Yazı Detayı
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 23:53 Bu yazı 918 kez okundu
 
Asımın Neslinden Diriliş Eri Asım Gültekin’i kaybetmek
M.Hanefi İSPİRLİ
m_h_ispirli@hotmail.com
 
 

“Omuzların düştü!” dedi haberi öğrendiğimde yanımda olan canım kadar sevdiğim insan.

Nasıl düşmez ki?...

Asım Gültekin’i kaybetmiştik.

Haberi, kıymetli dostum Mehmet Gözütok’un bana attığı gönderiden almıştım.

 “Asım Gültekin yol arkadaşımız. Önden gidenler kervanına katıldı. Şahidiz ki güzel insan. Yüreği ve duruşu onurlu bir dost. Sözün kutlu emekçisi… Rahmet olsun… “

Bu kadar…

Teyit için, belki de inanmamak için ortak dostumuz Ergün Engin kardeşimi aradım. Sesi buğulu, hüznü telefonun baş edemeyeceği kadar büyük. Sustuk… Rahmet dileyerek.

Yanılmıyorsam 1998 yılında BİAT dergisinde bir arkadaşı O’nun için latife olsun diye Ölüm İlanı yayınlamıştı da ortalık nasıl karışmıştı.

Bizim tanışıklığımız epey eskiydi. Belki de, ilk yazısını Palandöken Dergisi'nde 1992 yılında yayınlamıştık. Mektuplaşıyorduk… O mektuplarını, Ramazan'da arşivimi karıştırıken bulmuş, kendine ulaştırmıştım. Daha lise öğrencisiydi… Bir lise öğrencisine göre farklı bir kalemi, duyuşu ve duruşu vardı.

İşte o duyuş ve duruş hiç değişmedi.

Diriliş eriydi… Gençlere ulaşmak için büyük gayretler gösteriyordu. Konferanslar, ev sohbetleri; oradan oraya koşuyordu.

Bir çok dergiyi ya bizzat kurdu ya da kuruluşunda bulundu…

Asım, Asım’ın neslinden biri olarak yaşadı, o yolda yürüdü, üretti, anlattı. Çizgisinden hiç taviz vermedi. Onun kurduğu dergilerden  paralar kazananlar, makam mevki sahibi olanlar bir daha dönüp bakmadılar. Bunları ve daha birçok şeyi en son konuşmamızda bir saate yakın anlattı…

Umutsuz değildi… Müslümanca yaşama yolu için hep umutlarını korudu… Sezai Karakoç, hayatında ayrı bir yer tutuyordu. Tren garlarında Karakoç’un kitaplarını gençlerle okuyacak kadar farklı duruşu vardı…

Başta Kudüs olmak üzere İslâm coğrafyasının kanayan yaraları onun yaralarıydı. Dik duruşu, tavizsiz fikri yapısı ile hemen hepimize bulaşan kirlerden arıydı.

45 yaşında Rabbine yürüdü.

Asım Gültekin temsil ettiği nesilde az yetişen isimlerden biriydi.

Rabbim Rahmeti ile muamele etsin.

Mümin olarak son nefesine kadar yaşadığına şahitlik edebileceğim az sayıdaki insanlardan, önde gidenlerden ama görünmeyenlerden olduğuna inanıyorum.

Her şeyin en iyisini Allah (CC) bilir.

Yastayız...

Dua ile...

 
Etiketler: Asımın, Neslinden, Diriliş, Eri, Asım, Gültekin’i, kaybetmek,
Yorumlar
Haber Yazılımı