Cuma, 21 Temmuz 2017

Aydemir: ‘Milli Şair Akif, ilham kaynağımızdır’
- Aydemir: ‘ Merhum Akif ruhumuzun sesi, milli iradenin timsalidir’
- Aydemir, Akif’in rabiasına dikkat çekti

ERZURUM (erzurummedya) - AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un Vahdet ve Tevhid ufkunun temsilcisi olduğunu vurgulayarak, ‘Bayrağın birliği, Vatan bütünlüğü, milletin beraberliği, devletin dirliği odağında, Akif ruhumuzun sesi, milli iradenin timsalidir. Akif, kardeşlik davamızda ilham kaynağımızdır’ dedi.
AKİF, ŞAHSİYETİ VE ESERLERİYLE ABİDE ŞAHSİYET
İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hakka vuslatının 80’inci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Milletvekili Aydemir, mukaddes gayesi adına sevinen ve yalnız mukaddes gayesi uğruna öfkelenen Akif’in şahsiyeti, eserleri ve mesajlarıyla örnek alınması, endişelerinin paylaşılması, vurgularının iyi algılanması gerektiğini söyledi.
AKİF’İN RABİASI
Milli Şairin ruh, vicdan ve iman adamı, ahlak ve fazilet abidesi olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, ‘Asım’ın Nesli olarak tarif ettiği gençliğe yol haritası çizen ve onun önsözüne ’İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür/İmansız olan paslı yürek sinede yüktür’ kaydını düşen Merhum Akif bir iman heyecanıyla gerçekleştirdiği eserlerinde birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin seslendiricisi olmuş, milletimizin dayandığı temeller uğruna hayatını hasretmiştir. O temeller bayraktır, vatandır, millettir ve devlettir.’ dedi.
AKİF, ÖMRÜNÜ TEVHİD VE VAHDETE ADADI
Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın, Mehmet Akif Ersoy’un hayatının hikayesiyle ideali arasındaki paralellik’ tespitine dikkat çeken Milletvekili Aydemir, ‘Milli istikbal ve ikbal davası için Anadolu Coğrafyasını bir baştan bir başa dolaşarak birlik ve beraberlik mesajı veren Akif, bizim hep savunucusu olduğumuz kardeşlik davasının öncülerindendir.’ ifadesini kullandı.
AKİF’İN BİRLİK VE BERABERLİK MESAJLARI
Mesajında Akif’in ‘Sizi bir aile ferdi yaratmış yaradan/Kaldırın ayrılık esbabını artık aradan/Siz bu davada iken yoksa iyazen billah/Ecnebiler olacak sahibi mülkün nagah’ dizelerine yer veren Milletvekili Aydemir, ‘Merhum Akif, yüce milletimize bir asır öncesinden seslenerek, ‘Girmeden tefrika bir millete düşman giremez/Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez’ diyor. Ve ekliyor: ‘Sen ben desin efrat, aradan vahdeti kaldır/Milletler için işte kıyamet o zamandır’ Hakikat budur. Ve Akif’in bu kaydı bizim kırmızı çizgimizdir. En büyük değerimiz onun ifadesiyle kardeşliğimizdir.’ dedi.
AKİF’İN İLHAM KAYNAĞI
Milli Şair Akif’in ilhamını vatan ve millet sevgisinden aldığını aktaran Milletvekili Aydemir, ‘Enbiya yurdu bu toprak, şüheda burcu bu yer/Bir yıkık türbesinin üstünde Mevla titrer’ diyen istiklal Marşı Şairimiz, aynı zamanda bütün İslam coğrafyasındaki mazlumların da sesi olmuş, milletimize tarihi bir seslenişle, ‘Hiç sıkılmaz mısınız Hazreti peygamberden/Ki uzaklardaki bir mümini incitse diken/Kalb-i pakinde duyarmış o musibetten acı/Sizden elbette olur Ruh-u Nebi davacı’ nasihatinde bulunmuştur. Bugün etrafımızda cerayan eden hadiseler onun tarihi tespitlerini doğrulamakta ve çağrısını taze kılmaktadır’ mesajını verdi.
AKİF’İN BİR ASIR ÖNCE DİLE GETİRDİĞİ GERÇEK
Akif’in bir basiret ve feraset erbabı olduğunun altını çizen Milletvekili Aydemir, O’nun, günümüzde özellikle İslam Coğrafyasında baş gösteren savaşlar ve çekişmeler karşısında Batı’nın aymazlığını bir asır öncesinden bildirdiğine değinerek, ‘Meruh Akif Batının çifte standartlı anlayışını, ‘Medeniyet size çoktan beridir diş biliyor/Evvela parçalamak, sonra yutmak diliyor’ sözleriyle tarif etmiş ve
Medeniyet denilen maskara mahluku görün/Tükürün maskeli vicdanına asrın tükürün..’ ifadeleriyle tarihi bir kayıt düşmüştür. Akif için bu kayıtsızlık karşısında yol tektir. ‘Kendi mahiyet-i ruhiyyeniz olsun kılavuz/Çünkü beyhudedir ümmid-i selamet onsuz’ dizeleriyle dikkat çektiği gerçektir. Zira yine onun ifadesiyle: ‘Sahipsiz olan memleketin batması haktır/Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır’ dedi.
AKİF’İN DUASI
Mesajının son bölümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 1912’de kaleme aldığı,’ Müslüman mülkünü her yerde felaket vurdu/Bir bu toprak kalıyor dinimizin son yurdu/ Haksar eyleme ya rab, onu olsun..Amin../Velhamdüllillahi Rabbil alemin’ niyazına yer veren Milletvekili Aydemir, Merhum Şair ve Akif’in yol arkadaşı Mithad Cemal Kuntay’ın ‘Toprak, sen kol kanat ol, öyle kucakla!/Bilmezsin, O gökten de, adın da temizdi! /Ey yeryüzü, mabet kesilip Allah’a yüksel/Koynunda yatan gölge bizim Âkif’imizdi!’ vurgusunu paylaşıyor, O’nu rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz’ ifadesini kullandı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile