Haber Detayı
16 Ocak 2022 - Pazar 17:52 Bu haber 3097 kez okundu
 
Göğebakan TBMM'ye bildirilecek üç isim arasına girdi gözler mecliste
Türkiye Barolar Birliğinde gerçekleştirilen seçimlerde ilk üç aday arasına girdi.
YAŞAM Haberi
Göğebakan TBMM'ye bildirilecek üç isim arasına girdi gözler mecliste

Baro başkanları, Anayasa Mahkemesi üyeliği için serbest avukatlar arasından TBMM’ye bildirilecek üç adayı belirledi. Erzurum Barosu Başkanı Talat Göğebakan,  Türkiye Barolar Birliğinde gerçekleştirilen seçimlerde ilk üç aday arasına girdi.

Afyonkarahisar Baro Başkanı olarak görev yaparken 2010’da AYM üyeliğine seçilen ve yaş haddinden emekli olacak Celal Mümtaz Akıncı’nın yerine üye seçimi yapacak TBMM’ye serbest avukatlar arasından üç aday bildirilmesi için seçim yapıldı.

Türkiye Barolar Birliğinde gerçekleştirilen ve 82 baro başkanının oy kullandığı seçim sonucunda 29 aday adayı arasından TBMM’ye bildirilecek adaylar Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu Üyesi Zülal Erdoğan Bilal ve Erzurum Barosu Başkanı Talat Göğebakan oldu.

Avukatlardan en çok oyu 18 oyla Kenan Yaşar alırken, Zülal Erdoğan 13, Talat Göğebakan ise 11 oy aldı.

TBMM Genel Kurulu, bu üç aday arasından yeni Anayasa Mahkemesi üyesini seçecek. Üç adayın isminin TBMM’ye bildirilmesinin ardından Genel Kurul’da oylama yapılacak.

Birinci tur oylamada üçte iki çoğunluk yani 400 milletvekilinin oyu gerekiyor. Ancak Cumhur İttifakı’nın Meclis’te böyle bir çoğunluğu yer almıyor. İkinci turda ise salt çoğunluk, yani 301 milletvekilinin oyu yeterli olacak. AKP ve MHP’nin oyu bu sayıyı karşılıyor.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Göğebakan, TBMM'ye, bildirilecek, üç, isim, arasına, girdi, gözler, mecliste,
Yorumlar
Haber Yazılımı