Pazar, 23 Temmuz 2017

Muallim, mesleği bilgi öğretmek olan kimsedir.

Peki muallim tanımdaki gibi dar kapsamlı mıdır? Değildir elbette. Ama maalesef diğer toplumlarda görülen saygınlığın aksine bizde muallim; artık bir meslek olarak sayılmamakla birlikte işe yaramaz, boynu bükük, müdür ve öğrenci kölesi, faydasız ve vasıfsız küçük bir memuriyete itilen içler acısı bir halden ibarettir. "Peki İşinin hakkını veren bir muallimin toplumdaki rolü nedir, asıl muallim kimdir ?"

-Milli ruhunun kurucusu ana temsilcisi

-Öğrencileri köhne bir neslin hodkam arzularının peşinde hipnoz olmaktan kurtaran

-Geleceğin mimarı -Toplumum en temel yapı taşı -Medeniyet kuran

-Öğrenciye üst düzey düşünebilme yetisinde maddi ve manevi randuman veren

-Ecdadımızdan en büyük miras olan; yediden yetmişe bütün insanımızda varola gelen o müthiş "zekayı" hamur gibi işleyen ona şekil veren

-Genç kuşaklara yol açan, yol gösteren, onlardaki cevheri toprağa gömmelerine engel olan, hep muallimdir, böyle de kalacaktır. Gençlik geleceğin tohumudur. Bu tohumu doğru eğitim yöntemleriyle ve iyi bir muallimle toprağa ekmezsek onu en iyi bahçıbvan titizliğiyle yetiştirmezsek yarınlarımız karanlık ve bugünlerin devamı belki de daha bir beter halde olacaktır.

-Peki Neden geleceğin mimarı muallim? Çünkü bireyler -üniversiteyi de katarsak

-16 yıl boyunca muallimin kaptanlığı eşliğiyle yılda 180 gün okula teslim ediliyor... Bu süreç çocukluk ve gençlik devresini kapsıyor, boş kaset -levha demiyorum, insanın doğuştan bir takım bilgilerinin varolduğuna inananlardanım- gibi olan ve doldurulmayı bekleyen, genç, çocuk kendisine ne verilirse ruhunu, fikriyatını ona göre şekillendirdiği için bu yüzden geleceğin kurucuları öğretmendir.. Muallim sadece kuru, tek düze bir memur değildir.

Muallim genç ruhları adeta bir demirci gibi örs üzerinde döverek işleyendir.Kendisine verilen vazifeyi gözlerini kapayarak yapan, tek gayesi kendisine verilen program müfredatını sene sonuna kadar bitirmeye çalışan kişi muallim değil de kukla ve papağandır, hatta yalnız dersini iyi anlatan bilgili talebe yetiştirebilen muallim de vazifesini başarmış sayılamaz.

-Çok acı bir durumdur ki "Alimin atının ayağından sıçrayan çamurdan şeref payı çıkaran" hükümdarlardan, öğretmeni siyasi malzame olarak kullanan seçim zamanlarında atama sayısında rekor kırılmasından söz ediyorum- yettiğine yeten yetmediğine de bir taş atan yöneticilerin inisiyatifine terk edilmiş bir haldedir, o kutsi meslek.

-Bakın Fatih Sultan Mehmed Han'a konstantineyi aldırttan, Stephan Hewking'i o büyük dehayı oluşturan Matematik hocası, İskenderi kendi terimiyle "yerden göğe yükselten", hep muallimlerinin o sihirli dokunuşu olmuştur. Ayrıca Yunan medeniyeti oluşturan feylesoflar, Çin medeniyetine, edebiyatına, eğitimine şüphesiz en büyük katkıyı sağlayan Konfüçyüs, ümmeti olma şerefine nâil olduğumuz Peygamber efendimiz, Selçukluyu yücelten Nizam-ı mülk vb. hep muallimdir... Kimisi ilk muallim kimisi toplumda muallimlik pozisyonunda olan aydınlarlardır.  "Gençliği devlet kendi eğitim yuvalarıyla muallimleriyle yetiştirmezse gençlerin cemaat adı altında dini istismarcıların, menfaatçi ham yobazların maşası olması kaçınılmazdır."  Bir neslin kurtuluşunu milletçe ortak düşlerimizin gerçekleşmesini ancak muallimin yükselmesinde aramak lazımdır.

-Millet ruhunu yapan öğretmendir.Öğretmenin düşmesi milletin düşmesi, milli ruhun yıkılması demektir.Yeni bir nesli adam etmekte onları hippi nesiline terketmekte maarifin elindedir. Eğitim sisteminin iflas halinde olması gibi maarif sisteminin de ruhsuz hayattan kopuk hal aldığı bariz bir şekilde ortadadır.

-Muallimin toplumdaki pozisyonunu, görev ve yükümlülüklerini, toplumda neden en değer verilmesi gereken meslek olduğunu yazmakla bitiremez, söylemekle nefes yetiştiremeyiz.

-Muallim yeni nesli yalnızca "yemini ve yerini iyi bilen sığır" pozisyonundan çıkaracak yeni nesli yetiştirecek çoban, mimar, sanatkardır... Muallim kimdir, toplumdaki yeri nedir ve ne olmalısı gerektiğinden bahsettik. Son olarak Albert Aisteinde dediği gibi: "Öğretmenlerin ihmal edildiği bir ülke intihar ediyor demektir."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile