Yazı Detayı
25 Ekim 2021 - Pazartesi 01:45 Bu yazı 585 kez okundu
 
ERZURUM SEVDALISI ALBAY SABRİ TOPDAĞI
Abdurrahman ZEYNAL
a.zeynal@hotmail.com
 
 

ERZURUM SEVDALISI ALBAY SABRİ TOPDAĞI 

1959 yılında Tortum’un Bağbaşı köyünde Mehmet Topdağı'nın dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldiğinde aile büyükleri ona Sabri ismini verdi. Bağbaşı köyü meyve bahçeleri ile bütünleşmiş, yeşillikler içindeki vadide bulunuyordu. Komşuluk ilişkilerinin güzel olduğu bir köydü. Sabri Topdağı bu ilişkilerden etkilenerek büyüdü.

Babasının köyde yaptığı arıcılığın yanı sıra şehir merkezinde de esnaflık yapması nedeniyle aile, genellikle yaz aylarında köyde, kış aylarında ise Erzurum merkez Kavak Mahallesi’nde ikamet etmekteydi. İlkokula Bağbaşı köyünde başlayan Topdağı, buradaki ilk bir aylık öğrenimden sonra Erzurum Merkez Aziziye İlkokulu’na devam ederek birinci sınıfı tamamladı. O yaz köye dönen aile iki yıl orada kaldı ve ikinci, üçüncü sınıfı ve dördüncü sınıfın ilk bir ayını Bağbaşı İlkokulu’nda okudu. Aile o sonbaharda tekrar Erzurum'a gelince genç Sabri ilkokulun dördüncü sınıfının geri kalanıyla beşinci sınıfını yeni açılmış bulunan Rüştü Paşa İlkokulu’na giderek tamamladı. Bu yıllarda Bağbaşı İlkokulu’ndaki öğretmeni Ahmet Aydın ile Rüştü Paşa İlkokulu’ndaki öğretmeni Kemal Bozkurt beyler unutamadığı ve etkilendiği öğretmenleriydi.

1971 yılında 23 Temmuz Ortaokulu’na kaydoldu. Bu yıllarda Matematik Öğretmeni Zeki Polat ve Nurullah Özkılıç'tan çok etkilendi. En sevdiği ders, zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığı Matematik dersiydi. Kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazandıran Turgut Köse de unutamadığı öğretmenlerindendi. 1974 yılında girdiği Kuleli Askerî Lisesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Kuleli’deki tüm komutan ve öğretmenlerinin disiplinli, görevlerine yürekten bağlı, vatan ve millet sevgisiyle dolu örnek kişiler olmasının, onun kişiliğinin oluşmasında büyük katkısı vardı.

1977-78 öğretim yılında başladığı Kara Harp Okulu’nda birinci sınıfın ilk dönemini hiç zayıf notu olmadan geçti fakat ikinci dönem değişen Matematik öğretmeninin ders anlatma şeklini beğenmemesi sorun oldu. Kendi ifadesiyle “O güne kadar çok değerli Matematik öğretmenlerim olduğu için elimde olmadan böyle bir değerlendirme yaptım; bana göre, öğrencisi olduğum ve çok sevdiğim eski Matematik öğretmenlerimin yerini dolduramayan bir öğretmendi o” diyor. O zaman beğenmediği öğretmenin dersine ait kitabı defteri kapatır ve ikinci dönem Matematiğinden bütünlemeye kalır. Matematik kitabını ve defterini hiç açmamaya devam ederek bütünleme sınavında da başarısız olur ve sınıfta kalır. Kurallar gereği ertesi yıl birinci sınıfın her iki dönem derslerini, askeri dersler ve eğitimler dahil olmak üzere tamamını yeniden alarak öğrenimine devam eder.

Kara Harp Okulu üçüncü sınıfta öğrencilerin askerî sınıflandırması yapılırken ilk sıradan tercih ettiği topçu sınıfına ayrıldı ve Topçu Teğmen olarak 30 Ağustos1982 tarihinde mezun oldu. Bir yıl süre ile Topçu Subay Temel Eğitimi almak üzere Topçu ve Füze Okulu’na devam ettikten sonra çekilen kura sonucu Malazgirt'te konuşlanmış bulunan 8.Kolordu Topçu Alayı’nda Batarya Subaylığı görevine atandı. Bu görevinde 15 günü henüz yeni doldurmuşken kendisine Topçu Taburu Karagâh ve Servis Bölük Komutanlığı görevi verildi. Bu yıllarda sivillerin yanı sıra birçok subay, astsubay ve askeri öğrenci gibi o da 12 Eylül döneminde yaşananlardan payını aldı. Soruşturmalar, 1 Numaralı Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde açılan dava, açığa alınma derken 7-8 aylık bir süreçten sonra beraat ederek tekrar görevine döndü.

Malazgirt’teki görev süresini tamamladıktan sonra 1985 yılında Tekirdağ’a atandı. Üsteğmen rütbesiyle Batarya Komutanlığı yaparak Tekirdağ'daki görev süresini doldurunca 1991 yılında Osmaniye’ye atandı ve Yüzbaşılığa terfi etti. Burada üç yıl süreyle Batarya Komutanlığı yaptıktan sonra şark hizmet sırası geldiği için 1994 yılında Erzincan’a atandı. Erzincan’da Topçu Er Özel Eğitim Taburunda Ateş İdare Bölük Komutanlığı, Tabur ve Tugay Karargâh Subaylığı görevlerini yaptı, Binbaşılığa terfi etti. Şark görevini tamamladığında kendi isteği ile Erzincan’da bir yıl daha kaldıktan sonra atandığı Bornova 57.Topçu Tugayı’nda Tabur Karargâh Subaylığı, Tugay İstihkâm Şube Müdürlüğü ve Tugay Lojistik Şube Müdürlüğü görevlerini yaptı. Bornova’da 2002 yılında Yarbaylığa, 2005 yılında da Albaylığa terfi etti. O yılki terfi töreninde Albaylık rütbelerini takan Tugay Komutanı, Kara Harp Okulu’nda öğrencilik döneminde üç yıl süreyle Bölük Komutanlığını yapmış olan, çok saygı duyduğu, örnek almaya çalıştığı komutanı Tuğgeneral Ali Vahit Kubilay’dı. Bu dönemde bitirdiği yüksek lisans eğitimi nedeniyle bir yıl da kıdem aldı.

Bornova’daki görev süresini tamamladıktan sonra Topçu ve Füze Okulu’na öğretim üyesi olarak atandı, ancak kızının okuduğu lisenin Poatlı’da bulunmaması nedeniyle yaptığı başvurusu Kara Kuvvetleri Komutanlığınca uygun görülerek ataması değiştirildi; Erzurum’a, 109.Topçu Alayı İkmal Kısım Amiri olarak atandı ve böylece ata dede toprağına geri dönmüş oldu. Erzurum Kars Kapı’da konuşlu Topçu Alayında dokuz ay kadar çalıştıktan sonra 9.Kolordu Karargâhı’na Teşkilat ve Kadro

Subayı olarak atandı. Sonraki yıllarda Uzman Lider Eğiticiliği ve Kolordu Denetleme Heyeti Başkanlığı görevlerini yaparak 30 Ağustos 2013 tarihinde kadrosuzluk nedeniyle emekli oldu. Böylece, emeklilikte alacağı askeri görevleri saymazsak, 1974 yılında başlayan 39 yıllık askerlik hayatına son noktayı da koymuş oldu.

Erzurum'a yerleşen Sabri Topdağı emeklilik döneminde iki yıl süreyle gönüllü olarak Türkiye Emekli Subaylar Derneği Erzurum Temsilciliği görevini yürüttü. Çevresiyle kurduğu diyalog insanların kendisini sevmesine, güvenmesine sebep oldu.

2016 yılında Mehmetçik Vakfı Erzurum Temsilcilisi olarak görevlendirilince çok başarılı çalışmalara imza attı. Bölgesinde şehit aileleri, gazi ve malüllerle kurduğu yakın ilgi ve alakayla halkın güvenini kazandı. Bu dönem vakfın tanınması ve vakfa yapılan bağışların önemli ölçüde artması yönünde başarılı hizmetlerde bulundu. Mehmetçik Vakfına verilen Kurbanların kesiminde fiilen görev alarak bağışçıların gönlünü kazandı. Üç yıllık temsilcilik görev süresini doldurduğu 30 Nisan 2019 tarihinden sonra da Avukat Sadrettin Haşıloğlu'nun avukatlık bürosunda vaktinin bir bölümünü geçirmeye devam ederken boş durmadı.

Yıllar öncesine dayanan sanata, özellikle resme ilgisi, bu konudaki kabiliyeti Sabri Topdağı'nın daha öğrencilik yıllarında resimle uğraşmasını sağlamıştı. Kara Harp Okulu öğrencilik dönemimde Cihangir Akşit tarafından kurulan Resim ve Seramik Atölyesinde Cihangir Akşit ve Yaşar Çallı’dan resim dersleri aldı. Bornova’da görev yaptığı yıllarda Bornova Belediyesi Resim Kurslarında İzzettin Kefi ve Faize Bostan’dan resim dersleri almaya devam etti.

2016 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde Resim Sanat Dalı Yüksek Lisans Programını kazandı ve bilimsel hazırlık programı derslerini almaya başladı. Bu dersleri başarıyla tamamladıktan sonra 2017 yılından itibaren yüksek lisans derslerine devam ederek 05 Aralık 2019 tarihinde “Yeni Dışavurumculuk ve Onay Akbaş” adlı tez çalışması ile mezun oldu. Bilimsel hazırlık ve yüksek lisans Atölye derslerini Prof. Dr. Fikret Haşimov Atölyesi’nde aldı, program boyunca ders, seminer ve tez çalışmalarını Prof. Mehmed Kavukçu danışmanlığında yürüttü.

Halen resim çalışmalarına Erzurum’da devam etmekte olan Sabri Albay Bornova’da görev yaptığı dönemde TSK Dayanışma Vakfı yararına bir kişisel sergi açmış, birçok karma sergiye eserleriyle katılmış, katıldığı yarışmalarda pek çok başarı ödülü almıştır.

Sabri Topdağı Kara Harp Okulu’nda aldığı İşletme lisans eğitiminden sonra Bornova’da görev yaptığı dönemde 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Programını bitirdi. Emeklilik döneminde ise 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Adalet bölümünden ve 2016 yılında da aynı fakültenin Yerel Yönetimler bölümünden mezun oldu.

Yıllar içinde Sabri Topdağı'nın tarih, güzel sanatlar, çevre sorunları, hukuk ve çalışma hayatı konuları ağırlıklı olmak üzere çeşitli konularda yazdığı makaleleri Silahlı Kuvvetler, Kara Kuvvetleri, TESUD Birlik, Leges Hukuk, Mehmetçik, Palandöken ve Aziziye Dergilerinde yayınlandı. Aziziye Tabyaları ve 93 Harbiyle ilgili yazdığı "Aziziye-Mecidiye Tabyaları ve Tabyalarda Yazılan Destan" adlı kitabı 2017 yılında Er-Vak yayınları arasında çıktı.

Emekli Albayımız Sabri Topdağı; gönlü engin, vatan sevgisi en üst düzeyde, çalışkan, vaktinin pek zamanını Erzurum ve ülke sorunlarını düşünerek geçiren tam bir Erzurum Beyefendisi, Dadaş gönlü engin birisidir.

Sabri Beyin biri kız biri erkek iki çocuğu var. Emekli Albayımıza bundan sonraki hayatında başarı, sağlık, huzur ve mutluluklar dilerim.

 
Etiketler: ERZURUM, SEVDALISI, ALBAY, SABRİ, TOPDAĞI, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
29 Kasım 2021
ERZURUM YEŞİL MERCİMEK SATIYOR BURSALI TÜCCARLAR ALIYORDU
10 Okunma.
15 Kasım 2021
DOSTLARLA HASBİHAL
209 Okunma.
08 Kasım 2021
TAZEGÜL KÖYÜNDE SOSYAL VE KÜLTÜREL HAYAT
139 Okunma.
30 Ekim 2021
ÇÜRÜME FELAKETTİR...!
172 Okunma.
10 Ekim 2021
DEVLETİN KALEMİYLE HESAPLANMIŞ BALI YEMEM
204 Okunma.
04 Ekim 2021
TAFTA TABYASI(ŞAHAP PAŞA KIŞLASI)
188 Okunma.
27 Eylül 2021
DAR HAT VEYA DEKOVİL HATTI
1114 Okunma.
20 Eylül 2021
TATAR BÖREĞİ İSTEĞİ VE GÖZLERDEN AKAN YAŞLAR
156 Okunma.
01 Eylül 2021
SİZ HİÇ VİCDANINIZIN SESİNE UYDUNUZ MU?
281 Okunma.
29 Ağustos 2021
23 KALEM MALDAN ERZURUMDA VERGİ ALINMAYA ...!
221 Okunma.
12 Ağustos 2021
NEDEN DERS ÇIKARAMIYORUZ?
290 Okunma.
08 Ağustos 2021
SİZ HİÇ GÖK YÜZÜNE BAKTINIZ MI ?
264 Okunma.
24 Temmuz 2021
23 TEMMUZ TÖRENLERİ DAHA GÜZEL OLABİLİRDİ
266 Okunma.
13 Temmuz 2021
İNSAN ERZURUM'DAN NEDEN GÖÇ EDER
596 Okunma.
10 Temmuz 2021
ERZURUM DEYİNCE
310 Okunma.
29 Haziran 2021
ERZURUM'DA HAMAMA GİTMENİNDE KÜLTÜRÜ VARDI
363 Okunma.
14 Haziran 2021
GENÇ KARDEŞLERİME ÖĞÜTLER
407 Okunma.
24 Mayıs 2021
NAHÇİVANA YOLCULUK
410 Okunma.
12 Mayıs 2021
İSRAİL ZULMÜ VE SÖZDE MÜLÜMANLAR
422 Okunma.
08 Mayıs 2021
KADİR GECESİ ÖNCESİNDE MUTLAKA BUNLARI YAPIN
400 Okunma.
25 Nisan 2021
İSYAN EDİYORUM
506 Okunma.
23 Nisan 2021
HATIRAMDAKİ 23 NİSAN
305 Okunma.
19 Nisan 2021
ERZURUM BARLARI VE DR ORHAN YÜCE
315 Okunma.
27 Mart 2021
MİLLİ ŞUUR
685 Okunma.
08 Mart 2021
ANAMIN ŞAHSINDA TÜM KADINLARA
377 Okunma.
21 Şubat 2021
DR. MELİH ZEYNAL'IN HATIRASINA
462 Okunma.
15 Şubat 2021
ERZURUM BARLARININ YAŞAYAN DUAYENİ HAMİT YAVUZER
418 Okunma.
08 Şubat 2021
Erzurum'un yüz akı Doktor Sadık Yalçın
485 Okunma.
31 Ocak 2021
Hocam Bedir Avcı
544 Okunma.
24 Ocak 2021
SEVDASI ERZURUM OLAN MUZAFFER TAŞYÜREK
567 Okunma.
22 Ocak 2021
ERZURUM DERGİLERİNİN DUAYENİ NACİ ELMALI
473 Okunma.
10 Ocak 2021
ERZURUMUN YÜZAKI Prof. Dr. EROL KÜRKÇÜOĞLU
568 Okunma.
03 Ocak 2021
VAKIF İNSAN ERDAL GÜZEL
663 Okunma.
28 Aralık 2020
ERZURUM’ DA SAVUNMA DUAYENİ SADRETTİN HAŞILOĞLU
699 Okunma.
29 Kasım 2020
YİĞİT YÜREKLİ, DADAŞ HAKKI MEZARARKALI HOCAMA
900 Okunma.
24 Kasım 2020
ERZURUM EĞİTİMİNE HİZMET ETMİŞ ÖĞRETMENLERİMİZ
655 Okunma.
15 Kasım 2020
1900-1955 YILLARI ARASINDA ERZURUM'UN DİN ADAMLARI
620 Okunma.
09 Kasım 2020
ERZURUM MÜFTÜLÜĞÜNE AÇIK MEKTUP
568 Okunma.
03 Kasım 2020
ÖLÜM VE YALNIZLIK
546 Okunma.
29 Ekim 2020
TEVFİK FİKRET, MEHMET AKİF ERSOY
633 Okunma.
10 Ekim 2020
ERZURUM'LU NİYE YETİM HOCA DEDİ
778 Okunma.
29 Eylül 2020
ERZURUM VEREM SAVAŞ DERNEĞİ
696 Okunma.
18 Eylül 2020
ORTA ÖĞRETİME GENEL BAKIŞ
652 Okunma.
15 Eylül 2020
KAĞITÇILIĞIN TARİHİ VE SEKA'NIN KAPATILMASI
605 Okunma.
04 Eylül 2020
ERZURUM EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ
836 Okunma.
29 Ağustos 2020
30 AĞUSTOS ZAFERİ VE İKİ TAZEGÜLLÜ
755 Okunma.
19 Ağustos 2020
AMERİKALILAR BUNLARI YAPARKEN NEREDEYDİNİZ?
833 Okunma.
11 Ağustos 2020
HİLÂFET HALİFELİK TARİHSEL SÜREÇ
707 Okunma.
02 Ağustos 2020
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA AÇIK MEKTUP
752 Okunma.
28 Temmuz 2020
101 YIL ÖNCE ERBAA VE ERZURUM'LU NAHİYE MÜDÜRÜ
704 Okunma.
19 Temmuz 2020
YAYLADA BİR NEHİR: KARASU
844 Okunma.
14 Temmuz 2020
TARİHÎ TÜRK YURTLARINDA EMPERYAL OYUNLAR SONA ERMELİDİR.
632 Okunma.
20 Haziran 2020
KAHRAMAN DOKTORLAR VE KOVİT -19 ÜZERİNE
828 Okunma.
31 Mayıs 2020
AÇIK HAVADA CUMA NAMAZI
865 Okunma.
26 Mayıs 2020
KORONA BİZİ AKILLANDIRAMADI...!
702 Okunma.
04 Mayıs 2020
KORONA ERZURUM VE ÖLÜM
1299 Okunma.
28 Nisan 2020
REFORMİST VE MUHAFAZAKAR AYDINLARIN ÇELİŞKİSİ
802 Okunma.
09 Nisan 2020
CAMİDE DEĞİL TOPLUM HAYATINDA DA SAFLARI SIKLAŞTIRIN
960 Okunma.
29 Mart 2020
GÜCÜM ARTIK SADECE DUAYA YETİYOR
996 Okunma.
24 Mart 2020
GÜN TEDBİR ALAMA,BARIŞ VE KARDEŞLEŞME GÜNÜDÜR
832 Okunma.
22 Mart 2020
Hiç bir insan kendi yanlışını İslâm'a mal etmesin
691 Okunma.
16 Mart 2020
KORONA'DAN ÖNCE, KORONA'DAN SONRA
869 Okunma.
02 Mart 2020
GÖÇ,HİCRET,SÜRGÜN
1049 Okunma.
09 Şubat 2020
FİLİSTİNDE SON TANGO ve TRUMP
993 Okunma.
02 Şubat 2020
DEPREM VE KADER
863 Okunma.
21 Ocak 2020
2020 YILINDA ÖZELEŞTİRİ YAPMAK
846 Okunma.
14 Ocak 2020
KALKINMA AMA NASIL?
855 Okunma.
06 Ocak 2020
MEHDİ İLE YEHOVA'NIN SAVAŞINA HAZIR OLUN
1029 Okunma.
01 Ocak 2020
NOEL YÂ DA YILBAŞI
937 Okunma.
15 Aralık 2019
SİZ HİÇ HODAK OLDUNUZ MU?
1185 Okunma.
03 Aralık 2019
ERZURUMUN SORUNLARI VE SİYASİLERE ÇAĞRI
993 Okunma.
23 Kasım 2019
ÖĞRETMEN HATIRALARI OKUNUR
941 Okunma.
11 Kasım 2019
NE OLDU BİZE, BU GİDİŞ NEREYE?
1405 Okunma.
31 Ekim 2019
ERZURUMUN GERİ KALMASININ ZİHİN KODLARI
960 Okunma.
26 Ekim 2019
BARIŞ PINARI HAREKATI KAHRAMAN ORDUMUZ VE SONUÇLARI
901 Okunma.
23 Ekim 2019
ERZURUM'U TANITABİLİYOR MUYUZ?
935 Okunma.
20 Ekim 2019
Sultan Melik Mahallesi ve diğerleri...
1175 Okunma.
16 Ekim 2019
DARAĞACI MAHALLESİ
906 Okunma.
06 Ekim 2019
TEPE MEZARLIĞI
942 Okunma.
05 Ekim 2019
İFTİRA
1057 Okunma.
09 Eylül 2019
HACI CUMA MAHALLESİNDEN ERZURUMU SEYRETMEK
1541 Okunma.
05 Eylül 2019
ERZURUM İLE SİVAS'IN SİYASETTEKİ AĞIRLIĞI
912 Okunma.
29 Ağustos 2019
ILICA: NEREDEN NEREYE
1138 Okunma.
28 Ağustos 2019
ASKERİ MEKTEPLERİN KISA GEÇMİŞİ
1290 Okunma.
18 Ağustos 2019
BENİMLE YÜRMEK İSTER MİSİNİZ?
1092 Okunma.
13 Ağustos 2019
ALLAH'U EKBER DAĞINDA DONARAK ŞEHİT OLANLARI ANMA VE UYKU TULUMU
1041 Okunma.
02 Ağustos 2019
SÜLEYMAN NECATİ VE ERZURUM
1070 Okunma.
20 Temmuz 2019
100. YILINDA MİLLİ MÜCADELE VE ERZURUM -1
995 Okunma.
17 Temmuz 2019
SON ARZUSU OLAN TATAR BÖREĞİNİ YAPAMAMIŞTI
1014 Okunma.
11 Temmuz 2019
SAYIN VALİM VE KÜLTÜR MÜDÜRÜNE TEŞEKKÜRLER
1175 Okunma.
06 Temmuz 2019
BAYRAKTAR'DAN KARAYAZI'YA
1032 Okunma.
19 Haziran 2019
Bir Şehadet Üzerine İnanları Düşünmeye Çağırmak
1130 Okunma.
09 Haziran 2019
TÜRK COĞRAFYASINDA ETNİK TAHRİK YAPILMAMALIDIR
1130 Okunma.
03 Haziran 2019
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA AÇIK MEKTUP
1230 Okunma.
19 Mayıs 2019
100 YIL ÖNCE 19 MAYIS
1110 Okunma.
10 Mayıs 2019
KAYBETTİK...! MAĞLUP OLDUK...!
1086 Okunma.
07 Mayıs 2019
Dil...
1283 Okunma.
25 Nisan 2019
ERZURUM KİTAP FUARI
1541 Okunma.
21 Nisan 2019
Kuyumcu Hafız Nusret Gedik
1625 Okunma.
14 Nisan 2019
YEŞİL MERCİMEK ÜRETİMİ VE ÇÖZÜM
1390 Okunma.
26 Mart 2019
ÖNLÜK, FORMA ve AİDİYET DUYGUSU
1325 Okunma.
17 Mart 2019
ŞEHİT BURAK TATAR'IN SON VASİYETİ
1414 Okunma.
12 Şubat 2019
PALANDÖKEN BELEDİYESİ ve BEYAZ ŞEHİR PALANDÖKEN DERGİSİ
2006 Okunma.
10 Şubat 2019
KARA TREN VE ERZURUM İSTASYONU
1322 Okunma.
05 Şubat 2019
HEYBELİADA PAPAZ MEKTEBİ VE RUM OKULLARI
1863 Okunma.
16 Ocak 2019
KENEVİR EKİMİNDEN BEZİRHANELERE
1638 Okunma.
06 Ocak 2019
RADİKAL İSLAMCILARIN DEĞİŞİMİ
1437 Okunma.
25 Aralık 2018
SARIKAMIŞ ANMA TÖRENLERİ Er-Vak'ın ESERİDİR
1557 Okunma.
03 Aralık 2018
TARIMSAL ÜRETİM NASIL ARTIRILIR
1803 Okunma.
17 Kasım 2018
TUZAK VE PROVAKATÖR
1776 Okunma.
14 Kasım 2018
OSMANLI PAY EDİLİRKEN
1435 Okunma.
04 Kasım 2018
AZİZİYE TABYALARI, NENE HATUN VE 9 KASIM RUHU
1796 Okunma.
31 Ekim 2018
Av. Tuncer Aktaş Güzel İnsandı
1473 Okunma.
21 Ekim 2018
TARİHÎ TÜRK-ERMENİ MESELESİNE KISA BİR BAKIŞ…
1583 Okunma.
14 Ekim 2018
Güzel Bir Bürokrat
2195 Okunma.
02 Ekim 2018
BÜYÜK SELÇUKLU VEZİRİ NİZAM'ÜL-MÜLK
1948 Okunma.
26 Eylül 2018
NE OLDU BİZE?
2054 Okunma.
17 Eylül 2018
Erzurum'un Yeni Milli Eğitim Müdürünü Neler Bekliyor?
1543 Okunma.
09 Eylül 2018
Duymak istemiyorum!
1971 Okunma.
02 Eylül 2018
Erzurum'da Eğitim Çıkmazı ve Yeni Müdürden Beklentilerimiz
1769 Okunma.
29 Ağustos 2018
TÜRK ORDUSU VE ZAFER BAYRAMI
1516 Okunma.
13 Ağustos 2018
Türkiye-ABD'nin 71 yıllık müttefikliği üzerine
2291 Okunma.
05 Ağustos 2018
ERZURUMUN ALTIN YILLARI(1948-1985)
1866 Okunma.
03 Ağustos 2018
ERZURUM RADYOSU KAPATILMASIN
1468 Okunma.
30 Temmuz 2018
OSMANLI TOPLUMU VE BÜROKRASİ
1700 Okunma.
23 Temmuz 2018
23 TEMMUZ ERZURUM KONGRESİ
1779 Okunma.
17 Temmuz 2018
Mehmet Sekmen Başkanıma Açık Mektup
1628 Okunma.
06 Temmuz 2018
ERZURUM'DAN NARMAN'A
1975 Okunma.
04 Temmuz 2018
Adalet Yine Adalet
1765 Okunma.
27 Haziran 2018
Taş Kalpli!
2054 Okunma.
07 Haziran 2018
Prof. Dr. EROL KÜRKÇÜOĞLU
3484 Okunma.
03 Mayıs 2018
2026 KIŞ OLİMPİYATLARI ERZURUM'A
2699 Okunma.
28 Nisan 2018
Özlemim...
1919 Okunma.
