Yazı Detayı
25 Kasım 2017 - Cumartesi 13:18 Bu yazı 1338 kez okundu
 
Kitaplara Kıymayınız Dostlar!
Abdulnasır KIMIŞOĞLU
abdlnsr.kmsgl@gmail.com
 
 

“Kitap yani ışık” der düşünürün. Ne kadar da haklı. Sayfalar dolusu malumat bilgiyi üç kelimelik bir cümleyle anlatabilmek de ayrı bir ustalık işi.

Anlarız ama bazen kavrayamayız. Duyarız ama bazen işitemeyiz. Bakarız ama bazen göremeyiz. Aslında birçok sıkıntı da işte buradan kaynaklanmaktadır. Hâlbuki anlayabilsek, işitebilsek ve görebilsek birçok sıkıntıda kendiliğinden kapanıp gidecektir. Ama işte bu hasleti kazanabilmek biraz uğraş istemektedir.

Zordur veya kolaydır demeyeceğim. Çünkü bu göreceli olduğu için böyle bir değerlendirmenin sağlıklı olmayacağı kanaatindeyim. Bunun için kelime israfına gerek yoktur. Fakat söylenmesi gereken, bu hasleti elde etme yöntemleridir. Bunun en güzel yöntemlerinden birisi de şüphesiz ki kitap okumaktır.

Kitap okumak: ruha ilaç, şuura gıda, davranışlara cila, güzelliklere vesile, olgunlaşmaya hicret, kelama kuvvet ve kaleme mürekkeptir. Ne bereketli bir mahsul olur ekip biçmesini bilene. Ne güzel bir dost olur mürekkep izi sürene. Ne güzel mihman olur kapısını çalmasını bilene. Ne güzel kucak olur sadakatle sarmasını bilene…

Kitapla sırdaş olanların en çok sevdiği kokular listesinde şüphesiz ilk sıraları sayfa kokuları alır. Velev ki sahaf olursa bulunmaz ıtır olur. Garipsemeyiniz dostlar bilen bilir. Okumak için alınan kitabı şöyle bir koklamak saatlerce susuz birisinin suyu yudumlamasına denk lezzettedir derim. Abartmıyorum bilesiniz hatta kitap âşıkları az bile demişsin diyorlar gibi geliyor bana.

Ve şimdi gelelim asıl anlatmak istediğimize dostlar! Ruhumuza rahmet olan bu yağmur taneleri neden değerlendirilmez? Yudum yudum içilmesi gereken sayfalar neden yosun tutmakta? Kaleme can olan bu mürekkep membaları neden bulandırılmakta? Kelama pınar olan bu söz ocakları neden söndürülmekte?...

Kıymetli dostlar kitaplara kıymayınız. Yetim öksüz bırakmayınız. Aç susuz ölüme terk etmeyiniz. Karanlıklarda bırakmayınız. Korkutmayınız, bulandırmayınız, sindirmeyiniz, kirletmeyiniz, susturmayınız, küstürmeyiniz… Kitaplara ihanet etmeyiniz sevgili dostlar! Çok sabırlıdırlar vefasızlık etmeyiniz. Yıllarca sizleri bekleyebilirler bekletmeyiniz. Asla sizi eli boş göndermezler çekinmeden uzatınız ellerinizi. Tebessümlerini esirgemezler selamsız bırakmayınız. İkramda kusur etmezler utanmayınız.

Sevmezseniz hastalanırlar, dokunmazsanız korkarlar, iyi davranmazsanız sinerler, konuşmazsanız küserler, dinlemezseniz ölürler; kütüphanelerde sık sık ziyaret edin, raflardan indirip merhabalaşın, sırrınızı paylaşacağınız dostunuzu seçin, dertleşmek için buluşmalar ayarlayın, konuşmak için bir yerlerde çay içmeye gidin…

Kitaplar canlıdır dostlar. Hissederler onlar. Sizle konuşur dertleşebilirler. Kimisiyle arkadaş olur dolaşırsınız, kimisiyle derttaş olur ağlaşırsınız, kimisiyle sırdaş olur kenetlenirsiniz, kimisiyle hoca-talebe olur ders işlersiniz…

Neticede kitaplar ruhumuzu, kelam ve kalemimizi besleyebileceğimiz, doyurabileceğimiz ve şekillendirebileceğimiz en sağlam gözelerdir. Güvenilir ve sağlamdırlar. Billur olanı olduğu gibi damıtılmaya ihtiyaç olanı da olmaz değildir elbette. Ama ilaç olur derde şifa olurlar. Merhem olur yaralara derman olurlar. Yeter ki bilelim hangi derde hangi sayfanın iyi geleceğini. Yoksa kanser hastasına aspirin vermeye benzemesin.

Özellikle sanal âlemin kanserli hücreleriyle baş edebilecek en sağlam panzehir kitap sayfalarından başkası değildir. Şımarık, edepsiz, görgüsüz, ruhsuz ve şuursuz ortamların tahrip ve tahrif edici ortamından sevgi, saygı ve muhabbet pınarlarında fazilet ve erdemden nasiplenmeyi sağlayacak olan yine kitapların dostluğudur.

Yeter ki bizler sayfalara vefasızlık etmeyip KİTAPLARA KIYMAYALIM DOSTLAR!

 
Etiketler: Kitaplara, Kıymayınız, Dostlar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı