Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 18:05 Bu haber 2128 kez okundu
 
AİÇÜ’lü Akademisyenler karı sanata dönüştürdüler
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Güney Afrika’nın incisi gibi kıymetli olan, bereket ve masumiyetin sembolü karın üniversite bünyesindeki akademisyen ve öğrencilerin elinde sanat şaheserine dönüştüğünü, yapılan eserlerin büyük beğeni topladığını söyledi.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
AİÇÜ’lü Akademisyenler karı sanata dönüştürdüler

AİÇÜ’lü Akademisyenlerin Yaptığı Kar ve Buzdan Eserler Büyük Beğeni Topladı

AĞRI (EMHA)- Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Güney Afrika’nın incisi gibi kıymetli olan, bereket ve masumiyetin sembolü karın üniversite bünyesindeki akademisyen ve öğrencilerin elinde sanat şaheserine dönüştüğünü, yapılan eserlerin büyük beğeni topladığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ağrı Kalkınma Eğitim-Kültür Vakfı ve İbrahim Çeçen (IC) Vakfı işbirliği ile Küpkıran Kayak Tesislerinde gerçekleştirilen 1. Ağrı Kar ve Buz Festivali’nin açılış programına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan YAVUZ, Ağrı Valisi Dr. Osman VAROL, Ağrı Belediye Başkanı Savcı SAYAN, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT ile davetliler katıldı. Kayakçıların yaptığı meşaleli kayak gösterisi sonrası kar ve buzdan yapılan her biri 10 metre uzunluğundaki İshak Paşa Sarayı, Nuh’un Gemisi, Hamur Kümbeti ve Kaya Mezarlık heykelleri ile Türk Bayrağı enstalasyonunu gezen davetliler, eserlere yoğun ilgi gösterdi.

Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, üniversitedeki akademisyenler ile genç sanatkârların kar ve buzdan yaptıkları eserlerin, birer sanat şahaseri olduğunu belirtti. Prof. Dr. KARABULUT, “Nuh'un Gemisi, Türkiye ve dünya için sembol bir öneme sahiptir. Bilginler ‘Güney Afrika'nın incisi ne ise Ağrı’nın Ağrı Dağı, karı da odur’ demişlerdir. Bundan sonra bereket ve masumiyetin simgesi olan karı, sanatsal faaliyetlerde değerlendireceğiz. Ağrı Dağı’nı ve Nuh’un Gemisi’ni Ağrı’nın gelişiminde ve ülkemizin tanıtımında sanatsal yönü ile de ortaya koyacağız” diye konuştu.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: AİÇÜ’lü, Akademisyenler, karı, sanata, dönüştürdüler,
Yorumlar
Haber Yazılımı