Haber Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 02:33 Bu haber 2297 kez okundu
 
Altınok AGİT PA toplantısında Ermenilerin ağzının payını verdi
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİT PA) Kış Oturumu 24-25-26 Şubat tarihlerinde Kovid-19 salgını sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir.
DÜNYA Haberi
Altınok AGİT PA toplantısında Ermenilerin ağzının payını verdi

ANKARA (EMHA)- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİT PA) Kış Oturumu 24-25-26 Şubat tarihlerinde Kovid-19 salgını sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir.
24 Şubat’ta Daimi Komite, bugün ise Genel Kurul toplantısı başarıyla gerçekleştirilmiştir. AGİT PA Türk Delegasyonu üyeleri de toplantıya katılım sağlamıştır.
Özellikle dün katıldığımız Daimî Komite toplantısında, Ermeni Delegasyonu ülkemizi karalamaya yönelik asılsız iddialar öne sürerek ülkemize saldırdı.
Ancak bu iddialara gerekli cevaplarımızı ziyadesiyle verdik. Türkiye’nin yakın çevresinde ve tüm dünyada sürdürülebilir barış ve istikrar için gerekli adımları atmaya her zaman hazır olduğunu vurguladık. Bu irademizi kardeş ülke Azerbaycan’ın 30 yıl önce kaybettiği toprakları geri almak için geçtiğimiz yıl Eylül ayında başlattığı ve sonunda muzaffer çıktığı harekât esnasında da gösterdik. Azerbaycan’a olan desteğimiz sadece sahada değil AGİT PA gibi uluslararası platformlarda da en güçlü şekilde devam edecektir. Bu destek sadece yakın ilişkilerimizle değil, uluslararası hukukun da Azerbaycan’ın haklılığını teyit etmesi ile ilgilidir. Ermenistan’ın uzlaşmaz ve yıkıcı politikalarını değiştirerek barışı hedefleyen bir yolda doğru adımlar atacağını umuyoruz. Bu hususu da toplantıdaki Ermeni meslektaşlarımıza ifade ettim ve sulh yolunu seçmelerinin kendileri için de iyi olacağını anlattım.
Tüm uluslararası toplantılarda olduğu gibi AGİT PA bünyesinde de belli başlı konularda ülkemize yönelik temelsiz saldırılar gerçekleştirilebilmektedir. Şu ana kadar yaptığımız toplantılarda böyle bir durum gerçekleşmemiş olsa da bizler teyakkuzdayız ve terör örgütlerinin bu platformları kullanarak kara propaganda yapma çabalarına izin vermeyeceğiz. Gerçekleri her platformda olduğu gibi burada da anlatmaya devam edeceğiz.
Değerli Basın Mensupları,
Bugün gerçekleştirilen Genel Kurul toplantılarında AGİT Dönem Başkanlığı görevini üstlenen İsveç’i ve Dışişleri Bakanı Ann Linde’yi (Okunuşu: En Linde) tebrik ettik. Kendilerine terörizm ile mücadelede ve Avrupa’da yükselen İslam karşıtlığına karşı ne gibi tutumları ve çalışmaları olacağını sorduk ve bu konulardaki hassasiyetimizi dile getirdik.
AGİT PA gibi parlamenter diplomasinin etkin olarak kullanıldığı platformlara önem veriyoruz. Kovid-19 salgını sebebiyle uzaktan da olsa gündemi takip etmeye devam edeceğiz. İşbirliği ve diyalog en önemli araçlarımız olmaya devam edecektir.
 
Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Altınok, AGİT, PA, toplantısında, Ermenilerin, ağzının, payını, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı