Haber Detayı
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 15:21 Bu haber 2470 kez okundu
 
Erzurum'da daire fiyatları 1 milyon TL'ye kiralar 2 bin beşyüze çıktı
Erzurum’da konut Üretimi azaldıkça fiyatlar da yükselişe geçti
EKONOMİ Haberi
Erzurum'da daire fiyatları 1 milyon TL'ye kiralar 2 bin beşyüze çıktı

Erzurum’da konut Üretimi azaldıkça fiyatlar da yükselişe geçti. Döviz kurlarındaki hareketlilik sebebiyle inşaat maliyetlerinin neredeyse ikiye katlandığı Erzurum’da, Sadece konut satış fiyatları değil kiralık daire fiyatları da artış gösterdi. Bin liraya kiralık daire bulmanın adeta imkansız hale geldiği Erzurum’da, milyonluk daire ilanları boy göstermeye başladı. Şehir plancıları, Erzurum’daki konut fiyatlarının yükselişine tek sebep olarak maliyetlerin yükselmesinin gösterilemeyeceğini dile getirdi. Şehir plancıları fiyat artışlarının arz ve talep ile doğrudan ilgili olduğunun altını çizerek, “Erzurumda konuta olan talep çok fazla ancak bu talebe karşılık arz yetersiz kalıyor, yani yeterli konut üretilemiyor” diye konuştu.

 

KONUT ÜRETİMİ YETERSİZ KALDI

Erzurum’da son yıllarda çok yoğun bir biçimde kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğünü hatırlatan Şehir plancıları, Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla eşzamanlı bir biçimde konut üretiminin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Erzurumdaki asıl sorun işte bu oldu. Şehir merkezinde çok yoğun kentsel dönüşüm çalışmaları yürütüldü ancak buna mukabil yeterli düzeyde konut üretimi yapılamadı. Son üç yıldır inşaat sektöründeki durgunluğu da bunun üzerine eklediğimizde, Konut krizi maalesef kaçınılmaz oldu. Şu anda Erzurumda herkese ve her keseye uygun konut bulmak neredeyse imkansız. Şehirde milyonluk konutlar boy göstermeye başladı. En ucuz daire 250 300.000 TL’den başlıyor. Bu rakamlar kolaylıkla karşılanabilecek rakamlar değil. Banka faizleri çok yüksek ve kredi kullanımına gösterilen ilgi çok az. Bu ve bunun gibi daha bir çok sebepten dolayı Erzurumda konut fiyatları çok hızlı bir yükselişe geçmiştir. Evleri kentsel dönüşümü uğradığı için yeni bir konut edinme ihtiyacı olanlar Ne yazıkki bu ihtiyaçlarını giderememişlerdir, gideremez hale gelmişlerdir” diye konuştular.

 

DEVREYE MUTLAKA TOKİ GİRMELİ

Bu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için TOKİ’nin Mutlaka devreye girmesi ve ucuz konut üretimi gerçekleştirmesi gerektiğini vurgulayan şehir plancıları, “Konut fiyatları ile ilgili olarak Piyasalardaki dengeyi ancak TOKİ sağlayabilir. Bir an önce ucuz konut üretimine geçilmez ise, Fiyatlardaki tırmanış devam edecektir. Kaldıki fiyat artışı sadece konut satışları üzerinde değil, Kira ücretlerini bile etkilemektedir” dediler.

 

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Erzurum'da, daire, fiyatları, 1, milyon, TL'ye, kiralar, 2, bin, beşyüze, çıktı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı