Çarşamba, 26 Temmuz 2017

Erzurum’daki trafik problemi, aslında sadece bu şehrin değil bütün ülkemizin bir sorunudur.

Gün geçmiyor ki trafik kazası olmasın, otomotiv alanında dışa bağımlı olan ekonomimiz zarar görmesin, meydana gelen her kazada çok sayıda insanımız yaralanmasın ya da ölmesin.
Trafik kazalarının asıl suçlusu kader olunca kaza yapmak da kolay oluyor. Aynı şey iş kazaları, maden kazaları ve deprem enkazındaki ölümler için de geçerli. Nasıl olsa bu ölümlerin tek sebebi kader değil mi? yaygın inanca göre kaderde ölmek varsa kaza da mutlaka olacaktır. Öyleyse tedbir almaya ne gerek var. Ne de olsa kaderimiz öyle yazılmış. Öyleyse kadere keder olmaz deyip dikkatsizliğe, tedbirsizliğe, sorumsuzluğa devam…
Bugünkü yazımda aslında bunları değil, trafikteki ahlaka aykırı park yapmaları ve geçişleri yazacağım. Belki de Ülkemizin her yerinde var ama biz gördüğümüz yerden, yani Erzurum’daki durumdan söz edelim.
Erzurum’un en yoğun trafiğinin olduğu cadde, Cumhuriyet Caddesidir. Başka ana caddemiz olmadığından herkes burayı kullanıyor. O yüzden buradan geçmek bir mecburiyet halini alıyor. Yayası da motorlu aracı da bu caddeye uğramadan edemiyor.
Kaldırımlar tıklım tıklım dolu, yol dolu. Bir de yayaların kaldırım yerine yolu kullandıklarını dikkate alırsak durum daha vahim oluyor. Galiba kaldırımda yürümek erkekliği berbat ediyor olsa gerek. Ne kadar arabaların yolunu kullanırsak o kadar delikanlı oluyoruz.
Şehrimizin neredeyse bütün cadde ve sokakları, ücretli oto park alanına çevrilmiş durumda. Park alanı üretmek ve buraları mecburi hale getirmek yerine yol kenarlarını park haline getirmek, şehrimizin trafiğini iyice felç etti. Park alanı üretmek deyince sakın akla Lalapaşa Camiinin yanına yapılan yer altı oto parkı gelmesin. Orası, şehrimizin tarihi dokusunu katleden bir yer. Bir defa mecburen girmek gafletinde bulunmuştum da, nereden buraya girdim diye hayıflanmıştım. İçinde ne park yapılabiliyor, ne manevra. Koskoca Erzurum’da başka yer bulamayıp da neden orayı seçtiler anlamak zor.
Halk Eğitim Merkezi niye sökülüp de altı neden park alanı yapılmak istendi onu da anlayamadım. O kadar dar bir alan ki oraya araçlar nereden ve nasıl girip çıkacaklar, çok merak ediyorum doğrusu…
Şimdi gelelim asıl meseleye. Cumhuriyet Caddesi, paralı oto park alanı olduğundan araçlar doğal olarak tek sıra park ediyorlar. Ama kısa süreliğine de olsa ikinci sıraya park etmek, en hafif terimle sorumsuzluk olarak nitelenebilir. Kendim de dahil eğer ikinci sıra park yapıyorsak, bunun adına biraz şımarıklık, biraz da -tabirim bağışlansın ama- saygısızlık diyorum. Zaten dar olan yola hangi hakla ve niçin ikinci sıra parkı yapıyoruz? Bir de aynı anda karşılıklı iki tarafta da ikinci sıra park yapıldığında trafik tam anlamıyla kilitleniyor. Buna niye müdahale edilmiyor onu da anlamıyorum.
Havuzbaşı’ndan Cumhuriyet Caddesi istikametinde ilerlerken, Polis Evi’ni geçip de Kızılay İş Merkezi’nin önüne gelince yol kenarı oto parkı başlıyor. Türk Telekom’un önünden geçerken mecburen yolun iç kısmından gitmek zorundasınız; çünkü İsmet Paşa Caddesi’ne ve Polis Evi’nin önünden sağa dönüşler var. Bu nedenle sağ yanınızdan araçlar geçip dönüyorlar. Bir de ilerde oto park alanı başladığı için zaten içten gitmek zorundasınız. Buraya kadar normal.
Ama bazı araç sahipleri, sağdan giderek herkesten akıllı olduklarını söylemek istiyorlar. Siz bu adam sağa dönecek zannediyorsunuz ama değil. Sizi sağdan geçip ilerde Kızılay İş Merkezi’nin önünde park yapan araçlardan dolayı tek sıra halinde seyreden araçların önüne kırıp araya giriyorlar. Bir de Dere Mahallesinden gelen araçlar ana yola çıkmak için bekleyince bu sağdan gidip ikinci sıra oluşturan araçlar iyice sıkıntı yaratıyorlar. Bunlar, bu tarzı alışkanlık haline getirmiş olan sorumsuz sürücüler.
Kimsenin işine karışmak istemem ama şehir trafiğini düzenlemek, çok önemli. Bugünlerde bazı şeyler yapıldığını görüyoruz. Bekleyelim bakalım inşallah olumlu sonuçlar görürüz. Ama kanaatimce Telekom’un önünden Kızılay İş Merkezi’nin önüne kadar ikinci sıra araç seyrine izin verilmemelidir diye düşünüyorum. Cadde boyunca ikinci sıra parka izin verilmemelidir.
Hepsinden önemlisi Cumhuriyet Caddesi’ne alternatif yol veya yollar üretilmelidir. Mecbur olmadıkça da Cumhuriyet Caddesine girmemek icap etmektedir.  
Ramazan’a bir aydan daha az bir zaman kaldı. Sırf keyf için Cumhuriyet Caddesinde araba kullananların sayısı bu ayda artıyor. İlgili makamların Ramazan’dan önce tedbir alacaklarını ümit ediyor, trafikte daha sorumlu davranılmasını ve birbirine daha saygılı hareket edilmesini umuyorum.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile