Yazı Detayı
01 Aralık 2019 - Pazar 22:14 Bu yazı 291 kez okundu
 
Erzurum’a Âşık Bir Ozan: “ÂŞIK REYHANİ”
Ömer KOZ
omerkoz99@gmail.com
 
 

Erzurum’a Âşık Bir Ozan: “ÂŞIK REYHANİ”

Erzurumlu gelin düştü aklıma Çıkıp yollarıma bakanım ah ah Elinde kına yok gözünde sürme Yalınayak bostan ekenim ah ah

Yaşar Yılmaz veya tanınan adıyla Âşık Yaşar Reyhani 1932 yılında Pasinler’in Alvar köyünde doğdu. Asıl adı Yaşar Yılmaz'dır. Âşık Reyhani'nin çocukluğu köyünde geçti. Zaman zaman komşu köylere gitme olanağı bulduysa da daha başka yerlere gidemedi. Okuma yazmayı okula gitmeden öğrendi. Sonraki yıllarda ise dışarıdan sınava girerek diploma aldı. Küçük yaşlarda köyüne gelen âşıklardan etkilendi. Hem âşıklardan dinleyerek hem de eline geçen kitapları okuyarak birçok halk hikâyesini öğrendi. Kendi âşıklığı ve şiir yazmaya başlaması 18 yaşından sonradır. Âşık Reyhani, Dertli mahlasıyla şiirler yazmaya, türkü söylemeye başladı. Ancak bu mahlası uzun süre kullanmadan, Bayburtlu Âşık Hicranı tarafından Reyhani mahlası verildi. Konya Âşıklar Bayramına aralıksız katılan 7 âşıktan biridir. Eski âşıkların dışında, yetiştiği Huzuri Baba, Nihani, Cevlani, Efkari, Murat Çobanoğlu'nun babası Gülistan Çobanoğlu gibi âşıklardan gelenek ve usul öğrendi. İran'dan Avrupa'ya birçok ülkede türkü söyleyen Âşık Reyhani, katıldığı yarışmalarda da birçoğu birincilik olmak üzere çeşitli ödüller aldı. 1980'li yılların başında Erzurum'da bulunan Doğu Ozanları Derneğinin başkanlığına getirildi. Büyük ozanın şiirlerinde derin biz özlem, hicran ve ayrılık vardır. Seçtiği kelimeler bir nakkaşın elinden çıkan en zengin motiflerin bir araya geldiği nakışlar gibidir.

Kömür gözlüm ateşine düşeli Didem gam yaş döker dil imdat eyler Diyar-ı gurbette sefil sergerden Bana senden başka kim imdat eyler

Memleketine ve ülkesine olan bağlılık ve sadakat, yurdunu sevmesi ve toprağına has bir şair olması onun şiirlerinde Anadolu kokusunu okurlara buram buram koklatır.

Selam olsun ecdat ile abaya Abdurrahman Gazi Habip Babaya Tuz ektiler çalıştığım çabaya Kaderime boyun büktüm giderim

O’ndaki sevgiliye ve aşka bakış açısı da yüzyıllardır birikmiş ve kabına sığmamış âşıklık geleneğinin bir yansıması olarak dizelerde yerini almıştır. Âşık Reyhani kelimeleri mısralara inci tanelerden oluşan bir teşbih gibi dizmiştir.

Bugün sabah ile visal-i yardan Bana bir haber var inceden ince Ol zülfü zer tar-ı hayal-i yardan Bir buy-i eser var inceden ince

74 yıllık ömrüne çok sayıda şiir ile iz bırakan büyük sanatçımız Âşık Reyhani 11 Aralık 2006 tarihinde Bursa'da vefat etti.

Büyük ozanımızı rahmetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun

 
Etiketler: Erzurum’a, Âşık, Bir, Ozan:, “ÂŞIK, REYHANİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı