Haber Detayı
22 Mayıs 2018 - Salı 23:24 Bu haber 8386 kez okundu
 
Ak Parti Erzurum Adaylarının Özgeçmişleri
Ak Parti'in Erzurum Listesi bellioldu.İşte 27.Dönem milletvekil, adaylarının özgeçmişleri
SİYASET Haberi
Ak Parti Erzurum Adaylarının Özgeçmişleri

Recep AKDAĞ

8 Mayıs 1960'ta Erzurum'da doğdu. Baba adı Yahya, anne adı Zekiye'dir.

Tıp Doktoru ve Öğretim Üyesi; Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman oldu.

Londra'da kan hastalıkları üzerine çalıştı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde Başhekim Yardımcılığı, Satınalma Komisyonu Başkanlığı ve Tıp Dergisi Editör Yardımcılığı; Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinde Müdür Yardımcılığı, AK PARTİ Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında Öğrretim Üyesi olarak ders verdi.

100'ün üzerinde makalesi ve tebliği yayımlandı.

22, 23 ve 24. Dönemde Erzurum Milletvekili seçildi. 58, 59 ve 60. Hükümette Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. Başbakan Yardımcısıdır.

İyi düzeyde İngilizce bilen Akdağ, evli ve 6 çocuk babasıdır.
 

Zehra TAŞKESENLİOĞLU


1972 yılında Erzurum da doğdu. 1995 Uludağ Üniversitesi İ..B.B.F den mezun oldu Aynı yıl Marmara Üniversitesinde İktisat ana bilim dalında mastera başladı . 1997 yılında Gümrük Birliğinin Otomotiv Sektörüne etkisi tezini hazırlayarak mezun oldu . 1998 yılında Sürekli Eğitim Merkezinden Mezun oldu. 2001 Yılında ABD doktora çalışmalarına başladı halen tez aşamasında dır. 2006 yılında Bahçeşehir Üniversitesin de AB İlişkileri masterına başladı . Düzenyeleyici Etki Analizlerinin Müzakere Sürecinde ki Önemi ve Katı Atık Entegre direktifi uygulması konusunda tez çalışmasına devam etmektedir. 2005 yılında ENTO dan Proje Yönetimi Eğitimlerini aldı. 1995 Yılından İtibaren yerel yönetimlerde Çalıştı. İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. yöneticilik yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu. 1996 HABİTAT 2 zirvesi için oluşturulan organizasyon ekibinde yer aldı. 1997 yılında itibaren AB bölgesel Politikası , Enerji Politikası ve Türkiye’ nin uyumu konusunda çeşitli araştırmalarda bulundu. Akif iş Gücü projesinde danışman olarak çalıştı. 2005 yılından itibaren Türk Yerel Yönetimlerinde ilk olan Yerel Kalkınma ve AB ilişkileri koordinasyon Merkezini Zeytinburnunda kurdu. Bu proje 2006 Nisan Ayında Belediyeler Arası Yapılan yarışmada ödül aldı.. Akif iş Gücü projesinde danışman olarak çalıştı Yenileşme ve Değişim İçin Türkiye de Sosyal Diyalog Güçlendirilmesi Hibe Programı Çerçevesinde Yürütülen Sosyal Diyaloga Doğru İlk Adımlar Projesinin Koordinatörlüğünü yürüttü. Türk Psikologlar Derneği tarafından Yürütülen Türkiye Üreme Sağlığı Projesi çerçevesinde Menopoz ve Andropoz Projesinde görev aldı. Dünya Bankası tarafından finanse edilen İSMEP projesinde danışman olarak görev almaktadır. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve Kamu Kuruluşlarında AB mali Yardımları ve Proje Döngü Yönetimi Eğitimleri vermekte , kamu kuruluşları ve yerel yönetimlere Danışmanlık yapmaktadır.

Selami ALTINOK

1966 yılında Erzurum İli Narman İlçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Erzurum'da tamamladıktan sonra, 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne girdi. 1988 yılında üniversiteyi bitirdi. 1989 yılında Erzincan'da Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bir yıl süreyle İngiltere'de bulundu.
Kayseri Akkışla İlçesinde Kaymakam Vekilliği, Tokat Almus, Bitlis Güroymak, Van Erciş, Samsun Terme ve Antalya Serik ilçelerinde Kaymakamlık yaptıktan sonra Erzurum İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine atandı.

Van 100. Yıl Üniversitesinde Yakın Çağ Tarihi üzerine Yüksek Lisansını tamamladı. 3 Ağustos 2012 tarihinden Aralık 2013 tarihine kadar Aksaray Valisi olarak görev yaptı. 2014/5916 sayılı kararname ile Merkez Valisi olarak vekaleten İstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne atandı. 29 Ağustos 2015 – 24 Kasım 2015 tarihleri arasında 63. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

30 Kasım 2015 – 18 Aralık 2015 tarihleri arasında Bakanlık Onayı ile Bakan Yardımcısı olarak vekaleten görevlendirilmiştir.  18 Aralık 2015 tarihli ve 29566 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan atama Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanmıştır. 10 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2016/9158 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Emniyet Genel Müdürü olarak atandı. Sayın Selami ALTINOK, Gülhan ALTINOK (Mühendis/Hakim) ile evli olup iki erkek, bir kız çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.
 

İbrahim AYDEMİR
26 Şubat 1962'de Erzurum'da doğdu. Baba adı Tayfur , anne adı Neriman'dır. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Mezuniyet sonrası bir müddet Mali Müşavir olarak serbest çalıştı. Bu alanda Sakarya Üniversitesi'nden aldığı eğitim sonrası Bağımsız Denetçi oldu.
Erzurum'un köklü yayın organı ERZURUM Gazetesinin sahibi ve yine Erzurum'un ilk yerel TV'si Kanal 25'in de ortağıdır. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi olan Aydemir'in aynı zamanda Ulusal çok sayıda gazetede makale ve fıkraları yayınlanmıştır.

Özel Hastane yönetim kurulu başkanlığı ile beraber 3 dönem Doğu Anadolu Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Aydemir, eş zamanlı olarak Doğu Anadolu Basın Konseyinin Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığını da yaptı.

AK PARTİ'nin kuruluş aşamasında partinin Erzurum Kurucu İl Yönetiminde Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Sosyal, siyasal, iktisadi ve kültürel içerikli 6 adet basılmış eseri bulunmaktadır.

25 . dönemde Erzurum Milletvekili seçildi. Türkiye-Gine Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Genel Merkez İnsan Haklarından sorumlu Başkan Yardımcısıdır.

Aydemir, İngilizce bilmektedir.
 

Zafer TARIKTAROĞLU
1981 yılında Erzurum'da doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini Erzurum'da tamamladı. Lisans eğitimini Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesinde; Yüksek Lisans eğitimini Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı.

Ak parti Erzurum İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği, Ak Parti Erzurum İl Gençlik Kolları Üniversiteler Başkanlığı, Ak Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Üniversitelerden Sorumlu 26 ilin Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliği'nde bulundu. Afrika Anadolu Derneği'nde 2014 yılında beri Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

Youth Exchange (Gençlik Değişimleri) kapsamında Polonya, Avusturya, İsviçre, Slovakya, Almanya'daki programlara Türkiye'yi temsilen katıldı.

Tarıkdaroğlu, evli ve ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.
 

Fazilet Dağcı ÇIĞLIK
 Fazilet Dağcı Çığlık, 1973'te Erzurum İspir'de doğdu. Babasının adı İlhami, annesinin adı Mahize'dir.
Bilgisayar Mühendisi; Zürich Winterthur Teknik Üniversitesi (Zurich University of Applied Sciences) Bilgisayar ve İletişim Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

İsviçre Winterthur Sigortası IT Bölümünde (enformasyon/teknoloji), Zürich Hava Limanı Stratejik Bilgi İşlem proje yönetiminde ve Zürich Kanton Bankasında çalıştı. Zürich Dietikon Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında Türk vatandaşlarının haklarına yönelik danışmanlık görevlerinin yanı sıra İsviçre Erzurumlular Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

23. Dönem Erzurum Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Sözcülüğü, TBMM Türkiye-İsviçre Dostluk Grubu Kurucu Başkanlığı, Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanlığı ve Dünya Kadın Parlamenterler Birliği Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 24. Dönemde Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanlığı görevini yeniden üstlendi.

Almanca, Fransızca, İngilizce veİtalyanca bilen Dağcı Çığlık, evli ve 2 çocuk annesidir.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Ak, Parti, Erzurum, Adaylarının, Özgeçmişleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı