Yazı Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 21:08 Bu yazı 388 kez okundu
 
Beyazlar İçinde Bitmeyen Destan
Ömer KOZ
omerkoz99@gmail.com
 
 

Beyazlar İçinde Bitmeyen Destan

 

Kardır saran bedenimizi beyaz kefen gibi,

Kalbimizde yanarak ısıtır bizi vatan sevgisi.

Sarıkamış’ta kaldı aklımız. Kar, hiçbir zaman bizi bu kadar üzmedi. Kar, bizden yüz yirmi bin gencecik körpeyi aldı ve huzura erdirdi. Şahadet şerbeti kar ile geldi, kar ile büzüştü eller.

Yürümekten kaskatı kesilen parmaklar, eller, ayaklar ve başlar… O mübarek vücutların her bir zerresinde titreyen gözler. Ana kuzularının her biri zafere şahadet getirerek “Allah u Ekber” diye bağırlarında haykırarak yazdırdı bu kutlu SARIKAMIŞ DESTANI’ nı.

Kavrulan çöllerde atından inerek zafere ulaşması için o büyük komutan Yavuz’a, yol gösteren Hz. Peygamber(SAV)…

Fetih’ten birkaç gün önce fetih komutanı Fatih’e işaret eden Akşemseddin Hazretleri ve Ey Eyüp Sultan Hazretleri…

Türbedarına bakıp da Hz.Nebi’yi ziyarete geldim diyen ziyaretçiye, Hz. Nebi şimdi Çanakkale’de diyen kahraman ecdadın mübarek torunları…

Tarih her şeyi yazar, tarih destanları ve destanları var eden şanlı ecdadı altın harflerle yazar. Bu şan ve şeref, kubbenin gökyüzüyle birleştiği yerde bir de İslamiyet’in o temiz ve gür edasıyla yankılanırsa, işte o, ayaklarında çarıkla, sırtlarında yırtık elbiseler ile karlara inat, soğuğun bağrını delen askerlerin şahadet şerbetini içtiği dağların adına da “Allah-u Ekber Dağları”ndan başka bir ad verilemez.

Hiçbir zaman üzülmedi kar bu kadar. Kar hep başını eğdi gezdi o dağlarda. Analar, babalar, nineler ve dedeler evlatlarını, torunlarını karın altında Allah’a emanet etti o kutlu yerde. Genç bacılar, nişanlılarını, sözlülerini, eşlerini bıraktı Sarıkamış’ın bağrında.

Saygı, asalete, ölürken bile kaybedilmeyen o asilliğe duyuldu Sarıkamış’ın beyazında. Gurur, öyle bir dedenin torunu olarak bizlere kaldı. Hüzün, ellerinde matarasıyla su içmeye çalışırken, karı ateşte ısıtıp su haline getiren Mehmetçiğin içemediği suya kaldı. Su, o mübarek dudaklara ulaşamadığı için hüzünlendi.

“Sen başını dik tut arslanım, Allah sizle beraberdir. Siz ki, bu cennet vatanın kınalı kuzularısınız. Siz ki, Çanakkale’de, Galiçya’da, Dimetoka’da, Yemen’de tevhidi bağrına işlemiş arslan parçalarısınız. Benim şanlı Türk Bayrağım, sizlerin tepesinde dalgalanırken, hilal ve yıldızın gönlünde sizler varsınız. Bu şeref size yeter.”

Ey Sarıkamış Şehidi, Ey Şehit oğlu şehitler,

Çıktığınız mübarek yolda, Allah u Teâlâ makamınızı cennetin inci köşelerinden kılsın. Ebubekir’lere, Ömer’lere, Osman ve Ali’lere komşu olasınız. Peygamber Efendimiz(SAV) şefaatçiniz olsun.

SİZLERE SELAM, SAYGI VE SONSUZ DUA İLE…

 
Etiketler: Beyazlar, İçinde, Bitmeyen, Destan,
Yorumlar
Haber Yazılımı