Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 00:08 Bu haber 8856 kez okundu
 
Yusuf Kotan yazdı; "Bu şarkı burada bitmez 'Oktay Başkan'
Bilim ve Sanat Merkezleri’nin oluşum sürecine baktığımızda, 15-20 yıllık bir süreden ancak bahsedebiliriz. Her ne kadar fikri süreç 93’lü yıllara gitse de asıl mesele, konuya ciddi şekilde eğilmek ve somut çalışmalar ortaya koymaktır.
MEDYA Haberi
Yusuf Kotan yazdı;

BU ŞARKI BURADA BİTMEZ “OKTAY BAŞKAN”

 

Bilim ve Sanat Merkezleri’nin oluşum sürecine baktığımızda, 15-20 yıllık bir süreden ancak bahsedebiliriz. Her ne kadar fikri süreç 93’lü yıllara gitse de asıl mesele, konuya ciddi şekilde eğilmek ve somut çalışmalar ortaya koymaktır.

Evet, başta MEB olmak üzere üniversiteler ve çeşitli kuruluşlar, üstün yetenekli öğrencilere yönelik birtakım çalışmalar ortaya koymuşlardır. Burada BİLSEM’lerin kuruluşunu ve önemi ele almaktan ziyade yaklaşık beş yıldır bu birimin başında bulunan ve çok ciddi çalışmalara imza atan bir ismi özellikle ele almak istedim. Bahsettiğim kişi, BİLSEM öğretmenlerinin gönlünde taht kurmuş olan ve birçoğumuzun çalışmaktan onur duyduğu ve mutlu olduğu Oktay Kılıç (Başkan) hocamız…

Dün itibariyle değerli hocamızın görevden alındığını ve farklı bir birimde görevine devam edeceğini öğrendik. Biliyorum ki benim gibi BİLSEM’lerde görev yapan birçok arkadaşımız da alınan bu karara çok üzüldü. Nedenine gelince bunu birkaç hususla dile getirmek istiyorum.

Kıymetli dostlar ve sevgili BİLSEM ailesi,

Bilim ve Sanat Merkezleri uzun bir süre toplumdan, okullardan ve öğrencilerden uzak bir dönem geçirdi. Yani varla yok arasında bir “var olma mücadelesi” de diyebiliriz. Yalnızca akademisyen camiasının yakından takip ettiği ve çocuklarını gönderdiği; ama toplumun diğer kesimlerinin adını dahi duymadığı hayalet kurumlardan biriydi. Hatta okul idarecilerinden tutun da sınıf öğretmenlerine kadar hiç kimse bu kurumun varlığını da önemini de bilmiyordu. İşte asıl mesele de bundan sonra başlıyor.

Pilot illerde kuruluşu yapılan ama hiç kimsenin (genel itibariyle) varlığından dahi haberi olmayan bu güzide kurumlar, yıllarca ahbap çavuş ilişkisiyle yönetildi. Farklı okullardan toplama öğretmenlerle verilen eğitimler ve beklenen başarılar(!) Yani öğretmenler kurumu ne kadar benimsemişse BİLSEM’ler de o kadar başarılı oluyordu. İşte tam da bu dönemlerde, 2015 yılında bu birimin başına bir isim getiriliyor. (Bu atamaya kim vesile olduysa, Allah ondan razı olsun) Evet, bahsettiğim kişi dün görevden alınan Özel Yeteneklilerin Geliştirilmesi Daire Başkanı Sn. Oktay Kılıç hocamız, yani bizim hitabımızla Oktay Başkan’ımız…

Şunu samimiyetle itiraf etmeliyim ki onun gelişiyle birlikte BİLSEM’ler tabir yerindeyse çağ atladı. Neden mi? Birkaç maddeyle açıklayayım.

- Daha önce dar bir kesimin haberdar olduğu bu kurumdan, son beş yılda bütün okullar, idareciler, öğretmenler ve veliler haberdar oldu.

- Daha önce mevcut okulların ya çatı katlarında ya da havasız bodrumlarda hizmet vermeye çalışan bu merkezler, kendilerine özel bağımsız binaları olan gerçek bir bilim yuvasına kavuştu.

- Daha önceleri oradan buradan toplanan (ki bunlar genelde torpilli olanlardır) öğretmenlerle dersler işleniyor ve kurum idare ediliyordu. Oktay başkanın gelişiyle birlikte kadrolu öğretmenler (belli ölçütlerle seçilen) bu merkezlerde göreve başladı ve yeni bir yönergeyle merkezler, gerçek hüviyetine kavuşmuş oldu.

- Bir zamanlar beş elin parmağını geçmeyen başvuru sayıları, Oktay başkan ve fedakâr ekibinin sayesinde yüzleri, binleri, on binleri buldu.

- Son yıllarda yapılan projelerle, hem ulusal, hem de uluslararası düzeyde üstün başarılara imza atıldı. (Merak edenler internet üzerinden araştırma yapabilirler.)

- BİLSEM’lerde eğitim gören özel öğrencilere yönelik materyaller, öğretmenlere yönelik çalıştaylar, kültürel ve sanatsal faaliyetler ve daha birçok özel çalışma, bu dönem itibariyle başladı ve geleneksel hale getirildi.

Aslında yazacak o kadar çok şey var ki…

Kısaca, BİLSEM’lerin gerçek bir ilim yuvası haline gelmesi işte bu gibi özel insanların gayretleri ve fedakârlıkları sayesinde oldu. Başta Oktay hocamız olmak üzere emeği geçen bütün dostlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

Kıymetli dostlar ve sevgili BİLSEM ailesi,

Bir hocamız bu haberi alınca üzüntüsünü dile getirmiş şöyle bir paylaşımda bulunmuştu:

“Bazıları makamlarından dolayı sevilir; bazılarının makamları da gönüllerdir.”

Evet, biz şunu çok iyi biliyoruz ki,

Oktay Başkan nereye atanırsa atansın, orayı mutlaka güzelleştirir. Orası için de her türlü fedakârlığı yapar. Çünkü onun çalışma azmi, makam beklentisinden değil, gönülleri fethetmesinden ileri geliyor.

Kim, niçin böyle bir karar aldı, onu bilmiyoruz; ama şunu çok iyi biliyoruz ki;

- Gecenin bir yarısında telefon etseniz, hemen geriye dönüş yapan,

- Derdinizi dertlenip, sizi bıkıp usanmadan dinleyen,

- Yeri geldiğinde bir amir, yeri geldiğinde bir abi-kardeş gibi davranan,

- BİLSEM’leri bir adım öteye taşımak için gece gündüz çırpınan bir başkası

Asla “O makama” gelemeyecek...

Çünkü sevmek ve sahiplenmek, fedakârlık ister.

Beş yılını bu özel kurumun mesaisinde harcayan bir eğitimci olarak diyorum ki;

Bu şarkı burada bitmez “Oktay Başkan”

“Mevla görelim neyler

Neylerse güzel eyler”

 

 

 

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Yusuf, Kotan, yazdı;, "Bu, şarkı, burada, bitmez, 'Oktay, Başkan',
Yorumlar
Haber Yazılımı