Cuma, 21 Temmuz 2017

Şehrimizde eskrim sporunun tanınıp uygulandığını, kış aylarında Şükrü Paşa semtindeki spor salonunda seyrettiğimiz müsabakalar sırasında öğrenmiştik.

Eskrim il temsilcisi arkadaşımız bize de ödül verdirme nezaketinde bulunmuştu.

Ali Kurt, İsmail Bingöl ve ben, 19 Nisan 2015 Pazar günü de ilk seferde olduğu gibi yine Şenol Mızrak Bey’in davetiyle yine aynı salonda bu kez bu sporun Erzurum’da ilk uygulayanlarından biri olan Cihat Yıldırım’ın anısına yapılan müsabaka ve ödül törenine katıldık. Şenol Bey’e hem bu spora olan ilgisi ve hem de nazik daveti için teşekkür ediyoruz.

Yapılan müsabakalar sonrasında kızlar ve erkekler kategorilerinde derece alanlara kupa ve ödüllerinin verilmesinden önce, şehrimizin en eski sporcularından biri olan Şenol Mızrak, adına turnuva düzenlenen Cihat Yıldırım ve ailesi hakkında kısa fakat önemli bilgiler verdi.

Cihat Yıldırım, Erzurum’un tanınmış simalarından biri olan Polis Hüsnü Yıldırım’ın oğlu. Şenol Bey’in anlattıklarından, Yıldırım ailesinin, büyüğünden küçüğüne sporla ilgilenen bir aile olduğunu öğrendik. Polis olan Hüsnü Yıldırım’ın çok eskiden halter, barfiks, atletizm gibi sporlarla ilgilendiğini; milli bayramlarda tören alanında geçit resmine katıldığını ve bu esnada çeşitli spor dallarında aldığı madalyaları da boynunda taşıdığını;

İşte Cihat Yıldırım da babası gibi sporla içli dışlı olan eskrim sporuna ilgi duyarak mahalledeki çocuklara bile bu sporun inceliklerini ve figürlerini öğreten bir sporcu. Uzun yıllar bölgenin eskrim ajanlığını yapan Cihat Bey, aynı zamanda çok güzel de halk oyunları oynarmış. Özellikle Kafkas barlarını çok iyi oynadığını öğrendiğimiz Cihat Yıldırım’ın aynı zamanda av sporuyla da ilgilendiğini ve çok iyi akordeon çaldığını;

Kardeşi Kemal Yıldırım’ın voleybol hakemliği, saha amirliği, kayakçı ve darbuka çaldığını; kız kardeşi Hüsniye hanımın, Erzurum kadın barlarını çok iyi oynadığını ve bir zamanlar kartpostallarda bulunan kadın barları ekibinde Hüsniye hanımın da resminin bulunduğunu;

Küçük kardeşi Yüksel Yıldırım’ın da hem boks yaptığını hem de zurna çaldığını öğrendik.

Bu aileyi yakından tanıyan Şenol Mızrak ağabey, bunları anlattıktan sonra aile adına teşekkür konuşmasını Cihat Bey’in oğlu Serhat Yıldırım yaptı. Aileye verilen plaket, Cihat Yıldırım’ın eşi tarafından alındıktan sonra, dereceye giren sporcu gençlere kupaları ve ödülleri verildi. Eskrim İl Temsilcisi Mehmet Ali Dayanç, Cihat Yıldırım eskrim turnuvasının önümüzdeki yıl ulusal, sonraki zamanlarda da uluslararası düzeyde yapılması için gayret edeceklerini açıkladı.

Ancak, hemen eklemeliyim ki bu güzel spor dalının, Erzurum’da daha iyi şartlarda yapılması, hem bu spora ilgiyi hem de gelişmesini sağlayacaktır diye umuyorum. Çünkü müsabakalar, tavanında kalorifer borularının da bulunduğu dar bir alanda yapılıyor ve boruları saran yalıtıcılara kaplanan alüminyum folyolardaki derin deliklerden, epeyce kılıç darbesi aldıkları belli oluyor. Ama ilgililer, böyle bir yerleri olduğundan bile memnunlar. Umuyorum ki bu sporun gelişmesi için şehrimizin yetkilileri de gereken ilgiyi gösterir ve genç sporcuların daha iyi şartlarda çalışmalarına gerekli zemini sağlarlar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile