Pazartesi, 26 Haziran 2017

 

PROF. DR. ALPASLAN CEYLAN’DAN ALMANYA ERMENİ SOYKIRIM TASARISINA SERT TEPKİ

ERZURUM (erzurummedya) - Almanya’da Federal Meclisin "Ermeni soykırımı" iddialarını tanıyan tasarıya onay vermesine tepkiler devam ediyor.
Güneş Vakfı Genel Başkanı Ardahan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Doğu Anadolu’nun birçok yerinde Ermeniler’in Türker’e yaptıkları toplu katliamların izlerinin olduğunu söyledi. Ceylan, Kars ve Ardahan yöresi de İstiklal Harbi sırasında Ermeni zulmünü fazlası ile yaşayan bölgemizdir. Dolayısı ile Almanya’nın meclisten oyladığı bu tasarı her şeyden önce tarihte hoşgörüsü ile tanınmış Türk Milleti için büyük bir haksızlık ve tarihin saptırılmasıdır.” dedi.
Ermenistan sınırına çok yakın bir yerde bulunan Ardahan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı da olan Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, “Almanya gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden birini böylesine tarihi gerçeklerden uzak bir tasarıyı mecliste oylaması tarih adına utanç verici bir durumdur” dedi.
Almanya Parlamentosunda Hristiyan Birlik Partileri, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller'in birlikte hazırladığı karar tasarısı, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlayan Türk asıllı Cem Özdemir ve tasarıya imza koyan diğer milletvekillerini Ardahan’a davet eden Ceylan, “Buraya gelip gerçek tarihle yüzleşebilirler” ifadelerini kullandı.

ALMANYA’YA BİR TEKPİ DE MÜSİAD’DAN...

 Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Başkanı Taner Bayır, Alman Federal Parlamentosu’nun 1915 olaylarına ilişkin tasarıya onay vermesini kınadı.

Almanya Federal Parlamentosu’nun almış olduğu kararın; uzlaşmaya değil soruna ve çatışmaya hizmet edeceğini savunan MÜSİAD Erzurum Başkanı Taner Bayır, yazılı bir açıklama yaptı.
Başkan Bayır, yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Alman Federal Parlamentosu’nun 1915 olaylarıyla ilgili tasarıyı onaylamasını anlaşılmaz buluyoruz. Anadolu’da 1. Dünya Savaşı koşullarında yaşanan ve belirli bir halkı ortadan kaldırmak amacıyla hiç bir ilgisi bulunmayan hadiselerin, Almanya tarafından soykırım olarak tevil edilmesi anlaşılamaz. Almanya gibi, ülkemizle tarihi, siyasi, kültürel ve ekonomik bakımdan yoğun ilişkileri bulunan bir ülkenin parlamentosunda, bu iddiaların tartışma kabul etmez birer gerçekmiş gibi kamuoyu kanaatine dayatılmasına neden olacak ve toplumlar arasında husumet oluşturabilecek kararların alınması, ülkemizin attığı adımların aksine çözüme ve uzlaşıya değil, soruna ve çatışmaya hizmet eder. Gerek Almanya Parlamentosu’nun aldığı bu kararı, gerekse lobilerin ve travmaların biçimlendirdiği anlayışını kınıyoruz.
İş alemi olarak, yoğun ticari ilişkilerimizde ve Almanya’yla bugüne kadar süregelen birlikteliğimizde ciddi sıkıntılar yaşanacağı endişesindeyiz. Bu siyasi kararın, özellikle varlıklarıyla ekonomisine ve kültürüne katkı sağlayan 3 milyondan fazla Türk ve Türk asıllı Alman vatandaşımızın yaşamını ve Türk ile Alman toplumları arasındaki ilişkiyi zedelememesini umuyoruz.”

DUMAN: ALMAN MECLİSİ’NİN KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR

 Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, Almanya Federal Parlamentosu'nun 1915 olaylarıyla ilgili Yasa Tasarısı’nı onaylamasını kınadıklarını belirterek, “Bu karar, yok hükmündedir.” dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin daha çok artarak gelişmesi gereken bir dönemde böyle bir yasanın Alman Parlamentosu’ndan geçmesinin tarihî bir hata olduğunu belirten Duman, konuya ilişkin yaptığı yazılı basın açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Almanya Federal Parlamentosu'nun 1915 olaylarıyla ilgili Yasa Tasarısını onaylamasını kınıyor, yasayı yok hükmünde kabul ediyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha çok artarak gelişmesi gereken bir dönemde böyle bir yasanın Alman parlamentosundan geçmesi tarihi bir hatadır. Bu tasarıların sömürgeci geçmişleriyle milyonlarca insanı katletmiş ABD, Fransa gibi ülkelere ilaveten şimdi de Nazilik ve faşizm gibi yakın geçmişinde acımasız despotik yönetim şekli insanlığa sayısız ölümler armağan etmiş(!) Almanya’dan gelmesi çelişkinin de ötesinde gülünçtür. 5 milyondan fazla soydaşımızın yaşadığı Almanya’nın bu kararı akli, vicdani, kültürel ve tarihi dayanaklardan yoksundur; tarih ve toplum nezdinde gerçek bir karşılığı yoktur. Almanya Federal Parlamentosu’nun Namibya’dan Holokost’a uzanan utanç dolu sicilin şuur altını ele vermesi yönüyle yorumlanabilecek olan bu karar, dostluğu yaralayıcı amaca hizmet eden niteliği ile stratejik de değildir. Bu vasfıyla, karar, iki devletin, ülke ve toplumun güven duygusuyla daha da geliştirilmesi gereken sıcak ve samimi ilişkilerine zarar verir. Bu karar, başta ekonomi olmak üzere, hayatın her alanında, kalkınmasına katkı veren milyonlarca Türk’ü rencide etmesi bakımından olumsuz bir havanın esmesine neden olacaktır. Aidiyet ve kimliğini sorgulamaksızın insana değer veren bir medeniyetin mensupları olarak, bizim geçmişimizde soykırım diye bir hadise meydana gelmemiştir. İnanç ve medeniyet değerlerimiz böyle bir cürüm ve faciaya izin vermez. Her zaman hakkın ve hakikatin yanında olmayı şiar edinmiş Memur-Sen olarak, bırakınız geçmişi, Suriye’de, Irak’ta, Arakan’da, Mısır’da dünyanın başka coğrafyalarında hâlâ yüz binlerce insanı bütün bir dünyanın gözünün içine baka baka katleden, milyonlarcasını yerinden yurdundan eden anlayışın, bu gayri ciddi ve gayri ahlâki tavrını kınıyor, bu kararı tanımadığımızı deklare ediyoruz”

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Palandöken Belediyesi
Aziziye Belediyesi