Cuma, 21 Temmuz 2017

1988 Yılı… Türkiye Özal’lı yılları yaşıyor..

20’li yaşlarını yaşayan biri olarak çalışan herkes gibi Milletin Sesi Gazetesi’nde her işi yaptığım yıllar. Muhabir, fotoğrafçı, dizgici…

1989 Mart’ın da Yerel seçimler yapılacak. Erzurum’da o zamanlar tek belediye var; Erzurum Belediyesi. Başkanı da Necati Güllülü. ANAP’tan seçilmiş.

Nedenini hâlâ bilmiyorum ama biz onu desteklemiyoruz. Ya MHP ya da DYP tarafında olunacak. Gazetenin Yazı İşleri müdürü rahmetli Tevfik Akan. Ben ve 4 arkadaşım gazeteye kendimizi transfer ettirmişiz. Ekip yani..

Bir rüzgâr Rahmetli Özal’ın aleyhine esiyordu. Siyasi çekişmelerde bile sabah yataktan kalkan Turgut Özal’a sövüyordu.

Bir keresinde rahmetli babam ile konuşurken, DYP’nin Erzurum’dan aday adayı olan M.Ali Ünal ismini ilk defa O'ndan duymuştum. Dostluklarından, muhabbetlerinden bahsetmişti...

Bir yandan gazetede her işe koşarken iş arayışlarımız da devam ediyor. Gazetede; bana göre M.Ali Ünal ile tanıştıktan sonra hayatı değişecek bir isim de muhabir olarak çalışıyor.

Partilerden aday olacaklar, aday adayı olacaklar belli olmaya başlamış, hemen her gün bir kahvehanede onları takip etmeye başlamıştık. Bir akşam, gazetede otururken M.Ali Ünal’ın aday adaylığını açıklayacağını, Şehitler Mahallesi’ndeki bir kahvehanede olduğunu söylediler.

O gazeteci ile kalkıp, Hat NO 4’e binip Şehitler Mahallesi’ne gittik. O zamanlar gazeteci, muhabir önemliydi. Hatta baş tacıydı. Rahmetli Ünal bizi görünce hemen öndekileri kaldırıp oturmamızı sağladı.

Toplantı bitti, babam ile tanışıklığı söyledim, gözümden öptü; “Rıfat Ağabeyinin oğlusun öyle mi!” dedi. Ve O gazeteci için orada başlayan tanışma artık durdurulamaz bir yere doğru evrilecekti.

Hayatım boyunca, benimde iki defa yaşadığım aday belirlemede görüp göreceğim en demokratik aday belirlemenin kahramanıydı M.Ali Ünal.

DYP’den aday olmak için 6 isim ortaya çıkmış, Genel Merkez şöyle bir karar almıştı: Sandığı ortaya koyun, partiye kayıtlı bütün üyeler gelsin oyunu kullansın, kim çok oy alırsa o aday olsun.

Hakikaten de öyle oldu... Şair Nefi Orta Okulu’nda sandıklar konuldu, 6 aday yarıştı. Oylar açık biçimde sayıldı ve M.Ali Ünal ezici bir oy farkıyla sandıktan çıktı, aday oldu ve sonrada Erzurum Belediye Başkanı oldu.

Uzun yıllar bir ağabey olarak gördüm. Zaman zaman ziyaret ettim. Elini öptüm, dertleştim, siyaseten danıştım.

Yüzlerce insanı işe aldı, ekmek yemelerine vesile oldu. Belediyelerde hâlâ onun işe aldığı bir sürü çalışan var.

Tam o aylarda öğretmenliği kazandım. Belediye hevesim vardı ama Rahmetli Ünal öğretmenliği tercih etmemi istedi.

Ben de öyle yaptım.

28 yıl sonra o kadar şey geçti ki gözümün önünden…

Allah Rahmet etsin.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile