Yazı Detayı
26 Ekim 2017 - Perşembe 13:30 Bu yazı 1304 kez okundu
 
"Kibir, İnsanın Kendine Dönmesidir"
Hasan H.TOKUŞ
hasanhuseyintokusæ@gmail.com
 
 
Bir yerden hatırımda kalmış; belki bir şair sözüdür; söz ile insanları ötelere taşıyanlar şairler değil midir? Her ne ise kelam şu: “ KİBİR, insanın kendine dönmesidir…

Yanlış anlamayın! Kendine, özüne, ruhuna, yaradılış gayesine, yani yaradanına dönmek değildir mana. Bu dönüş topaç gibi kendi etrafında kendiyle dönmektir kibir. Zor hastalıktır. Yaradan’a savaş açmaktır. Kibirli insan kendi etrafında o kadar hızlı döner ki gözü bir başkasını artık görmez olur. Kulağı kendi enesinin vınlamasından bir başka sesi duymaz olur.

Kendisini çeviren, kamçılayanları da bir zamandan sonra görmez olur, dönüşünü kendinde olduğunu vehmeder, döner, döner hızını kaybedene kadar yavaşlaya, yavaşlaya, yok ola yok ola habire döner. Ve sonra o topaç gibi kafasını-gözünü, yanını-yöresini vura vura döndüğü yerde bir kibrit gibi kararıp söner, toza toprağa karışır, tozu bile kalmaz. Kendini kamçılayarak çeviren şeytan ve şeytanlaşmış insanlar onu unutup yeni topaçlar peşinden giderler.

Kibir, insanın kalbinde başlar, sonra o yumruk kadar kalbe oturur. O kalpte artık kendisinden başkasına yer kalmaz. Bazen sahte bir tevazu kılığıyla yükseldiği tepelerden insanlara bakar;  o kadar yükselmiştir ki artık hatalarını da görmez olur, herkes küçülür gölgelere dönüşür, görmeyen, duymayan insan olunca dünyada kendisinden başka can kalmaz.

Dedik ya kibir insanın kalbinde uyanır. Ve uyanır uyanmaz o kalbi uyutur. E uyuyan bir kalbi olan nereye gidebilir? Kimi nereye götürebilir? Kendine gider, kendinde kalır ve kendine çağırır böylece de helak olur.

Kibirle mücadele etmek genelde İslam’ın konusudur, özelde de tasavvufun alanıdır. Onun için ehlullah kibir üzerinde her şeyde çok durmuşlardır. Tüm kötü huylarla mücadele etmek onların ihtisas alanlarıdır. Onlar kimi ne ile tedavi edeceklerini tecrübe ile yakinen bilen zatlardır.

Onlar bilirler ki bu topaç gibi kendine dönen insanı bir darbe ile durdursak o hızla savrulup duvarlara, taşlara çarpa çarpa kendini helak edecek. Onun için önce onu topaç gibi çeviren ins ve cin şeytanlarından uzaklaştırıp topaç gibi başından, yani aklından hop diye kavrayıverirler. Ve topaç gibi dönen kişi o merhametli avuçta başının dönmesi diner, etrafını görmez olan gözleri görür olur, söz dinlemez kulakları hakikatı duyar olur.

Sonra ne mi olur? Bu insan dönmeden duramaz. Ya dünyanın etrafında, ya kadınların, ya mevki makamların etrafında,ya  desinler, görsünler  kırbaçlarıyla dönmeye devam edeceği için Allah dostları riyazet kırbacını alır eline, bu sefer Allah diyerek, Ya Hak diyerek, Ya Rab diyerek bir topaç gibi döner insan.

Ama artık dönüşü kendine, enesine değil Rabbine olur. Bir semazen gibi her döndükte ondaki güzel huyların rengi gök kuşağı gibi karışır birbirine, görenleri hayran eder. O dönmesinden çıkan HU sesler, açziyetini ifade eden yakarışları duyanları aşk sarhoşu eder. Ve ondan O’nun kokusu yayılır, ona bakan O’nu görür  

 
 
Etiketler: "Kibir,, İnsanın, Kendine, Dönmesidir",
Yorumlar
Haber Yazılımı