Pazar, 25 Haziran 2017

Değerli okurlarım! Bugün size uzun zamandır yazmayı düşündüğüm fakat bir türlü fırsat bulup da yazamadığım İsmail Bingöl'ün ilk kitabını tanıtacağım.

İsmail Bingöl, TRT Erzurum Radyosu'nda yıllardan beri prodüktör olarak çalışan ve pek çok önemli projeye imza atan deneyimli bir yapımcı. Yapımcılığını, üretken kalemiyle süsleyen İsmail Bingöl, hemen hemen her programı için özgün yazılar hazırlayıp dinleyiciyle buluşturan bir yazar. Diğer taraftan o, yine yıllardır dergi ve gazetelerde çeşitli edebi ve fikri yazılar yazan ve bununla da yetinmeyip lise yıllarından beri durmaksızın uğraşıp geliştirdiği şiir sanatıyla ilgilenen ve Türkiye'nin seçkin şairleri arasına girmeyi başarmış değerli bir şair. Onun daha önce 'Ay Düşleri' isimli şiir kitabı hakkında bir yazı yazmıştım. Şimdi de onun düz yazıları hakkında bir şeyler yazmaya çalışacağım.

İsmail Bingöl'ün, bugün tanıtacağım kitabı, 1999 yılında Dergâh Yayınlarından çıkan, Türkülerde Yaşayan Şehir Erzurum.

Deneme türünde yazılmış olan kitap, Şehir Nedir? yazısıyla başlıyor. Yazar, sosyolojik bir olgu olan şehrin, çeşitli açılardan ne anlama geldiğini sorguluyor. Bu yazısında yazar, şehri şehir olmaktan çıkaracak olan en önemli meseleyi, şehir kavramını içselleştirmiş ve şehir kimliğine aşina kişilerin giderek azalması olarak görüyor. Bunun, şehirlerin geleceği açısından çok önemli bir tehlike olduğuna vurgu yapan Bingöl, bu durumun şehirlerin kendine özgü kimliğini her gün biraz daha aşındırdığına işaret ederek bu bahsi şu güzel cümleleriyle tamamlıyor: "Zira iç göçün, insan malzemesini kırk elli yıldır harmanladığı, yerlilik kavramının anlamını adeta unutmuş şehirlerde, bu gibilerin nesli ya tükenmiştir, ya tükenmek üzeredir." (Türkülerde Yaşayan Şehir-Erzurum, Dergah Yayınları, Erzurum Kitaplığı, İstanbul, 1999, s. 16)

Bu güzel yazıdan sonra kitap, asıl konusu olan türküler üzerine devam ediyor. "Bir Türküdür Yakan Yüreğimi" başlıklı yazısında Erzurum'dan Yemen cephesine savaşmak için gidip de dönmeyen kahramanlarımız için Erzurumlunun yaktığı 'Mızıka çalındı düğün mü sandın?' mısrasıyla başlayan Yemen Türküsü'nü anlatan Bingöl, bu türkünün yüreğini dağlayan bir güftesi ve ezgisi olduğundan bahisle her dinleyende aynı duyguların ortaya çıkacağından söz etmektedir. Ona göre "Türk'ü anlamak için türkü dinlemek gerek'tir. (s. 22)

İsmail Bingöl, kitabını Bu şehrin Türküleri, Bu Şehrin Mekanları, Bu Şehrin İnsanları, Bu Şehrin Havası ve Bu Şehrin Basın Dünyası gibi temel başlıklar altında toplamış.

Kitapta , türkülerimizin hikayelerine yer verildiği gibi Erzurum türkülerinin derlenmesinde emeği bulunan Faruk Kaleli, Erzurum türkülerine gönül veren Ragıp Topçu, Erzurum'a geldiği iki günlük intibalarının nakledildiği büyük şair Yahya Kemal, Erzurumlu olmamasına rağmen ömrünün 35 yıllık bölümünü Erzurum'da geçiren edebiyatçı Prof. Dr. Orhan Okay, doğup büyüdüğü şehrini çok seven ve sevdiği topraklarda medfun bulunan Feyyaz İbrahimhakkıoğlu, Karadenizli olduğu halde ömrünün tamamını Erzurum'da geçiren Hemşin Pastanesi'nin sahibi Nail Usta, Erzurumlu ressam Haluk Güçlü, şehrin manevi mimarlarından Hacı Mevlüt Baba gibi kişiliklerden, onlarla yapılmış röportaj veya araştırmalar dahilinde söz edilmekte; kaybolan semtlerden, küçülen ya da köyleşen şehirden, Erzurum'un sokaklarından, Erzurumlu âşıklarımızdan, şehrimizin mevsimleri ve kendine özgü mevsim

özelliklerinden, Erzurum'un ramazan ve bayram kültüründen ve nihayet Erzurum'da geçmişten bugüne yayınlanan gazeteler bağlamında basın tarihinden bahsedilmekte.

Tabii ki kitap, sadece bunlarla sınırlı değil. 326 sayfalık kitapta toplam 68 başlık altında Erzurum'la ilgili çeşitli konular bulmak mümkün. Şehrimizi tanımak için okunması gereken kitaplardan birisi olarak gördüğüm bu kitap, bir şairin kaleminden çıktığı için olsa gerek şiir tadında okunuyor. Hala okumadım diyenler varsa mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum.

Bundan sonraki yazımda İsmail Bingöl'ün, yine deneme türünde yazdığı diğer kitaplarından bahsetmeye çalışacağım.

Yorumlar   

0 #1 ismail bingöl 25-04-2015 22:22
Değerli kardeşim eline sağlık. Teşekkürler.
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Palandöken Belediyesi
Aziziye Belediyesi