Yazı Detayı
21 Nisan 2019 - Pazar 18:29 Bu yazı 709 kez okundu
 
GERÇEK İSLAM'I NASIL ARAMALIYIZ?
Serdar KAYHAN
 
 
 
 
Bugün Dünyada yüzlerce İslam anlayışı, İslam düşüncesi, İslam yaşantısı var. Birbirlerini sapıklıkla suçlayan cemaatler dahi var 
 
İslamiyet tek ve evrensel ise bu farklılık neden?
 Hz peygamber bugün gelmiş olsaydı nasıl yaşar ve bize İslam'ı nasıl anlatırdı bunu anlamanın kanaatimce tek bir yolu var tüm İslam anlayışlarına tüm İslami cemaatlere ve yazılmış olan kitaplara mutlak ve değişmez bir kitap olan Kur'an'ın dürbünüyle bakmak kuran'a uymayanları devreden çıkarmak Kur'an ışığını ve hakikatini yansıtanları takip ederek onların izinden gitmek.
 
Zira Hazreti Peygamber veda hutbesinde ne diyor?
 
Size iki emanet bırakıyorum onlara sımsıkı sarıldığınız müddetçe dalâlete düşmezsiniz biri Kur'an Bir de benim sünnetim.
 
Sünnet konusundaki tartışmaları bir kenara bırakalım ve kuran'a yönelelim. Kur'an'ı doğru anladığımızda Kur'an'ın ışığıyla hadislere ve sünnetlere baktığımızda oradaki katıksız mesajları rahatlıkla alacağımızı umut ediyorum.
 
Peki Kur'an'ın mesajını nasıl anlayacağız?
 
Elbetteki Arapça bilmeyen bizler için bu durum kolay değildir. Biraz emek ve gayret göstermek zorundayız. Hiçbir şey kolay değil.
 
Ucunda Allah'ın rızasını kazanmak onun merhametine nail olmak ve onun cennetini  kazanmak varsa bu kadarlık gayret ve emeği göze almamız akıl karı değil mi?
 
Aksi halde ebedi bir cehenneme maruz kalmak işin en dehşetli yönü.  Zira 60 yıllık ömrümüzün son 30 yılını rahat geçirelim diye ilk 30 yılımızı heba ederken ebedi alemi kurtarmak için de Kur'an'ı anlamak için  gayret sarf etmek rasyonel bir aklın davranışı olsa gerek.
 
 Kuran'ı anlama gayretinde olmadan doğru İslam bulunmuş olsaydı Müslümanlar bugünkü ihtilaf içinde olmazlardı zaten. Kaldı ki Kuran'a yönelen insana Kur'an zaten kendini açar ve anlamayı kolaylaştırır. Rabbim gönüllerinizi ve hanelerinizi hakikatin ışığıyla nurlandırsın.
 
 
Etiketler: GERÇEK, İSLAM'I, NASIL, ARAMALIYIZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı