Yazı Detayı
09 Eylül 2018 - Pazar 17:36 Bu yazı 1183 kez okundu
 
Erzurum'da Yerel Seçim Rüzgârı Esmeye Başladı
Ahmet RIFAT
erzurummedya@hotmail.com
 
 

Yerel Seçimlere 6 ay gibi kısa bir zaman kaldı.

Ak Parti 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından bu seçimlere hazırlanmaya başladığını ilan ederek başkan olmayı düşünenleri harekete geçirdi.

Eşik tarih olarak 18 Ağustos’ta yapılan Büyük Kongre görülüyordu. O kongreye aday adaylığını düşünen yüzlerce isim akın etti.

Erzurum’da da bu isimler yavaş yavaş kendilerini göstermeye başladılar. Birçok isim yakın çevresi ile bunları paylaşırken siyasi gelişmeleri izlemeye devam etmeyi uygun bulanların da sayısı bir hayli fazla.

Hâlâ erken seçim olacak diye bekleyenler de yok değil.

Erzurum’da 20 ilçe ile birlikte 21 belediye başkanlığı var.

Hınıs, Tekman, Karayazı, Karaçoban kayyum başkanlar tarafından yürürtülüyor. Çat CHP’nin.

Geriye kalan 15 belediye başkanı Ak Partili. Bu 15 belediye başkanından; Pazaryolu, İspir (Bir dönemi bağımsız), Oltu, Olur, Şenkaya, Tortum, Uzundere, Narman (Bir dönemi MHP) üç dönemi tamamlamış olacak.

Merkez ilçelerden, Yakutiye ve Palandöken’in ikinci dönemleri. Pasinler ve Köprüköy’de aynı durumda.

Şimdi bu belediyelere aday olmak isteyen, başkanlığını devam ettirmek isteyen bütün isimler Ak Parti’den gelen sinyalleri kendi lehlerine nasıl çevireceklerini hesaplarını yaparken en çok üçüncü dönemini tamamlayan başkanların ilçeleri merak ediliyor.

Ak Parti “üçüncü dönem” kuralını işletirse bu isimler yeniden aday olamayacak ve kıyasıya bir yarış yaşanacak. İşletmese bile bu 7 ilçeden kalabilecek isim sayısı iki.

Aşkale ve Horasan öyle görünüyor ki en çok aday adayı çıkaracak ilçeler. Tabi Çat. Erzurum’un 21 belediyesinde tek muhalefet belediye. Milletvekiline bile adaylık kaybettiren bu ilçede Ak Parti ne yapacak bekliyoruz.

Not:Devam edeceğiz

 

 
Etiketler: Erzurum'da, Yerel, Seçim, Rüzgârı, Esmeye, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı