Haber Detayı
09 Kasım 2021 - Salı 15:25 Bu haber 3472 kez okundu
 
Tabyalarda 9 Kasım Buluşması
Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında geçen savaşta 8-9 Kasım 1877’de Erzurum halkının askerlerle birlikte yaptığı şanlı savunmanın yıldönümü törenlerle anıldı. Bu yıl pandemi sebebiyle yürüyüş yapılmadı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Tabyalarda 9 Kasım Buluşması

Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında geçen savaşta 8-9 Kasım 1877’de Erzurum halkının  askerlerle birlikte yaptığı şanlı savunmanın yıldönümü törenlerle anıldı. Bu yıl pandemi sebebiyle  yürüyüş yapılmadı.

Erzurumluların askerle birlikte yaptığı savunma harekatının yıldönümü bugün törenle yad edildi.

Geçtiğimiz yıllarda sabah namazı sonrası yapılan tabya yürüyüşünün yerine bu yıl sade bir tören düzenlendi.

Ayazpaşa Camiinden sabah saatlerinde sala okunması ve halkın tabyalara çağrı anonsunun yapılmasının ardından Aziziye 1 Tabyası’nda saat 10.00’da tören düzenlendi.

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Bayrak şiiri okundu. Yıldönümünün tarihi yönünü ifade eden konuşmanın ardından  Sultan II. Abdülhamit’in Fermanı ve Erzurum Halkına Teşekkür Yazısı okundu.

Bekir Sıtkı Erdoğan’ın Erzurum Tabyalarında, Behçet Kemal Çağlar’ın 93 Harbi isimli şiirlerinin seslendirilmesi, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile sona erdi.

Tören sonrasında Nenehatun’un kabri ziyaret edildi ve Tabyalarda Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı da  bir gösteri sundu.

 

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Tabyalarda, 9, Kasım, Buluşması,
Yorumlar
Haber Yazılımı