Salı, 27 Haziran 2017

KİST HASTALIĞINA DİKKAT!

ERZURUM (erzurummedya)-Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erzurum Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Patoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Kurt kurban bayramı nedeniyle yayılma riski bulunan kist hastalığı tehlikesine dikkat çekti.

Dr. Kurt açıklamasında: “Kurban bayramında imkanı olanlar kurban kesiyor. Ne yazık ki ülkemiz hayvanları hala daha ilkel şartlarda ve veteriner kontrolünden uzak besleniyor. Bunun sonucunda kasaplık hayvanların önemli bir kısmında özellikle karaciğer ve diğer bazı organlarında kist hastalığı bulunuyor. Etkeni bir parazit olan bu hastalık insanlarda da tehlikeli olabiliyor. Parazit, iyi pişirilmeyen etler vasıtasıyla insanlara da bulaşabiliyor ve kist hastalığı meydana getiriyor. Tedavisi zor ve büyük ameliyatlar gerektiriyor.

Tehlike iki yönlüdür. Mezbaha veya bu iş için belediyelerce hazırlanmış yerler dışında, sokak aralarında, ev bahçelerinde yapılan kesimlerde hastalık çevreye saçılıyor ve özellikle köpek gibi evcil hayvanlara bulaşarak onların da hastalanmasına yol açıyor. Hasta hayvanlardan da insanlara yayılabiliyor.

Kesimlerin belediyelerce uygun görülen yerlerde yapılması, hastalıklı hayvan organlarının imha edilmesi gerekiyor. Ne yazık ki bazı kişiler hastalıklı hayvan organlarını köpek ve kedilerine yediriyor. Böylece hastalık etkeni yayılmaya ve çevremizde tehlike saçmaya devam ediyor.

Son ve gerekli bir tedbir olarak etler uygun biçimde ve yeterince pişirilerek yenilirse insanların kist hastalığına yakalanma ihtimali en az düzeye indirilebilecektir.” dedi ve sözlerini “Kurban bayramınızı kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.” diyerek tamamladı..

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Palandöken Belediyesi
Aziziye Belediyesi