Cumartesi, 24 Haziran 2017

"Mehdi" sözlükte, "kendisine rehberlik edilen" veya hidayete erdirilen ya da hidayete vesile olan" anlamlarına gelir.

Mehdi (A.S) kimdir, çıkış alametleri nelerdir? Bunlar her Müslümanın hatta farklı dinlerin insanlarının dahi haberdar olduğu bir meseledir. Buna girmeyeceğim. Buraya kadar sıkıntı arz edecek bir durum da yok, asıl sıkıntı; biz tembel Müslümanların kendimizi her şeyden ve çağın gelişmelerinden geri çekip çareyi, kurtuluşu Mehdinin gelmesin de görmemizde.

Bakın açık söylüyorum evet Mehdi beklemek İslam inancında vardır bunu inkâr edemeyiz lakin hiç bir şey yapmadan hepten Mehdi beklemek, kös kös oturup nasıl olsa Mehdi gelecek deyip kâfire boyun eğmek çağın gerisin de kalmak, her gün binlerce Müslümanın savaş, açlık vb. durumlardan ölmesinden sadece rahatsızlık duyup eli kolu bağlı oturmak büyük bir inançsızlıktır. Çünkü İslam’ın "çalış" emrini hiçe saymak oluyor bu yanlış tutum. Peygamber efendimiz ise "Hiç ölmeyecek gibi dünyaya, yarın ölecek gibi ahirete çalışın" demiyor mu?

Bir de bakalım kimler kimi Mehdi olarak bekliyor ve kimleri Mehdi niteleyip sayıyor:

1)İlk olarak İranlıların ruhani liderleri Humeyni’yi mehdi olarak bilmesi ( Humeyni'nin Mehdi oluşu 12 imamdan kaybolanın o olduğu yönünde söylentiler bir takım tutumlar mevcut İran' da) lanse etmesi. 2)Gülen Cemaatinin şeytanın yaveri Gülen'i Mehdi bilmesi, ve taparcasına sahiplenmesi. Sapkınlığın da sapkınlığı haline getirmesi.

3)Kimisine göre o Atatürk'tü ve geldi önce Türkiye'yi ve ardından İslam’ı kurtardı ve gitti. Bazı sapkın Kemalistlerin Atatürk'ün heykeline dua ve secde etmesi buradan kaynaklanıyor olsa gerek.

4)Birçok tarikat ve cemaat adı altında ki yapılanmaların kendi önderlerini Mehdi bilmesi. Bunlara son heceleri "cı,ci,cu,cü" ile biten birçok cemaat dahildir. Daha fazla ayrıntıya ve örneğe girmeye girmeden burada kesmenin doğru olacağını düşünüp asıl mevzuya gidelim.

                                                                  …

Görüldüğü üzere tembel, pörsümeye yüz tutmuş, hodgâm, müflis İslam toplumu rahatını bozmadan ve hiçbir şey yapmadan oturduğu yerden ya sapkınlığından ya da beynini nadasa bırakmakdan ötürü çeşitli Mehdiler icat ediyor veya bekliyor. Ve bazen iş o kadar gülünç bir hal alıyor ki, bazı geri zekâlılar kendi önderlerini hiç benzemediği halde fiziksel görünüş olarak orasından burasından benzetip Mehdi dedikleri oluyor. Kıyamet alametlerini mehdinin çıkış alametleri olarak lanse ediliyor.

Evet, Mehdinin geleceğine dair rivayet ve hadisler mevcut. Ve konuda Mehdi'nin zuhurunu haber veren çeşitli ilim sahipleri; Ebû Davûd, Tirmizî, Ibn Mace, Bezzâr, Hâkim, Taberanî, Ebû Râbî vb. şeklindedir. Evet, Müslüman olarak elbette ki Mehdi bekleyeceğiz bu bir inanç meselesidir, fakat benim canımı sıkan oturduğu yerden çalışmadan İslam’ın emirlerini bilmeden ve her geleni Mehdi bilip Mehdi beklemek sapkınlığıdır.

Ey Müslüman!

Artık uyan, yetmedi mi asırlar süren uykun. Kurtuluşu hepten Mehdiden mi bekleyeceksin. Dünya’ya ve her gün zulüm altında ölen din kardeşine sırt dönüp nasıl olsa Mehdi gelir mi diyeceksin. Bekle bakalım bekle Mehdi mi gelecek yoksa Haçlı bütün topuyla tüfeğiyle son nefesini de almak için tepende mi bitecek…

Evet, ablalar abiler var mı başka Mehdi bekleyen?

Yorumlar   

+1 #1 ismail 15-05-2017 00:20
Ağzına sağlık .
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Palandöken Belediyesi
Aziziye Belediyesi