Haber Detayı
17 Mart 2018 - Cumartesi 10:51 Bu haber 5471 kez okundu
 
Japon Arkeolog Dr. Sachihiro Omura Rektör Çomaklı’yı ziyaret etti
Erzurum’a gelen Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Arkeolog Dr. Sachihiro Omura, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı ziyaret etti.
EĞİTİM Haberi
Japon Arkeolog Dr. Sachihiro Omura Rektör Çomaklı’yı ziyaret etti

Japon Arkeolog Dr. Sachihiro Omura Rektör Çomaklı’yı ziyaret etti

 

ERZURUM (emha) - Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Kulübünün davetlisi olarak "Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Çalışmaları" başlıklı semineri vermek üzere Erzurum’a gelen Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Arkeolog Dr. Sachihiro Omura, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı ziyaret etti.
Ziyarette Dr. Sachihiro Omura’ya, Mimarlık Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Fatma Zehra Çakıcı ve Tarih Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Alparslan Ceylan ile Yrd. Doç. Dr. Oktay Özgül eşlik etti.
Uzun yıllar Türkiye’de yaşadığını ve Atatürk Üniversitesinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten Omura, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde kurulan Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarını da ziyaret ettiğini söyledi.
Dr. Omura, C-14 testleri ve arkeometri çalışmalarının yanı sıra Mimarlık Bölümü’nde açılacak olan Restorasyon ve Konservasyon Yüksek Lisans Programının kurulum aşaması için destek vereceklerini ifade etti.
Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise, Yeni Nesil Üniversite çalışmaları kapsamında Japonya’da ki Üniversitelerle ikili işbirliklerinin yapılması konusunda rol alabileceğini belirten Dr. Omura’ya gerekli girişimleri başlatması konusunda ilk adımı atmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.
Japonya ile işbirliklerinin geliştirilmesi hususunun önemli olduğuna değinen Rektör Çomaklı, iki ülke arasındaki bilimsel köprüyü kuracak olan Dr. Omura’ya teşekkür etti.
Ziyarette, Prof. Dr. Alparslan Ceylan ve Yrd. Doç. Dr. Oktay Özgül, beraber hazırladıkları Atatürk Üniversitesi yayını olan “Eski Çağda Iğdır Kaleleri” isimli kitabı Rektör Çomaklı’ya takdim ettiler.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Japon, Arkeolog, Dr., Sachihiro, Omura, Rektör, Çomaklı’yı, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı