Haber Detayı
23 Mayıs 2021 - Pazar 23:44 Bu haber 2687 kez okundu
 
Erzurum Remzi Sakaoğlu BİLSEM'den Dünya çapında başarı
Erzurum-Palandöken Remzi Sakaoğlu BİLSEM öğrencisi İdil BÜYÜKGÖLCİGEZLİ "Çevre Mühendisliği" projesi alanında BÜYÜK ÖDÜLÜ almaya hak kazandı.
TEKNOLOJİ Haberi
Erzurum Remzi Sakaoğlu BİLSEM'den Dünya çapında başarı

Erzurum-Palandöken Remzi Sakaoğlu BİLSEM öğrencisi İdil BÜYÜKGÖLCİGEZLİ ve Danışman Hoca Dr. Okan Tarık KÖMESLİ ve Bilsem Öğretmeni Tuğba Şengül ÖZEKEN BERBER'in "Çevre Mühendisliği" projesi alanında BÜYÜK ÖDÜLÜ almaya hak kazandılar.
 
Dünyanın en prestijli proje yarışmalarından olan ABD’de düzenlenen ISEF Bilim ve Mühendislik yarışmasında Erzurumlu lise 11.sınıf öğrencisi İdil Büyükgölcigezli, Pyracantha coccinea bitkisi kullanılarak atık sulardaki zararlı boyar maddelerin giderilmesine dair araştırma projesiyle “Çevre Mühendisliği” alanında dünya dördüncüsü olarak Türkiye’ye büyük bir gurur yaşattı.

Dünyanın proje yarışmaları bakımından Oscar'ı olarak nitelenen en prestijli yarışması olan ve ABD'de düzenlenen Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışmasına (International Science and Engineering FairI) Erzurum Remzi Sakaoğlu Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden İdil Büyükgölcigezli danışman öğretmeni Dr. Şengül Tuğba Özeken Berber’in rehberliğinde başlamış olduğu çalışmasıyla “Çevre Mühendisliği” alanında büyük ödül kategorisinde dünya dördüncüsü oldu.
 
Dünyanın proje yarışmaları bakımından Oscar’ı olarak nitelenen en prestijli yarışması olan ve ABD’de düzenlenen ISEF’de, SPIE özel ödül kategorisinde Dünya Dördüncüsü olarak seçilen "Çevre Mühendisliği" projesi ile Erzurum-Palandöken Remzi Sakaoğlu BİLSEM büyük bir başarıya imza atmış oldu.
Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör: M.Hanefi İspirli
Etiketler: Erzurum, Remzi, Sakaoğlu, BİLSEM'den, Dünya, çapında, başarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı