Pazar, 23 Temmuz 2017

Türkiye Gazetesi başyazarı, eski milletvekili ve tarih yazarı Yılmaz Öztuna, 82 yaşında iken solunum yolları hastalığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 4 günlük tedavinin ardından hayatını kaybetti. İstanbul Konservatuarı, ardından 7 yıl kaldığı Fransa’da Paris Konservatuarı ve Sorbon Üniversitesine devam etmiştir.

     Yeni çıkarmaya başladığı Hayat Tarih Mecmuasının 2. sayısını 1965 yılında gazete bayiinde görmüş ve kapandığı güne kadar yıllarca abonesi olmuştum. Almakta geç kaldığım ilk sayının 2. baskısının yapılması, derginin yayıncıları tarafından dahi beklenmeyen bir ilgiyle karşılandığını göstermekteydi.

     Yılmaz Öztuna’nın pek çok eseri var fakat bunlardan önemlileri olan Türkiye Tarihi adlı 12 ciltlik eserini de gene aynı yıllarda, sanıyorum ay ay çıktığında almış ve hemen okumuştum. Kitaplığımda yer alan 2 ciltlik Türk Musikisi Lügati ve 5 cildi bulunan geniş hacimli Hanedanlar adlı eserlerini ise tamamen değil, sadece ilgimi çeken kısımlarını okuduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü bunlar ortalama okuyucunun seviyesinin çok üzerinde, ancak konuyla ilgilenen profesyonel okuyucular için hazırlanmış, yüksek birikim ve ihtiyaç gerektiren üstün bilimsel eserlerdi. Diğer tanınmış eserleri arasında “Bir darbenin anatomisi”, “Türk tarihinden yapraklar”, “Osmanlı Padişahlarının Hayat Hikâyeleri”, “Türk tarihinden portreler”, “Tarih sohbetleri 1-2-3”, “Osmanlı Devleti Tarihi 1-2”, “Tarih ve Politika Ansiklopedisi”, “Büyük Osmanlı Tarihi” sayılabilir. 1974-1980 yıllarında, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yayınlanan Türk Ansiklopedisi'nin genel yayın müdürü oldu ve K harfinden T harfine kadar olan ciltlerin yayınlanmasına nezaret etti. Pek çok radyo ve televizyon programları hazırladı. Kaç makale yazdığını bilemiyoruz fakat ilk makalesi 13 yaşında, ilk kitabı ise 15 yaşında iken basıldı.

     Tarihi sevdiren adamdı.  
     İş hayatına 1960’da Hayat Mecmuası'nda başladı, 1 yıl sonra 8 sayfalık kültür sayfalarının yazı işleri sorumlu müdürü oldu, daha sonra genel yayın müdürü.. 1965'ta yayınlanmaya başlanan Hayat Tarih Mecmuası'nın yayın müdürüydü. Her sayıda bir yazısı yayınlanır, doğal olarak kapak sayfası olurdu. Derginin aylık tirajı 450 bine kadar tırmandı ki bu ulaşılması güç bir rakamdır. Dergi, toplumda tarihe olan ilgiyi ve sevgiyi arttırdı. Klasik tarihin dışında popüler konularla da ilgilendi ve künyesinde yazdığı gibi “kültür dergisi” görünümünü korumaya çalıştı. Dergi daha ziyade muhafazakâr, milliyetçi ideolojik kimlik taşıyordu. “Batı medeniyetçisi, fakat Türk ve İslam tarih ve kültürüne saygılı kalarak Türklük şuurunu geliştirmek” şeklinde özetlenebilen Ziya Gökalp çizgisindeki derginin yayın politikası ve ideolojik yöneliminin arkasında Genel Yayın Müdürü Yılmaz Öztuna'nın etkisi vardı.

     Pek çok önemli derneğe kurucu veya üye olmuştur. Bunlardan size sadece Yahya Kemal'i Sevenler Cemiyetini söylemek istiyoruz. Etkilendiği kişiler arasında Yahya Kemal ve Hüseyin Nihal Atsız sayılabilir.

     Altmışbeş yıl boyunca hemen her gün yazmak… Bu zor işi başarmış bir yazardı. Allah rahmet eylesin.

 

 

 

 

   

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile