği imamlık olup Erzurum’a yerleştiklerinde Tafta köyünde imamlık yaparak ailenin geçimini sağlamıştır. Anne Zehra Hanım ise ev hanımı olup Mehmet Efendi’den yaşça oldukça küçüktür. Mehmet Efendi 85 yaşındayken 1915 yılında, anne Zehra Hanım ise 1937 yılında 57 yaşında Erzurum’da vefat etmişlerdir.

Ömer Duygun, Mutaf ailesinden Saraç Maksut Efendi’nin kızı Gül Hanım’la evlenmiş, bu evlilikten ilk İlhami Emre, Nezahat, ikiz olarak Selami ve Özcan isminde dört çocuğu olmuştur. Gül Hanım, hastalanıp da öleceğini anlayınca kız kardeşi Sıdıka Hanım’ı kendi evine çağırıp dört çocuğunu da ona emanet etmiş ve kısa zaman sonra da 1940 yılında vefat etmiş ve Harput Kapı mezarlığına defnedilmiştir. Dört yeğenine annelik yapmaya başlayan Sıdıka Hanım’ın babası, bunun böyle olmasına itiraz ederek, kızının damadıyla aynı evde olmasını hoş karşılamayınca Ömer Duygun, çocuklarının anne gibi gördükleri Sıdıka Hanım’la evlenmeyi en uygun yol olarak görmüş ve bu evlilik gerçekleşmiştir.

Ömer Duygun’un ikinci eşi olan Sıdıka Hanım ve ablası rahmetli Gül Hanım, Saraç Maksut Efendi’nin kızlarıdır. Her iki kızının annesinin adı Gülsüm Hanım’dır. Sıdıka Hanım, tahminen onlu yaşlarında iken annesini kaybetmiş, ilerleyen yıllarda ablası Gül Hanım’ın vefatı üzerine eniştesi Ömer Duygun ile evlenerek yeğenlerinin anneliğini üstlenmiş, Ömer Duygun’un Sıdıka Hanım’dan da iki oğlu olmuştur. Bunlardan ilki 1942 doğumlu Nurcan, ikincisi 1946 doğumlu Ercan’dır.

Ömer Duygun’un ilk çocuğu olan İlhami Emre, Temmuz 1929 yılında doğmuştur. Gazipaşa İlkokulu, Erkek ortaokulundan mezun olduktan sonra lise son sınıfta yakalandığı romatizma hastalığına yenik düşerek 1946 yılında vefat etmiştir. Kimya dersine aşırı bir düşkünlüğü olduğu için kimya mühendisi olmayı hedef olarak seçen İlhami Emre Duygun, Harput Kapı mezarlığında annesinin yanına defnedilmiştir.

Ömer Duygun, eşi Gül Duygun ve oğlu İlhami Duygun’un mezarları, 1957 yılında Harput Kapı mezarlığının iskâna açılması üzerine kabirler dozerlerle düzeltilirken aile fertleri tarafından, kendisinden önce vefat eden oğlu İlhami Duygun’un mezarıyla birlikte, Yunus Emre’nin kabrinin de bulunduğu Tuzcu (Duççu) köyünün mezarlığına nakledilmişlerdir.

Nezahat Duygun, 1932 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiş, İnönü ilkokulunu bitirmiş ve 1952 yılında Hayri Öğ ile evlendikten sonra İzmir’e yerleşmiştir.  Hayatta olan Mine, Fulya, Gönül ve Gülay adlarını taşıyan çocuklarıya birlikte halen İzmir’de yaşamaktadır. Yazının şekillenmesinde Nezahat Hanım’ın gönderdiği bilgilerden çok istifade ettim, kendisine teşekkür ediyorum.

Selami ve Özcan Duygun kardeşler, Ömer Duygun’un ikiz çocukları olarak 12 Şubat 1935 yılında Erzurum’da doğmuşlar, iki buçuk yaşına geldiklerinde anneleri Gül Hanım vefat etmiştir. İnönü ilkokulunu bitirdikten sonra ortaokul ikiye giderlerken babaları Ömer Duygun vefat etmiştir. Kardeşi Özcan Duygun ile birlikte ortaokulu bitirdikten sonra ikisi birlikte İstanbul Kuleli Askeri Lisesi’ne devam etmişlerse de sonradan ayrılıp Erzurum’a geri dönmüş ve liseye burada devam etmişlerdir. Selami Duygun, önce Ticaret Lisesi, sonra Erkek Sanat Okulu’na gitmiş, liseyi tamamlamadan ayrılıp bir süre vekil öğretmenlik yaptıktan sonra öğretmen okulunun fark derslerinin sınavlarına girmiş fakat bazı derslerin sınavlarını kaçırınca mezun olamamıştır. Vekil öğretmenlik yaparken 1960 yılından itibaren yaz devrelerinde köy okulları kereste depolarında tevzi memurluğunda bulunmuş, 1959 yılının Aralık ayında Mutaf ailesinden Aşçı Mehmet Mutaf’ın kızı Senar Hanım’la evlenmiştir. Uzun süre vekil öğretmenliğe devam etmiş, daha sonra Merkez Bankası Erzurum Şubesi’nde veznedarlık kadrosuna atanmıştır. 1977 yılında İstanbul’a nakleden Selami Duygun, emekli olduktan bir süre sonra İstanbul’da vefat etmiştir. (Senar Duygun, rahmetli teyzem Şefika Hanım’ın görümcesi, eşi Ziyaettin Mutaf amcamın kız kardeşidir.) Selami-Senar Duygun’un Ömer Faruk, İlhami Emre ve Erdem adlarında üç çocukları olmuştur.

