Perşembe, 30 Mart 2017

Sus! Susmadıkça Bu Keşmekeş Sürecek!

Hep siyasetçilerin, hep yöneticilerin, hep önde yürüyenlerin şerefliliğini yahut şerefsizliğini sorgular, üzerinde yorum yapar ve ‘altındaki ateş sönse de kaynamaya devam eden tencereler misali’ durmakta, susmakta zorlanırız.


Batırıyorsa bizi onlar batırıyordur ülke olarak; fakat çıkarıyorsa eğer bizi ateşten, çamurdan veya rezil bir halden -teselli değerindeyse eğer, tek tesellimiz de budur ki- bu atmosferde Allah’ı ancak hatırlarız!
Ve fakat biz halktan kişiler, biz yönetilenler, biz arkadan yürüyenler zaten son derece dürüst, son derece temiz, aklıselim sahibi, muhterem kimselerizdir.
Ayrıca, birbirimize öyle sadık kimselerizdir ki bizler; ne zaman bir seçime emekliyor olsak millet olarak, bir reyimiz vardır ki ağa; sığmaz elimize, cebimize, sandığımıza ve ‘dost kazığı’ denen şu meşhur ‘oyunsuya’ nasıl da benzer!
Bayram ziyaretinde, taziye evinde, düğün evinde, kahvehanede, berberde, tribünde, arka beşlide, bilmem nerede nerede...
Ağzımızda sımsıkı tuttuğumuzun aynısını görüp de ‘ol muhabbet(!) keşmekeşinden’ cımbızladığımız anda nasıl da çakarız sağımızda, solumuzda veya karşımızda kim varsa artık!
Çakarız hiç çekinmeden, çaktığımız kimse kırk yıllık dostumuz olsa bile!
Ve o çaktığımız hiç mi dönmez bize misliyle?

* * *

Neredeyse hiç kimsenin, evet, neredeyse hiç kimsenin masum olduğunu kabul edemiyorum; kabahat ise eğer bu, bin özürle...
Çünkü hepimiz ‘doğru taraf olduğunu zannettiğimiz bir tarafa’ öylesine canla başla çekiyoruz ki olayları, konuşulanları, ortaya atılanları...
Öyle ya; kimimiz siyasetin yarım asır bedel ödemiş duayeni, kimimiz uluslar arası ekonomiye hâkim bir ekonomist, kimimiz sosyolojinin saçı sakalı birbirine karışmış profesörü, kimimiz ‘kahpe düşmanı yok etme sanatının’ zirvesini yaşayan bir komutan...
Halimizin ve sözümün geldiği bu noktalarla direkt ilişki kurmadan yazmış olsam da yerinin geldiğini düşünüyorum ve selamımı tekrarlıyorum: Selam olsun kanatları çok kuvvetli kargalara!
Evet, geçtiğimiz haftalarda, aklımıza gelebilecek her konuda ve en temel anlamda ‘acizliğimizi hatırlamamızın, hiç unutmamamızın gerekliliğini’ hatırlatmaya çalışır nitelikli yazımda selam gönderdiğim ‘kanatları çok kuvvetli kargalara’ bir kez daha selam olsun!

* * *

Hiç girmek istemezdim fakat sormadan edemiyorum; her şahit oluşumda ‘Eyvah!’ çekmeden geçemediğim için -esasında cevap beklemesem de- evet, sormadan edemiyorum:
Şu seksen milyonluk vatandaş topluluğunun bir ferdi olan sevgili amcam, teyzem, ağabeyim, kardeşim; Allah aşkına, günde beş vakit Ezan okunan şu ‘Cennet Vatan’ hatırına söyle; senin ‘devlet’ kavramından anladığın, hayal ettiğin nedir?
Başımıza gelecek herhangi bir felaketi en az zararla veya hiç zarar görmeden kurtulmamıza yetecek kadar vakit öncesinden bilen ‘süper ötesi bir güç’ müdür mesela?
İstedikçe istiyoruz ya, doymuyoruz ya, hep ‘karşılasın’ diyoruz ya; örnekleri daha da çoğaltmanın gereği olmadığı için hülasa geçeyim: “Ol!” diye emredince en olmazları bile anında olduran mıdır mesela senin ‘devlet’ kavramından anladığın, hayal ettiğin?
Sevgili amcam, teyzem, ağabeyim, kardeşim; bilmiyorsan öğren veya unuttuysan hatırla: Bu yetki, bu kudret yalnız Allah’tadır!

* * *

Kıymetli sanatçım, rica ediyorum; yalnızca sanatınla meşgul ol!
Kıymetli doktorum, rica ediyorum; ilminin denizinde açıl ve hastalarınla irtibat kur!
Kıymetli öğretmenim, rica ediyorum; branşına yönelik gelişme kat et ve talebelerine naklet!
Ve kıymetli okuyucum, rica ediyorum, rica ediyorum, rica ediyorum; bu yazıyı okumak için ayırdığın vaktin en az birkaç katı kadar da Kur’an-ı Kerim ve mealini oku!
Yeryüzünde fesat çıkaranlar hakkında Allah ne buyuruyor mesela?
Lütfen, en azından bunu oku!
Hû!..

Yorumlar   

0 #2 Harun ÜLKER 31-03-2016 08:46
Emeğine ve kalemine sağlık can.
Hû!.
Alıntı
+2 #1 mehmed şahin kaçar 21-03-2016 13:49
Soru soran çözüm sunan çok da dinleyen kim? Geçenlerde talebelerime de dedim yanlışsa düzeltiniz lütfen:Herkesin öğretmen olduğu şu çağda siz talebe olarak çok büyük bir iş yapıyorsunuz...
Osmanlı-Mazi İslam'ı anlatmadı birader, sadece örnek oldu.Bizim milletçe en büyük sıkıntımız bu, sadece anlatıyoruz.Hem i de bileni de bilmeyeni de her konuda ahkam kesiyor.Yahu biraz da susup örnek olalım.Bırakalı m sol elle su içmenin günah olduğunu da evvela ziftlendiğimiz faizleri çıkaralım.
Selametle.Hû...
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
YenileTakip Et

evet
evet