13 Nisan 2018
Milli Eğitim Bakanlığı Tartışılırken
1999 Okunma.
05 Nisan 2018
Acı, Dram ve Çaresizlik
1703 Okunma.
02 Nisan 2018
Gün Batımında Erzurum Ovası
1881 Okunma.
29 Mart 2018
Milli Eğitim Bakalığı'na Açık Mektup
2035 Okunma.
26 Mart 2018
Erzurum sokaklarında kısa bir tur
1923 Okunma.
21 Mart 2018
BİBİLİK oyununu oynadınız mı?
2125 Okunma.
13 Mart 2018
12 Mart Erzurum'un Kurtuluşu ve Yapılan Yanlışlar
2856 Okunma.
05 Mart 2018
Mehmetçik Vakfı ve Afrinde Mehmetçik
2105 Okunma.
14 Şubat 2018
İnsan ve Şeytan Arkadaş Olursa
2241 Okunma.
02 Şubat 2018
O, Bizim Namusumuzu Korudu
2118 Okunma.
26 Ocak 2018
İbrahim Erkal Kültür Merkezi
2169 Okunma.
23 Ocak 2018
Kan Sınırları Haritasından Afrin'e
1961 Okunma.
11 Ocak 2018
Topdağı Caddesi'nden Mecidiye Tabyası'na
2114 Okunma.
06 Ocak 2018
Sarıkamış Anma Törenleri ERVAK'ın Eseridir
1937 Okunma.
02 Ocak 2018
2017 yılı Erzurum Değerlendirmesi
1879 Okunma.
27 Aralık 2017
Şehit oldular...
1863 Okunma.
16 Aralık 2017
Erzurum'da kapanan fabrikalar
3587 Okunma.
07 Aralık 2017
Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın Kısa Tarihçesi
2219 Okunma.
25 Kasım 2017
Kanmayın, kandırılmayın, kandırmayın...
2107 Okunma.
23 Kasım 2017
Öğretmen Olmak
2073 Okunma.
16 Kasım 2017
Taziye Çadırı Kaldırılsın!
2570 Okunma.
11 Kasım 2017
140 yıl sonra Aziziye Tabyalarına yürümek
2026 Okunma.
08 Kasım 2017
Eğitimde Kısır Döngü…
2094 Okunma.
06 Kasım 2017
İftira olmuştan beterdir
2132 Okunma.
27 Ekim 2017
Cumhurıyete giden yol
2013 Okunma.
26 Ekim 2017
Milli Mücadele Erzurum'dan Başlıyor-3
2099 Okunma.
21 Ekim 2017
Milli Mücadele Erzurum'dan Başlıyor-2
2132 Okunma.
14 Ekim 2017
Milli Mücadele Erzurum'dan Başlıyor-1
2263 Okunma.
09 Ekim 2017
Şarapnelin kopardığı kol ve toprağa damlayan kan
2185 Okunma.
04 Ekim 2017
Kağızmana Ismarladım Nar Gele...
2259 Okunma.
02 Ekim 2017
Yöneticilerde İtikafa Girse
1985 Okunma.
27 Eylül 2017
Eğitimde her değişim iflasın göstergesidir
2071 Okunma.
23 Eylül 2017
Ciddi, Ciddiyet,Ciddi Olmak..!
2326 Okunma.
19 Eylül 2017
ERZURUM'DA BİR MEKÂN: HAMZAHANE
2263 Okunma.
Haber Yazılımı