Özcan Duygun, kardeşi Selami Duygun’la birlikte ortaokul ve lise yıllarının ardından Erzurum Eğitim Enstitüsü’nü okuyup mezun olmuş, bir süre Türkçe-Edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra Erzurum Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda yurt müdürlüğü yapmış, daha sonra Çanakkale’ye nakledip buradan emekli olarak İstanbul’a yerleşmiş ve burada vefat etmiştir. Sinema ve futbola çok meraklı olan Özcan Duygun, uzun yıllar Erzurum Amatör Ligi’nde 12 Mart Futbol Kulübü’nde futbol oynamıştır. futbol oynamıştır. Özcan Duygun, Melek Hanım’la evlenmiş ve bu evlilikten Hülya, Gülin Selda ve Erkan isimli üç çocukları olmuştur.

Ömer Duygun’un ikinci eşi Sıdıka Hanım’dan olan ilk oğlu Nurcan Duygun, 1942 yılında doğmuş, altı yaşında iken babasından Arapça dersleri almış, henüz sekiz yaşındayken babasını kaybetmiştir. 1950 yılında başladığı ilkokulu 1954-55 öğretim yılında tamamlayarak Ticaret Lisesi’nin ortaokul kısmına kayıt yaptırmıştır. 1958-59 öğretim yılında ortaokulu bitirdikten sonra aynı okulun lise kısmına devam etmiştir. 1961-62 öğretim yılında Erzurum Ticaret Lisesi mezunu olmuş ve 1962-63 öğretim yılında Ankara Ticari İlimler Akademisi’ne girmiştir. Öğrenciyken İller Bankası Genel Müdürlüğü’nde memuriyete başlamış, Akademi’den mezun olduktan sonra Ziyaettin Mutaf’ın kızı Seval Mutaf’la evlenmiş, İller Bankası Erzurum Bölge Müdür Muavini olarak tayini Erzurum’a çıkmıştır. Önder ve Ergün isimli iki oğlu olan Nurcan Duygun, 1979 yılında geçirdiği ani kalp krizi ile hayata veda etmiştir. (Bu yazıyı hazırlarken gerek teyzemin kızı Seval Hanım’dan ve gerekse rahmetli teyzem Şefika Hanım’ın eşi Ziyaettin Mutaf amcamdan edindiğim bilgilerden yararlandım. Özellikle Seval Ablamın, görümcesi Nezahat Hanım’dan alıp gönderdiği el yazısı bilgiler, yazının rotasını belirlemiş oldu. Kendisine müteşekkirim.)

Ömer Duygun’un en küçük oğlu olan Ercan Duygun da 1 Mart 1946 tarihinde Erzurum’da doğmuş, üç buçuk yaşındayken babasını kaybetmiştir. İlkokula İnönü ilkokulunda başlamış, babasının vefatından sonra isminin verildiği Ömer Duygun ilkokulundan mezun olmuştur. Erzurum Erkek ortaokulunu bitirdikten sonra Kongre caddesinde bulunan ve o zamanki adı Erzurum Erkek Sanat Enstitüsü’nden (Yapı Sanat Okulu) mezun olmuş ve Türkiye Elektrik Kurumu’nda teknisyen olarak göreve başlamıştır. Ziyaettin Mutaf’ın diğer kızı Seyhan Mutaf’la evlendikten sonra Kocaeli Çayırova Trafo Merkezi’ne tayin edilmiş ve 1995 yılında buradan emekli olmuştur. Seda ve Serkan adında iki çocukları bulunmaktadır. (Seyhan Duygun ve Seval Duygun, rahmetli teyzemin kızlarıdır.)

(Devam Edecek)

 
Etiketler: Bir, Öğretmen, Portresi-Ömer, Duygun, (2),
Yorumlar
Haber Yazılımı